1. HABERLER

 2. TEKNOLOJİ

 3. Kablosuz Telefon Şarjı Nedir, Nasıl Çalışır?
Kablosuz Telefon Şarjı Nedir, Nasıl Çalışır?

Kablosuz Telefon Şarjı Nedir, Nasıl Çalışır?

A+A-

Kablosuz telefon şarjı, ister evinizde, ofiste veya bir şarj tabanınızın olduğu her yerde, cep telefonunuzu şarj etmenin güvenli ve kullanışlı bir yoludur. Telefonunuzu geleneksel kablo şarj cihazlarıyla şarj etmenin daha etkili bir yolunu sağlayarak herhangi bir konektöre olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Kablosuz şarj cihazları, tabletlerin, akıllı saatlerin, Bluetooth kulaklıkların ve diş fırçalarının yanı sıra her türlü cep telefonuna sabit güç aktarımı sağlar. Henüz herkesin bir kablosuz telefon şarj cihazı olmadığından, bir kablosuz telefon şarj cihazının nasıl çalıştığını merak ediyor olmalısınız. O halde gelin bu cihazların özelliklerine ve kullanımına daha yakından bakalım.

Kablosuz Telefon Şarjı Nedir, Nasıl Çalışır?

Kablosuz Telefon Şarjı Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, kablosuz telefon şarjı, telefona fiziksel bir kablo veya konektör takmadan şarj etmek anlamına gelir. Telefonunuzu özel bir pedin veya matın üzerine koymanız ve telefonunuzun pilini belirli bir süre boyunca şarj etmeniz yeterlidir. Endüktif şarj olarak da bilinen kablosuz telefon şarj özelliğini kullanmak için, bu tesisi destekleyen bir telefona ve bir kablosuz telefon şarj cihazına ihtiyacınız var.

Yapmanız gereken tek şey, kablosuz telefon şarj cihazını prize takmak ve telefonunuzu, bataryasını çalıştırmak için şarj bağlantı noktasına yerleştirmek. Telefonunuz kablosuz şarjı desteklemiyorsa, cihaza özel bir alıcı modülü kullanarak bile ekleyebilirsiniz. Telefonla kılıf arasında küçük bir konektör şarj soketine girer. Bir kablosuz telefon şarj cihazı, farklı boyut ve şekillerde mevcuttur ve fiyat olarak da uygun seçenekleri vardır.

Kablosuz Telefon Şarjı Nedir, Nasıl Çalışır?

Kablosuz Şarj Teknik Açıklaması

Elektromanyetik alan, kablosuz şarjı mümkün kılan anahtardır. Bu alan, elektromanyetik indüksiyon teknolojisi ile şarj matından cep telefonunuza enerji aktarmak için kullanılır. Temel olarak, bir kablosuz telefon şarj cihazının iki bobini vardır. Birincisi elektromanyetik bir alan yaratır, böylece enerjinin içinden herhangi bir tel olmadan geçebilir ve ikincisi bu alanı tekrar enerjiye dönüştürür. Bir araya getirildiğinde, bu iki bobin, kablosuz telefon şarj cihazı olarak kapsanan bir trafo oluşturur.

İşte adım adım kablosuz şarj işlemi:

 • Şebeke gerilimini yüksek frekans AC veya alternatif akıma dönüştürür.
 • Daha sonra bu AC akımını verici devresi üzerinden verici bobine gönderir.
 • AC akımı, verici bobininde bir manyetik alan oluşturur.
 • Bobinde akan AC akımı, belirli bir aralıkta bulunduğunda alıcı bobine ulaşan manyetik bir alan yaratır.
 • Manyetik alan cihazın alıcı bobininde akım üretir.
 • Alıcı bobininde akan akım alıcı devresi üzerinden DC veya doğru akıma dönüşür, bu daha sonra telefonun bataryasını kablosuz olarak şarj etmek için kullanılır.
 • Bu işlem sayesinde, enerji iki bobin arasında bulunan metalik olmayan bir nesne de dahil olmak üzere hava boşluğundan güvenli bir şekilde aktarılır.

Telefonunuz kablosuz bir şarj cihazını desteklemese bile, enerji aktarımı işlemini kablo olmadan mümkün kılacak bir adaptör satın alabilirsiniz. Bu özellik sayesinde, bu kullanışlı teknolojiyi kaçırmanıza gerek kalmaz. Kablosuz şarj cihazınıza ekstra bir adaptör gibi davranmak istiyorsanız, telefonunuzu normal koşullarda şarj etmek için hala kablolu şarj cihazınızı kullanabilirsiniz.

Neredeyse tüm akıllı telefon kullanıcıları telefonlarını kablosuz şarj istasyonlarında şarj edebilse de, telefonunuzun belirtilen voltaj gereksinimlerine dikkat etmeniz gerekir. Uyumsuz voltaj rakamları şarj hızınızı ve performansınızı büyük ölçüde engelleyebilir. Kablosuz telefon şarj cihazlarının sürekli gelişiyor ve yenileniyor. Aynı zamanda fiyatlar da herkes için kolay erişilebilir hale gelmesi için düşüyor.

Kablosuz Telefon Şarjı Nedir, Nasıl Çalışır?

Kablosuz Şarjın Dezavantajları

Elektromanyetik endüksiyon, bir bobin hareket ettirildiğinde ve titrediğinde elektronların manyetik bir alanda aktığı serin bir teknolojidir. Gazla çalışan jeneratörler, mekanik enerjiyi kullanarak da elektrik enerjisi üretir. Akım ölçüm cihazlarında ve transformatörlerde de benzer bir endüksiyon kullanılır. Qi ve Powermat, kablosuz şarj sistemleri yapmak için kullanılan ana kablosuz şarj standartlarından ikisidir. Hatta bazıları halka açık yerlerde kablosuz şarj istasyonları sağlamak için mobil şirketlerle bile ortaklık kurdular. Telefonunuzu özel bir şarj bloğuna veya çantasına yerleştirdiğinizde, telefonunuz şarj olmaya başlar. Bazı araçlar ayrıca dahili kablosuz şarj tabanlarıyla birlikte gelir.

Kablosuz endüksiyonlu şarj cihazları oldukça avantajlı görünüyor, ancak bazı dezavantajları da var. Kablosuz şarj cihazlarının dezavantajları;

 • İndüksiyon şarj cihazları, kablo şarj cihazlarından daha yavaştır. 'Hızlı kablosuz şarjın' yeni bir teknoloji haline gelmesiyle ilgili iyileştirmeler yapıldı, ancak aynı zamanda 'hızlı kablolu şarj' da oldu. Yani hala en hızlı şarj kablo şarj cihazı ile yapılıyor. Yoğun bir gününüz varsa, ihtiyacınız olan şarjı en kısa sürede aldığınızdan emin olmak için kablo şarj cihazınızı takmak isteyebilirsiniz.
 • Kablosuz şarj cihazları daha az verimlidir. Kablosuz şarj endüstrisine enerji tasarruflu olduklarını kanıtlamak için baskı yapıldı. Ancak bu durum böyle değil. Şarj pedi ve sık sık telefon kılıfınız üzerinden şarj nedeniyle, kablosuz şarj cihazları prizden gelen enerjinin % 20 ila % 80'ini kaybeder.
 • Kablosuz şarj cihazları sıcak iklimlerde aşırı ısınabilir. Bu, telefonunuzu hatalı bir Samsung Galaxy Note 7 gibi patlatamayabilir, ancak verimliliği büyük ölçüde düşürebilir.
 • Telefonunuzu şarj ederken taşıyamazsınız. Kablo şarj cihazının aksine, şarj olurken telefonunuzun kilitli kalması gerekir. Telefonunuzu kullanıyorsanız, piliniz azaldıysa ve şarj olurken kullanmaya devam etmek istiyorsanız, bunu yapmanız mümkün değil.
 • USB şarjı ile uyumlu değillerdir. İPhone'lar için durum farklı olsa da, çoğu akıllı telefon bir min-USB ile şarj oluyor. Her telefon endüktif şarj cihazlarıyla uyumlu değildir.

Kablosuz Telefon Şarjı Nedir, Nasıl Çalışır?

Kablosuz Şarjın Avantajları

Elbette Kablosuz şarj cihazlarının avantajları olmasaydı şirketler kablosuz endüktif şarj cihazı üretmezlerdi. Bu nedenle, kablosuz telefon şarj cihazı kullanmanın bazı avantajlarına göz atalım:

 • Tüm elektronik aksam oksijen ve sudan uzakta, bu nedenle çok az korozyon riski vardır.
 • Yalıtım arızası nedeniyle kısa devre gibi elektrik çarpması riski daha düşüktür, özellikle bağlantı sık sık kopmaz.
 • Deri yoluyla manyetik alan yoluyla enerji aktarımı yoktur, çünkü elektrik çarpma riski çok azdır veya hiç yoktur.
 • Şarj etmek için cihazınızı günde birkaç kez takıp çıkarmayacağınız için, cihazınız minimum aşınma ve yıpranmaya maruz kalacak ve dayanıklılığını artıracaktır.
 • Hiçbir kablo bulunmadığından, şarj istasyonunu duvar prizine bağlayanlar dışında, estetik olarak düzgün ve daha rahat olacaktır.
 • Endüktif şarj istasyonları, her seferinde fişe takıp çıkarmaya gerek kalmadan otomatik olarak çalıştırılır. Bu, onları daha güvenilir, hızlı ve kullanışlı hale getirir.
 • Kablolu şarj cihazlarıyla ilgili döküntü ve kıvılcımlar tamamen ortadan kalkar.
 • Bir kablosuz şarj cihazını, telefonunuzu yatağının yanında, gösterge panelinde veya çalışma masanızda ayarlamak istediğiniz herhangi bir yere yerleştirebilirsiniz.
 • Şarj tabanları pahalı olabilir, ancak uzun vadede ucuz olduklarını kanıtladılar. Elde taşınır cihazınızın ömrünü uzatır ve şarj cihazının kullanım ömrü uzundur. Her seferinde fişini takıp çıkarmanız gerekmeyeceğinden, kullanılmadığında şarj etmek için duvar prizine takılı bırakabilir ve telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

Kablosuz şarjın farklı avantajları ve dezavantajları var, ama gerçekten ne önemi var? Yeni iPhone'larda kulaklık girişi olmaması gibi, telefon şirketleri şarj konusunda da ne tür bir teknoloji kullanılacağına karar verecek ilk adres olacak. Kablosuz şarj bu yeniliklerden biri olacak gibi görünüyor ve kablo şarjı artık tarihe gömülecek gibi duruyor.

Referanslar: onehowto.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.