Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? Kabak Çekirdeği Yağı Neye İyi Gelir?

NAVİGASYONKabak Çekirdeği Yağı Nedir? Nasıl yapılır?Kabak Çekirdeği Yağı Neye İyi Gelir? 1- İltihabı azaltır2- Kanser Hastaları için Beslenme Takviyesi3- Prostat Sağlığı İçin İyi4- Zihinsel Rahatlama5- Erkeklerde Saç Dökülmesi İle Mücadele6- Kalp Dostu7- Diyabeti Yönetmeye Yardımcı Olur8- Aktif Mesaneyi YatıştırırKabak Çekirdeği Ve Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları Yüksek miktarda karotenoid ve liposoluble vitamin içeriği sayesinde, kabak çekirdeği […]

01.03.2019 - 21:51
01.03.2019 - 21:51
Yorum Yap
6 dk okuma süresi

Yüksek miktarda karotenoid ve liposoluble vitamin içeriği sayesinde, kabak çekirdeği yağı, uzun süre hastalık önleme, özellikle prostat hastalıkları için uygun bir bileşen olarak kabul edilmiştir. Bu bilinen kullanıma ek olarak, araştırmalar saç dökülmesi, diyabet ve hatta kanser ile mücadele eden insanlar için faydalar göstermiştir.

Kabak Çekirdeği Yağı Nedir? Nasıl yapılır?

Pepita yağı da denilen kabak çekirdeği yağı, balkabağı tohumlarından elde edilen yağdır. Her iki Cucurbita bitki cinsinden, yağın elde edildiği iki ana kabak türü vardır. Biri Cucurbita pepo, diğeri Cucurbita maxima.

Kabak çekirdeği yağı ekstraksiyon işlemi birden fazla yoldan yapılabilir. Soğuk preslenmiş bir yağ seçmek istiyorsanız, bu yağın kabak çekirdeğinden ısı yerine basınç kullanarak çıkarıldığı anlamına gelir. Soğuk presleme yöntemi, yoğun ısıya bağlı olarak kaybolacak veya zarar görebilecek faydalı antioksidanlarını muhafaza etmesine izin verdiği için tercih edilir.

Kabak Çekirdeği Yağı Neye İyi Gelir?

Kabak çekirdeği yağı neye iyi gelir sorusunun yanıtı oldukça geniştir. İşte kabak çekirdeği yağının faydaları;

1- İltihabı azaltır

Doymuş yağların sağlıklı doymamış yağlarla değiştirilmesi, vücudunuzdaki iltihaplanma miktarını derinden etkiler. Aslında, 2015 yılında yapılan bir araştırma, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı ve ateroskleroz (arter duvarlarında plak birikimi) muzdarip insanların diyetinde kakao yağının kabak çekirdeği yağı ile değiştirilmesinin bu hastalıkların test denekleri üzerindeki etkilerini azalttığını buldu.

Hastalıksız bir yaşam sürdürmek istiyorsanız, antiinflamatuar yiyecekler ve takviyeleri beslenmenize dâhil etmek için yapmanız gereken en önemli adımlardan biridir.

2- Kanser Hastaları için Beslenme Takviyesi

Bunu doğru okudunuz! Kanser için bir “tedavi” olmasa da, kanser hastalarının sağlığını veya kanser riskinin azalmasını destekleyen birkaç çalışmada kabak çekirdeği yağı kanıtlanmıştır.

Kabak çekirdeği, menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış bir sebze tohumudur. Rostock Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan yapılan ek araştırmalar, balkabağı tohumlarının besin değerini, meme kanserini önlemek ve tedavi etmek için bulmuştur.

Erkeklerin yanı sıra kadınlar için de ümit verici kabak çekirdeği, prostat kanseri hücrelerinin büyümesini de azaltabilir veya engelleyebilir.

Halen kanser tedavisi görmekte olanlar için, kabak çekirdeği yağı da yaygın sorunlara bir cevap olabilir. Yapılan bir araştırma, kabak çekirdeği yağının antioksidan özelliklerinin radyasyon için bir filtre oluşturduğunu ve metotreksattan ince bağırsak hasarına karşı koruma sağladığını veya önlediğini, birkaç kanser türü için bir tedaviyi ve ayrıca romatoid artriti ortaya çıkardığını ortaya koyuyor.

3- Prostat Sağlığı İçin İyi

Sağlık için kabak çekirdeği yağının belki de en iyi belgelenmiş yardımı, sağlıklı bir prostat sürdürmedeki en büyük etkinliğidir. Prostat kanserine karşı korunduğu bilinmektedir, ancak genel olarak prostat sağlığı için de oldukça etkilidir.

Prostat sağlığı için uzun süredir kullanılan araştırmalar, kabak çekirdeği yağının, özellikle iyi huylu prostat hiperplazisi (yaşa bağlı prostat büyümesi) durumunda, büyütülmüş bir prostatın boyutunun düşürülmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

2009 yılında yayınlanan bir araştırma, altı ay boyunca her gün 320 miligram kabak çekirdeği yağı tüketen erkeklerin semptomlarında azalma ve yaşam kalitesini artırdığını gösteriyor. Araştırmacılar kabak çekirdeği yağının (aynı zamanda testere palmetto yağının) “klinik olarak güvenli olduğu ve iyi huylu prostat hiperplazisi için tamamlayıcı ve alternatif tıp tedavileri kadar etkili olabileceği” sonucuna varmışlardır.

Bu yüzden kabak çekirdeği yağı kullanımı prostat sağlığını iyileştirmek için en iyi adımlardan biridir.

4- Zihinsel Rahatlama

Hayvan denekleri kullanılarak yapılan araştırmalar, kabak çekirdeğinin etkileyici anti-depresif etkilerini, standart ilaçlara benzer bir depresyon azalmasıyla göstermiştir.

5- Erkeklerde Saç Dökülmesi İle Mücadele

Kabak çekirdeği yağı saçlara iyi gelir mi? Hormonların sağlıklı bir diyette yönetimi, DHT’nin (dihidrotestosteron) androjen hormonu artışına bağlı olduğundan, saç dökülmesinin durdurulması veya tersine çevrilmesi için anahtardır. Kabak çekirdeği, çinko içeriği nedeniyle hormonları dengelemeye yardımcı olarak bir saç dökülmesi ilacı olarak işlev görür ve böylece saçların uzamasına yardımcı olur.

Kabak çekirdeği yağı saç uzamasına faydalı mı? Sadece bazı araştırmalara göre yardımcı olabilir. 2014 yılı çift kör, plasebo kontrollü bir denemede, kabak çekirdeği yağının saç dökülmesine faydaları olmuştur. Çünkü 24 hafta boyunca yağı alan erkeklerin saç sayısında ortalama yüzde 40’lık bir artış olduğunu gösterdi.

6- Kalp Dostu

Anti-enflamatuar bir takviyenin kalp için iyi olması bir sürpriz mi? Nitrik oksit üretimini içerebilecek bir işlemle, kabak çekirdeği yağı, antihipertansif ve kardiyoprotektif etkiler gösterir, bu da sizi kalp rahatsızlığından veya kalp krizlerinden koruyabileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca, “iyi” kolesterolü yükseltirken ve menopoz sonrası menopoz semptomlarını iyileştirirken diyastolik kan basıncını azaltır.

7- Diyabeti Yönetmeye Yardımcı Olur

Diyabetin, birçok nedeni vardır. Hem tip 1 hem de tip 2 diyabet, iyi diyet stratejileri ve takviyeleri ile yönetilebilir ve hatta tedavi edilebilir. Araştırmalar meyve özü, ungermine tohumlardan elde edilen yağ ve filizlenmiş kabak çekirdeğinden elde edilen proteinlerin hepsinin kan şekeri düşürücü özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bu, kabak çekirdeğinden elde edilen yağ, herhangi bir diyabetik diyet planına iyi bir katkı yapar.

8- Aktif Mesaneyi Yatıştırır

Yayınlanan 2014’ deki bir çalışma, etkili idrar bozuklukları, özellikle aşırı aktif mesane tedavisi çeşitlerini bu yağın tüketilmesiyle sağlıklı bir boşaltım sistemi sağlamanın önemli bir parçası olduğunu göstermektedir.

Kabak Çekirdeği Ve Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları

 • Kabak çekirdeği yağı yüksek oranda besleyici kabak çekirdeği ile elde edilir.
 • Rafine edilmemiş ve soğuk preslenmiş bir yağ kullanın.
 • Bu yağ, iyi bilinen prostat faydaları nedeniyle çoğu zaman erkek sağlığı ile ilişkilidir, ancak şimdi görebileceğiniz gibi, kadınların sağlık sorunları için de kabak çekirdeğinin çok sayıda faydası vardır.
 • Kabak çekirdeğinin yararları gibi, kabak çekirdeği yağının da yararları çoktur! En önemli avantajlardan bazıları şunlardır:
 • İltihap azaltır
 • Anti-kanser özellikleri vardır
 • Prostat sağlığını iyileştirir
 • İyi zihinsel sağlığı teşvik eder
 • Saç dökülmesini engeller
 • Cilt sağlığını artırır
 • Kalp sağlığına faydalıdır
 • Diyabet için kan şekeri düşürücü etkisi vardır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim