1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Kabağın Şaşırtıcı 9 Faydası Ve Tarihi
Kabağın Şaşırtıcı 9 Faydası Ve Tarihi

Kabağın Şaşırtıcı 9 Faydası Ve Tarihi

A+A-

Kabağın besin değeri nedir? Düşük karbonhidratlı diyet yapanlar ve hızlı kilo vermek isteyen herkes arasında favori olan kabak, glisemik endekste çok düşük bir puana sahip. Kabağın sevilen diğer özellikleri; su yüzdesi yüksek, kalori, karbonhidrat ve şeker bakımından düşük ve potasyum, manganez, C vitamini ve A vitamini gibi antioksidanlar gibi temel besinlerde yüksek olmasıdır. Hem sarı hem de yeşil kabak kabuğunun, lutein, ca-karoten, zeaksantin ve dehidroascorbik asit dahil olmak üzere terapötik bileşiklere sahip olduğu bulunmuştur.

Ekstra kalorili öğünlerinize daha fazla tokluk hissi için, çeşitli tariflerde kabak kullanabilirsiniz. Ayrıca, tercih ettiğiniz yemeğe sağlıklı bir dozda kabak ekleyin. Kabağın faydaları ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kabağın Şaşırtıcı 9 Faydası Ve Tarihi

Kabak Nedir? Kabak Çeşitleri Nelerdir?

Kabak, Cucurbita pepo türüne aittir ve diğer kabak ve balkabaklarıyla ilgilidir. Çoğu insan kabağı diğer sebzeler gibi kullansa da, örneğin; tuzlu yemeklere ekleyerek, botanik olarak konuşursak, aslında kabak bir meyve!

Kabak koyu, açık yeşil veya beyaz lekeli çeşitlerle gelir. Yeşil kabak, parlak altın, sarı veya koyu portakal rengi olan sarı kabak olarak bilinen hibrit sebzeyle yakından ilgilidir.

Kabaklar iki tipte gelir: kış ve yaz. Her iki tür de bazı benzerlikleri ve yararları paylaşsa da, birkaç büyük fark vardır.

Yaz kabağı tamamen olgunlaşmadan ve sertleşmeden önce teknik olarak toplanırken, kış kabakları daha olgun ve sertleşince hasat edilir.

Her iki kabak grubu da iyi bir A vitamini ve C vitamini, ayrıca potasyum ve lif kaynaklarıdır. Bununla birlikte, kış kabağı bu vitaminlerde, özellikle C vitamini açısından daha yüksek olma eğilimindedir.

Kabağın Tarihi / Gerçekler

Tüm kabak türleri gibi, kabak Amerika'da da atalarına sahiptir. Tipik olarak “kabak” olarak adlandırılan modern kabak çeşitleri, orijinal türlerinin ilk olarak Güney Amerika'nın bazı bölgelerinde yetiştirilmesinden yüz yıl sonra İtalya'da geliştirildi. Kayıtlar, yabani kabak bitkilerinin önce Güney Amerika'da büyüdüğünü, daha sonra Orta Doğu ve Kuzey Amerika'ya yayıldığını ve daha sonra Christopher Columbus tarafından Avrupa'ya geri getirildiğini gösteriyor.

Kabağın Şaşırtıcı 9 Faydası Ve Tarihi

Geleneksel Tıpta Kabak

Kabak karotenoidler, C vitamini, fenolik bileşikler ve diğer mineraller, geleneksel halk tıbbında sağlık desteklemeye yönelik kullanımının uzun bir geçmişi vardır. Antioksidan, kanserojen, iltihap giderici, antiviral, antimikrobiyal ve analjezik aktivitelerinden dolayı soğuk algınlığı tedavisinde, ağrıların hafifletilmesinde ve hastalıklardan iyileşmenin hızlandırılmasında kullanılır.

Ayurveda tıbbında kabak, sıcak aylarda sindirimi kolaylaştıran ve ideal bir soğutma sebzesi olarak kabul edilir. Kabızlık, sıvı tutma, şişkinlik, asit reflü ve mide rahatsızlığı olan kişiler için tavsiye edilir. Kabak ile dengeli bir yemek oluşturmak için tarçın, zencefil, karanfil, hindistancevizi, ısırgan otu ve soğan gibi gıdalarla birleştirilebilir. Şifalı çorbalar, kızartma, pirinç yemekleri ve daha fazlasını yapmak için kullanılır.

Geleneksel Çin Tıbbı, yaz kabağını “soğutan gıda” olarak değerlendirir. Detoksifikasyon geliştirmek susuzluğu, sinirlilik halini, deri lezyonları hafifletmek ve sıvı tutma sorununda ise idrar teşviki için kullanılır. Su bakımından zengin ve doğada soğuması nedeniyle kabak, sıcak iklimlerde dehidratasyonu ve aşırı ısınmayı önlemek için değerlidir. Bununla birlikte, yılın soğuk aylarında çok fazla çiğ / soğuk yiyecek tüketilmesi tavsiye edilmez, çünkü bu dalak ve mide sistemlerine zarar verebilir, bu da sindirimin bozulmasına ve gıdaların emiliminin bozulmasına neden olabilir.

Kabağın Şaşırtıcı 9 Faydası Ve Tarihi

Kabağın En iyi 9 Faydası

Yüksek Antioksidanlar ve C Vitamini Kaynağı

Hastalığın önlenmesi söz konusu olduğunda kabak beslenmesinin sağlığa faydaları nelerdir? Çeşitli kabak sebzelerinden elde edilen tohumların, iltihaplanma ve oksidatif stres ile mücadeleye yardımcı olabilecek birçok türde bitkisel besleyici barındırdığı bilinmektedir. Bu antioksidanların bazıları C vitamini, A vitamini, süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSHpx) ve glukoz-6-fosfataz (G6Pase) içerir.

Birçok ülkede yaz kabağı, alfa-karoten ve beta-karoten de dahil olmak üzere birincil bir karotenoid antioksidan kaynağıdır. Antioksidan içeriğinin çoğu kabak kabuğunun içinde tutulur, bu nedenle kabaklarınızı soymamak iyi bir fikirdir.

Bir orta boy kabak, günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 50'sinden fazlasına sahiptir. C vitamini içeren gıdalar, kan hücrelerinin kritik astarını korumasına, kan basıncını düşürmesine ve iltihaplanmalara ve tıkalı arterlere karşı korunmasına yardımcı olabilir. Kabak bitkilerinden elde edilen tohumlar, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi söz konusu olduğunda geleneksel ve halk ilaçlarında uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Tarihsel olarak, kabak çekirdeğinden elde edilen tohumların antimikrobiyal olduğuna ve antiparaziter özellikler sunduğuna inanılıyordu, bu yüzden popülasyonlar kabak beslenmesinin sindirim sistemi, sinir, bağışıklık ve kalp damar sistemlerine olumlu bir şekilde fayda sağladığına inanıyordu.

Kabak çekirdeğinin (balkabağından gelen) bağışıklık işlevi üzerindeki etkilerini araştıran 2006'daki bir araştırma, çiğ tohumların protein açısından yetersiz beslenmeye ve serbest radikal hasarı ve oksidasyon ile ilişkili zararlı etkilerin azaltılmasında etkili olduğunu buldu. Kabak çekirdeği proteini izolatları, karaciğer fonksiyonunu ve detoksifikasyonunu geliştirmeye yardımcı olabilecek anti-peroksidatif özelliklere sahip bileşenleri tutar ve araştırmacılar, biraz daha az miktarda kabak gibi diğer kabak çeşitlerinin de tohumlarında benzer yararların bulunduğuna inanır.

Kalp Sağlığını İyileştirebilecek Anti-enflamatuar Özelliklere Sahiptir

Kalp ile ilgili problemler açısından risk altındaysanız, kabak yemeniz oldukça önemlidir. Kabak ve diğer kabaklar, büyük ölçüde su ve karbonhidratlardan, özellikle de polisakaritler adı verilen tipten yapılır. Yaz kabağı, iyileştirilmiş kardiyovasküler sağlığa ve doğal olarak kolesterolü düşürme yeteneğine bağlı bir tür faydalı polisakkarit olan pektin adı verilen lifin iyi bir yüzdesini içerir.

Elma ve armutta da bulunan pektin lifinin arter sağlığını iyileştirdiği ve hastalığa neden olan iltihabı azalttığı bilinmektedir, bu nedenle diyabet ve insülin direncine karşı koruma sağlayabilir.

Obezite ve kalp hastalığı risk faktörleri sıklıkla bağlantılı olduğundan, kabakların kilo kaybını desteklemeye yardımcı olması da kalp sağlığına faydaları arasında sayılabilir. Çalışmalar, düşük şekerli ve düşük karbonhidratlı diyetlerin, vücut ağırlığı yönetiminde insülin ve diğer hormonları olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Tabii ki, dikkate alınması gereken başka faktörler de var, özellikle birisinin ne kadar sağlıklı yağ ve taze bütün meyve tükettiği, ancak kabak kalp sağlığı için yapılan bir diyette vücut ağırlığını iyileştiren bir rol oynayabilir.

Kabağın Şaşırtıcı 9 Faydası Ve Tarihi

Yüksek Potasyum Kaynağı

Sıklıkla göz ardı edilen kabağın faydası arasında, yüksek potasyum kaynağı olması da var. Bir fincan pişmiş kabak günlük değerinizin yüzde 15'inden fazlasını verir, bu genellikle normal multivitamin ekinde bulunanlardan daha fazladır!

Araştırmalar, düşük potasyumun kalp hastalığı ve diğer komplikasyon riskini artırabilecek diğer minerallerle dengesizliklere bağlı olduğunu göstermektedir. Potasyum ayrıca tansiyonu düşürmenin doğal bir yolu olabilir,  çünkü yüksek sodyumlu diyetin etkilerini önler. Potasyum alımını artırmak, inme riskinizi azaltabilir ve aynı zamanda kalp hastalığına yakalanma olasılığınızı azaltabilir.

Sindirim Geliştirmeye Yardımcı Olur

Kabak, sindirim sağlığına yarar sağlar ve genellikle nemlendirici olduğundan ve temel elektrolitler ve besin maddeleri sağladığından divertikülit gibi sindirim sorunları için önerilmektedir. Araştırmalar, kabakların aynı zamanda IBS'yi, ülserle ilişkili semptomları ve sızdıran bağırsak sendromunu azaltabilen gastrointestinal sistem içinde anti-enflamatuar koruma sunduğunu göstermektedir.

Şimdi, bazı hastalarda IBS semptomlarına yol açabilecek düşük dereceli immün aktivasyonu ve intestinal fonksiyon bozukluğu ile bağlantılı bir epitel engelinin ortaya çıktığını gösteren kanıtlar mevcuttur. Antienflamatuar gıdalar böyle olmayan nişastalı taze sebze olarak, vücut genelinde iltihabı ve bağırsak ile ilgili sorunları düşürücü ilk adımdır.

Kabağın içerisinde büyük ölçüde su olduğu için çok kolay bir şekilde sindirilir. Ayrıca doğal olarak, kabızlık ya da ishalin tedavisinde yardımcı olabilecek bazı diyet lifleri sunar. En büyük sindirim takviyesini elde etmek için, besin yönünden zengin tohumlar ve kabuğu dâhil olmak üzere bütün sebzeyi yiyin. Hatta Smoothie tariflerine çiğ kabak bile ekleyebilirsiniz.

Kalorisi Oldukça Düşük

Yaz kabağı çeşitleri ile ilgili en iyi şeylerden biri, su içeriğinin çok yüksek olmasıdır. Diyetinize nişastalı sebzelerden dâhil etmek doğal olarak kalori alımını azaltmak için etkili bir stratejidir.

Kabak düşük kalorili sayılır ve sizi doyurmaya yardımcı olur. Ayrıca, ikinci yapraklı yeşilliklerden oluşan karbonhidrat içeren en düşük sebzelerden biridir. Sağlıklı beslenen ve diyet yapan kişilerin kullanmaktan hoşlanmasının nedeni budur.

Kabağın Şaşırtıcı 9 Faydası Ve Tarihi

Göz Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

Tüm kabak türleri göz sağlığını koruyan C vitamini, manganez, beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi iyi miktarda fito-besinler sunar.

Lutein ve zeaksantin, kabakta bulunan ve yaşla ilgili hastalıklardan gözlerin korunmasına sıklıkla dikkat çeken, böylece makula dejenerasyonu, katarakt ve glokom için doğal tedavi sunan, iki tür karotenoid antioksidandır. Retina, kornea ve makülayı UV ışınlarından, görme kaybına ve hatta körlüğe yol açabilecek oksidatif strese karşı koruyarak çalışırlar. Gözlerin hassas dokularını korumanın yanı sıra, cildi genç ve yaşlanma belirtilerinden uzak tutabilirler.

Enerji Verici ve B Vitaminlerinin Kaynağı

Kabak folat, B6 vitamini ve riboflavin açısından yüksektir. B vitaminleri, protein, karbonhidrat ve nükleik asit sağlıklı bir metabolizmayı desteklemeye yardımcı olur. Yeterli B vitamini edinmek, bilişsel sağlık, iyimser bir ruh hali sürdürmek ve yorgunluğu önlemek için önemlidir.

Folat özellikle hücre büyümesine bağlıdır, doku gelişimi ve bakımında yardımcı olur. Kabak, gebe kalmak isteyen veya hamile kalan kadınlar için faydalıdır, çünkü folat vücudunuzun yeni DNA sentezlemesini ve uygun şekilde gebe kalmasını sağlar. Aynı zamanda sağlıklı bir hamilelik için de çok önemlidir, çünkü doğum kusurlarını ve gelişimsel sorunları önlemeye yardımcı olur.

Diyabetin Kontrolüne Yardımcı Olabilir

Kilo kaybı ve fiziksel aktivitedeki artış dışında, tip 2 diyabetin gelişimi beslenme değişiklikleri ile önlenebilir.

Şeker hastaları kabak yiyebilir mi? Kabak, karbonhidrat ve şeker açısından düşük olduğundan, hem tok tutma hem de besin yoğunluğu nedeniyle, diyabetin önlenmesinde rol oynayabilir. (Aynı sebepten dolayı herhangi bir sağlıklı kilo verme programı için de iyi bir seçimdir.) Kabak da pektin dâhil polisakkarit liflerinin kan şekeri regülasyonu için özel yararları vardır. Diyabet ile mücadele eden herkes için kabak, kan şekeri seviyesini kontrol eden problemlerle mücadeleye yardımcı olabilir, çünkü çok düşük karbonhidratlı, düşük glisemik bir sebzedir ve insülin değişimlerini önlemeye yardımcı olur.

Prediyabetin durumu, insülin direncindeki bir artış ve pankreas beta hücresi işlevindeki bir azalma ile karakterizedir. Tip 2 diyabetin erken evreleri, bozulmuş glikoz toleransı veya bozulmuş açlık kan şekeri ile tanımlanabilir. Araştırmalar, günde 30 gramdan fazla diyet lifi alımı olan bir beslenme tarzının basit ve etkili bir önleyici yaklaşım olabileceğini göstermektedir.

Tüketilen yüksek lifli gıdaların kan şekeri kontrolüne ek olarak fiziksel sağlık durumu hakkında pek çok olumlu etkileri vardır. Aynı zamanda, gastrointestinal sistemi olumlu yönde etkiler, ağırlık azaltmayı destekleme potansiyeli vardır ve kalp hastalığına yol açabilecek karbonhidrat ve yağ metabolizması bozukluklarını iyileştirebilir.

Kabağın Şaşırtıcı 9 Faydası Ve Tarihi

Tiroid ve Adrenal Fonksiyonu Dengeleyebilir

Hindistan'daki Devi Üniversitesi Endokrin Araştırma Birimi tarafından 2008'de yapılan bir araştırma, kabak kabuğundan ve diğer kabak sebzelerinden elde edilen ekstraktlarda yüksek miktarda polifenol ve askorbik asit bulunduğunu göstermiştir. Araştırmacılar fareler ile yapılan çalışmalarda bu özütlerin kullanılmasının etkilerini test ettiklerinde, kabak özü içeren grup, tiroid, adrenal ve insülin düzenlemesi açısından faydalı etkiler gösterdi. Bu gelişmeleri, squash'ın bitkisel besin kimyasallarının antioksidan etkilerine bağladılar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.