1. HABERLER

 2. NEDİR?

 3. K Vitamini Nedir? K Vitamininin Kanıtlanmış Sağlık Faydaları
K Vitamini Nedir? K Vitamininin Kanıtlanmış Sağlık Faydaları

K Vitamini Nedir? K Vitamininin Kanıtlanmış Sağlık Faydaları

A+A-

K vitamini, kanın pıhtılaşması olarak da bilinen pıhtılaşmada önemlidir. Bu aşırı kanamayı önler. Diğer vitaminlerde olduğu gibi, K vitamini besin takviyesi olarak alınamaz. Bu vitamin, kanın pıhtılaşmasına neden olan proteinleri sentezlemek için bir araya gelen bir grup bileşiktir.

Bu bileşiklerin en hayati olanı K1 ve K2 vitaminleridir. K1 vitamini yeşil yapraklı sebzelerden ve diğer birkaç sebzeden elde edilebilir. K2 Vitamini kendi başına başka bir bileşikler grubudur ve et, peynir, sentezlenmiş bakteri ve yumurtalardan gelir.

Son zamanlarda, K2 vitamini osteoporoz ve kemik kaybının tedavisinde kullanılmıştır. Ancak, bu vitaminin söz konusu koşullar üzerindeki etkinliğini destekleyen bir araştırma bulunmamaktadır. Bu vitamin ve kemik gelişimi arasındaki ilişki halen araştırılmaktadır; Bazı bilim adamları bunun kemik sağlığı üzerinde bir etkisi olduğuna inanıyor.

Bireyler bu vitamini yiyeceklerden yeterince alabilirler ve bu yetişkinlerde eksiklik olasılığını sınırlar. Yine, vücut K2'yi sentezler. Yetişkinlerde, vücut mevcut K vitamini kaynağını geri dönüştürmede iyidir. Ancak K vitaminlerinin emilimine ve sentezine müdahale eden ilaçların kullanılmasını gerektiren bazı durumlar vardır ve bunlar eksikliğe yol açacaktır.

K1 ve K2 eksikliği bebeklerde sık görülür. Kanama ile karakterize olan VKDB olarak adlandırılan bir hastalığa yol açar. K vitaminleri K1 ve K2, yiyeceklerden elde edilebilir veya vücuda takviye olarak enjekte edilebilir.

K Vitamini Eksikliği Belirtileri

Aşırı kanama K vitamini eksikliğinin ana belirtisidir. Kanama, kesilmemiş veya yaralanmamış bölgelerde bile görülebilir. Basit bir çürük olduğunda kanama yaşayabilir, tırnaklarınızın altından küçük kan pıhtıları alabilir, vücudunuzun iç kısımlarını kaplayan mukoza zarlarında kanamaya başlayabilir veya koyu siyah katran benzeri bir kıvama sahip dışkı bile oluşturabilirsiniz. Eksiklik semptomlarının yaygın olduğu bebeklerde, doktorlar aşağıdaki durumlarda eksikliği gözlemler:

 • Göbek kordonunun kesildiği yerde kanama.
 • Derilerinde, gastrointestinal kanallarında ve burunda kanama.
 • Vücudun diğer bölgelerinde kanama.
 • Bebeğin doğumda sünnet edilmesi durumunda peniste aşırı kanama.
 • Beyinde ani kanama, hayatı tehdit edici olabilir.

K Vitamini Nedir? K Vitamininin Kanıtlanmış Sağlık Faydaları

Bazı yetişkinler, aşağıdaki durumlarda, bu vitaminde eksik olma riski altındadır:

 • Kanı inceltici ilaç kullanımı.
 • Antibiyotik kullanımı.
 • Uygun yağ emilimini engelleyen bir durumdan muzdarip.
 • Tamamen K vitaminleri K1 ve K2 içermeyen beslenme düzeni.
 • Bazı antibiyotikler vücudun K vitaminlerini diğerleriyle sentezleme yeteneğine müdahale eder ve vücuttaki K1 ve K2 vitaminlerinin etkinliğini azaltır.
 • Çölyak hastalığı olan, bağırsakları ve safra yollarını etkileyen rahatsızlıkları olan, kistik fibrozu olan ve bağırsağın bir kısmının çıkarıldığı kişiler yağ emilim bozukluğu yaşayacaklardır. Bu, vücudun vitaminleri sentezleme yeteneğine müdahale eder ve dolayısıyla K vitamini eksikliğine yol açar.

Yenidoğan bebeklerde eksiklik riski yüksektir, çünkü:

 • Anne sütünde düşük miktarda K vitamini bulunur.
 • Vitamin anneden bebeğe plasenta yoluyla verimli bir şekilde aktarılmaz.
 • Yenidoğanın karaciğeri vitaminleri verimli kullanmaz.
 • Doğumdan sonraki ilk birkaç gün, vücutta vitamin sentezi yoktur.
 • K vitamini eksikliğinin teşhis edilmesi doktorun tıbbi geçmişinizi anlamasını gerektirir.

Eksik olma riski varsa, doktor, karşılaşılan semptomların K vitaminlerinin eksikliğinden kaynaklandığını tespit etmek için protrombin testi olarak bilinen bir pıhtılaşma testi yapacaktır. Protrombin testi, kanınızın pıhtılaşma süresini ölçen basit bir kan testidir. Laboratuarda bazı kimyasallar eklendiğinde normal kanın pıhtılaşması 11 ila 13,5 saniye sürer.

13.5 saniyeden uzun süren kan, bir insanın K vitaminlerinde eksik olduğu anlamına gelir. 0.9 ile 1.1 arasında bir oran normaldir ve bundan daha yüksek olan herhangi bir şey bireyin kan inceltici kullandığı veya K vitaminlerinde eksik olduğu anlamına gelir.

Tedavi ve Önleme

Bir ilaç olan Phytonadione, K vitamini eksikliğinin tedavisinde kullanılır. Bu ilaç, K1 vitamini için bir ekidir. Çoğu durumda, oral bir ilaç olarak reçete edilir, ancak diğer zamanlarda cildinize enjekte edilir. Her gün yiyeceklerden doğru miktarda K vitamini alarak K vitamini eksikliğini ve bununla ilişkili koşulları önleyebilir veya tersine çevirebilirsiniz .

Bir kişinin her gün alması gereken önceden belirlenmiş bir miktar yoktur, ancak öneri erkekler ve kadınlar için sırasıyla en az 120mg ve 90mg'tır.

Yeşil yapraklı sebzelerde bireyler için yeterli K vitamini vardır. Bebeklerde doğumda tek doz K1 vitamini desteği eksiklik semptomlarını azaltır. Yağ emilim bozukluğu olan ve antikoagülan alan kişilerde K vitamini seviyelerini izlemeleri ve gerektiğinde takviyeleri almaları gerekir.

Eksikliği tedavi edilmezse, birey tehlikeli olabilecek aşırı kanama geçirir, ancak, tedavi edilebilir. Bebeklerde VKDB'nin tanımlanması ve yönetilmesi kolaydır. Eğer tedavi tedavi olmadan çok uzun süre kalırsa, intrakranial kanama olarak bilinen bir durum beyin hasarına ve ciddi durumlarda ölüme neden olabilir.

K Vitamininin Yararları

Kemik Sağlığını Geliştirir ve Osteoporozu Tedavi Eder

Kemikler sağlıklı kalmak için diğer besinlerin yanı sıra kalsiyuma ihtiyaç duyar. Kemiklerin kalsiyum kullanması için osteokalsin olarak bilinen bir maddeye ihtiyaç vardır. Osteokalsin, osteoblastlar veya kemik hücreleri tarafından salınan kalsiyumu bağlar. Bu, onu kemik hücrelerine uygun kılar ve bu nedenle kemik sağlığını korumada etkinliğini arttırır.

Osteokalsin, K2 tarafından aktive edilir. K2'nin beslenme veya vücuttaki mevcudiyeti bu nedenle osteokalsin mevcudiyetine yol açar, bu da kalsiyumu bağlar. K2'nin kemik mineral yoğunluğunu arttırdığı gösterilmiştir.

Menopoz geçmiş kadınlarla yapılan bir araştırma, yüksek K2 seviyesine sahip bireylerin kemik kırıklarına daha az eğilimli olduğunu göstermiştir.   Bilimsel çalışmalara göre, osteoporozu olan hastalar, K2 takviyeleri uygulandığında azalmış kemik kırığı gösterdi.

Uzun süreli K vitamini eksikliği osteoporoz ile sonuçlanacak ve ciddi vakalarda arteriyel kusurlara yol açacaktır. Düşük K vitamini seviyeleri artan iltihaplanma ve zayıflık ve kırıklarla bağlantılı kemik ağrısı ile sonuçlanacaktır.

Kalp Hastalığını Önler

K2 takviyelerinin kullanımı, düşük kalp hastalığı oranına bağlanmıştır. Her gün yaklaşık 10mg K2 alırsanız, kalp hastalığı geliştirme şansınız yüzde 9'a kadar düşer. K2 takviyesi alarak, serbest kalsiyumu kemiklere bağlayan madde olan osteokalsin aktive olur.

Kalsiyum kemiklere bağlandığında, arteriyel tortuları ve dolayısıyla kalp hastalıklarını azaltan arterlerde birikmesi önlenir. Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, K vitaminini bloke ettiği gösterilen ilaçların arterlerin sertleşmesini hızlandırdığı görülmüştür. K2'yi yüksek seviyelerde alan bireylerin, arterlerinde kalsiyum birikmediğinden, arteriyel defekt gelişimi riski% 52 daha düşüktür. Bu, kalp hastalıklarından ölme şanslarını yüzde 57'ye kadar azaltır.

Diş Gücünü Artırır

Dişler kemiklerle aynı şekilde yapılır. Bu, diş zayıflığının K vitamini eksikliğine bağlı olabileceği anlamına gelir. Aynı şekilde, K vitamini kalsiyumu dişe bağlayan ve böylece gelişimlerini ve güçlerini artıran osteokalsini aktive eder. Osteokalsin, aktive edildiğinde, dişlerinizin gücünü artırmak için yeni dentin büyümesini uyarır. Diş ipi kullanırken ve diş etlerinizdeki ağrıyı tecrübe ettiğinizde, K2 ile takviye etmek ağrıyı hafifletebilir. Bu, ağrıya diş güçsüzlüğünden kaynaklandığı zaman geçerlidir.

K vitamini eksikliği, özellikle kan damarlarında ihtiyaç duyulmadığında kalsiyum birikmesine neden olur. Bu, sırayla, zayıf dişlere, diş etlerinde ağrıya ve bazen de diş eti kanamalarına neden olur. K2 takviyesi alarak durum geri döndürülebilir.

İltihabı Azaltır

K vitamini takviyesi, inflamasyonun azalması ile ilişkilendirilmiştir. Bir çalışmada, vitamin iltihabı kontrol eden biyobelirteçleri etkilediği gösterilmiştir.  Düşük K vitamini seviyelerinde, sitokinlerin seviyesi artar ve bu kemik kaybı ve iltihaplanma ile sonuçlanır.

K vitamininin enflamasyonu azaltma kabiliyeti, kemik kuvvetini arttırma ve kardiyovasküler hastalıkların oranını azaltma kabiliyeti ile bağlantılıdır. Atar damarlardaki ve vücudun diğer bölümlerindeki kireçlenmeyi azaltarak, K vitamini iltihabı azaltabilir.

Otoimmün Sorunlarla Mücadele

K vitamininin, multipl skleroz ile aynı etkiye sahip otoimmün koşullarla mücadele ettiği gösterilmiştir. Romatoid artritli insanlar günlük K2 dozlarını uygulayarak diğer hastalık şanslarını azaltabilirler. K2 takviyeleri aynı zamanda otoimmün tepkinin etkilerini tersine çevirmek ve bu nedenle bazı hastalıkları önlemek için de kullanılabilir.

Solunumu Artırır

Çalışmalar K2'nin mitokondride elektronların taşınmasında rol oynadığını göstermiştir. Bu aynı zamanda mitokondriyal aktiviteyi artıran ve gerekli enerjiyi oluşturarak işlev gören K1 ile de olur. Bu da, solunum ve enerji üretimini kolaylaştırır. Bu, kendinizi zayıf hissettiğinizde K2 veya K1 ile takviye ederseniz, vitaminin size gereken enerjiyi vermek için hücresel solunum gücünü artıracağı anlamına gelir.

K Vitamini Nedir? K Vitamininin Kanıtlanmış Sağlık Faydaları

Kanserle Mücadele

Yüksek K2 alımı, prostat kanseri gelişme riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Her gün yeterli K2 takviyesi alarak, prostat kanseri riski yüzde 63'e kadar düşmektedir. Bir başka çalışma, K2 takviyesi almanın, akciğerlerde görünen kanser hücrelerini yok ederek akciğer kanseri gelişimini azalttığı bulunmuştur.

Akut lösemili hastalar, diğer ilaçlar ve eklerin yanı sıra K2 ile tedavi edilmiştir. Karaciğer kanserli hastalar, çalışmalara göre K2 takviyesi alarak kanserli hücrelerin tekrarını önleyebilir ve hayatta kalma oranlarını artırabilir.

Beyin Gelişimi

K2, beynin K vitaminlerini kullandığı temel formdur. K2, özellikle MK-4, beyindeki K vitamininin yaklaşık yüzde 98'ini temsil eder. Yaşınıza bakılmaksızın, K2 seviyesi her zaman bu kadar yüksek olacaktır. Araştırmalara göre, Alzheimer hastalığının genç insanlarda başlaması K vitamini alımının azalmasından kaynaklanmaktadır.

Çalışmalar ayrıca K2'nin sfingomyelin ve sülfatitler ile pozitif korelasyon içinde olduğunu göstermiştir. Bu iki maddenin işlevleri açık olmasa da, K2 çalışmaları K2 takviyesinden beyin fonksiyonlarında artış olduğunu göstermiştir.

Adet Ağrısı ve Kanamayı azaltır

Doğru miktarda K1 ve K2 ile kadınlar, adet kanaması ile ilgili PMS kramplarını ve ağrılarını azaltabilir. Vitaminler bunu vücudunuzdaki hormon fonksiyonlarını düzenleyerek yapar. K vitamini, kanın pıhtılaşmasına aktif olarak katıldığı için, menstrüasyonla birlikte gelen kanamayı azaltır. Aşırı kanama, daha fazla krampa ve bu nedenle adet sırasında daha fazla acıya neden olur.

Kanın Pıhtılaşması

Her gün yiyeceklerden veya takviyeden yeterince K vitamini alırsanız, kanınız normal olarak pıhtılaşacaktır. Kanın pıhtılaşma süreci karmaşıktır ve tamamlanmadan önce en az 12 protein gerektirir. Kanın pıhtılaşması için gerekli proteinlerden dördü K vitamini tarafından aktive edilir ve bu nedenle bu vitamine her zaman ihtiyacınız var. Kanın pıhtılaşmasının arttırılmasının yanı sıra, K vitamini kolayca morarma yapmanıza izin vermez ve çürükleriniz ve kesikleriniz çabuk iyileşir.

Yaygın olarak HDN olarak bilinen Yenidoğanların Hemorajik Hastalığı, kanın pıhtılaşmasının gerektiği gibi gerçekleşmemesi gereken bir durumdur. Bu durum K vitamini eksikliğinden muzdarip bebeklerde sık görülür. Bu durumun tek bir K2 enjeksiyonu ile tedavisi kolaydır. HDN, bebekleri doğumdan hemen sonra K2 enjekte ederek önlenebilir.

İnsülin Direncini Düşürür

İnsülin şeker hastalığı çekenlere uygulanır. K vitamini ile yaklaşık dört hafta takviye edilerek, sağlıklı genç erkeklerde insülin duyarlılığı seviyesi artmıştır.  Farklı bir çalışma, insülin direncinin K2 uygulamasında bile yaşlı erkeklerde azaldığını ortaya koydu.

K Vitamini Nedir? K Vitamininin Kanıtlanmış Sağlık Faydaları

K Vitamini Bakımından Zengin Besinler

Bir yetişkin olarak, günde en az 90 mcg K vitamini almalısınız. Bu vitamin için önerilen günlük ödenek, yaş ve cinsiyete bağlı olsa da, çoğu insan yiyeceklerinden yeteri kadar alır. K vitamini içeren en iyi yiyeceklerden bazıları şunlardır:

 • Taze soğan
 • Brüksel lahanası
 • Pazı
 • Şalgam
 • Ispanak
 • Lahana
 • Brokoli
 • Kuşkonmaz
 • Salatalık
 • Karnabahar

Diğer K vitamini kaynakları arasında sığır eti, karaciğer ve tavuk gibi etler bulunur. K vitaminini ayrıca yumurta, tam yağlı süt ve peynir gibi hayvansal ürünlerden de alabilirsiniz. Et ve hayvansal ürünlerde K vitamini miktarı düşük olsa da, günlük K vitamini dozunuz için yeterlidir. Bütün besin kaynakları en yüksek K vitamini miktarına sahiptir.

Bu, diğerleri arasında bol yeşil yapraklı sebzeler, deniz sebzeleri ve haçlı sebzeler yemeniz gerektiği anlamına gelir. Farklı K vitamini kaynaklarını birleştirmek yeterli K1 ve K2 vitaminleri almanızı sağlayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.