Kimdir?

John Lennon Kimdir? Hayatı Nasıldır? John Lennon’un Sözleri

John Lennon Kimdir?

John Lennon, 9 Ekim 1940 tarihinde, İngiltere’de Liverpool şehrinde doğmuştur. Lennon daha iki yaşındayken annesi ve babası boşandı. Liseye başlayana kadar annesini görmeyen ve tanımayan Lennon’u, teyzesi ve amcası yetiştirdi.

1955 yılında, adını müzik tarihine altın harfler ile yazdıracak olan ilk adımı, teyzesinin hediyesi olan bir gitar oldu. Bu dönemlerde, onunla beraber bir müzik efsanesi olacak Paul McCartney ile tanıştı. 1958 yılında Paul McCartney, Lennon’u George Harrison ile tanıştırdı. İlerki zamanlarda, George Harrison da sahnenin devlerinden biri olacaktır. Ardından Lennon’un yakın arkadaşı Stu Sutcliffe de aralarına bas gitarist olarak katıldı. Grubun ilk ismi “The Silver Beatles” oldu. 1960 yılında ise grubun isminin “The Beatles” olarak değiştirilmesine karar verildi. Grubun kurulmasından 1 sene sonra aralarına Ringo Starr da katıldı. Birçok eleştirmen The Beatles’ı dünyanın gelmiş geçmiş en iyi grubu olarak tanımladı ve hala tanımlamakta.

John Lennon Kimdir? Hayatı Nasıldır? John Lennon'un  Sözleri

The Beatles, dünya çapında büyük üne kavuşmalarının ardından kendilerine birkaç prensip edindi. Bu prensiplerden birisi de resmi davetlere katılmayacaklarıydı. Buna örnek olarak ise şu olay anlatılır. 1996 yılında Filipinlere konser vermeye giden grup, o zamanın devlet başkanının eşi tarafından kahvaltıya davet edilir. Bu teklifi reddeden The Beatles, konser sonrasında polissiz ve korumasız olarak bırakılır ve ardından grup saldırıya uğrar.

Bir başka problem de Amerika’da yaşanır. Bir röportajında Lennon, “The Beatles şu an İsa’dan daha ünlüdür.” der. Lennon her ne kadar bu sözü şaka amaçlı bir ironi için söylese de Amerika halkı tarafından linçe uğramıştır. Meydanlarda plakları halk tarafından kırılmıştır. Ardından John Lennon uzun bir konuşma sonucu özür dilemiştir.

1969 yılında ise John Lennon, Yoko Ono ile evlenmiştir ve aynı sene içerisinde The Beatles’dan ayrılmıştır. Ayrılma sebebi ise yoğun tartışmalar ve anlaşmazlıklardır. The Beatles’dan ayrılmasından sonra John Lennon’un hayatı tepe taklak olmaya başlamıştır. 1980 yılında ise Mark David Chapman adında akıl sağlığı yerinde olmadığı düşünülen bir adam tarafından silahla vurularak öldürülmüştür. Buradaki gariplik ise Mark D. Chapman’ın koyu bir The Beatles hayranı olmasıdır.

John Lennon Kimdir? Hayatı Nasıldır? John Lennon'un  Sözleri

Lennon vurulduktan sonra hemen olay yerine giden polis memuru, ünlü sanatçının bilincini açık tutmak adına sorduğu isminin karşılığında cevap olarak şunu almıştır: “Ben John Lennon, The Beatles’ın John Lennon’u.”

John Lennon çok barışçıl ve filozof kimliği ile bilinmesine rağmen Lixon döneminde Amerika’da ulusal tehlike olarak adlandırılıp sınır dışı edilmek istenmiştir.

John Lennon’un albümleri

1968 – Unfinished Music no. 1: Two Virgins

1969 – Unfinished Music no. 2: Life With the Lions

1969 – Wedding Album

1969 – Live Peace in Toronto

1970 – John Lennon / Plastic Ono Band

1971 – Imagine

1972 – Some Time in New York City

1973 – Mind Games

1974 – Walls and Bridges

1975 – Rock ‘n’ Roll

1980 – Double Fantasy

John Lennon’un Bazı Sözleri

  • ”Hayır dünyayı özgürlük kurtarmayacak, herkes tek bir dine inanırsa dünya kurtulmayacak, teknolojiden çıldıracak hale gelirsek dünya kurtulmayacak. Eğer şimdi toplanıp dünyanın en zarar verici patlayıcısı üstünde çalışıp Beyaz Saray’ı havaya uçurursak dünyada hiç bir şey değişmeyecek. Çünkü dünyada eksik olan tek bir şey var, sevgi…”

  • “Eğer herkes başka bir televizyon seti yerine barış isteseydi, o zaman barış olurdu”

  • “Ben çocukken annem bana hep hayatın anahtarının mutluluk olduğunu anlatırdı. Okula gitmeye başladığım zaman, sınavda bana ‘Büyüyünce ne olmak istiyorsun?’ diye sordular. Ben de onlara ‘Mutlu olmak istiyorum’ diye cevap verdim. Onlar bana soruyu anlamadığımı söylediler. Ben de onlara hayatı anlamadıklarını söyledim”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu