Jelatin Yöntemiyle Eklem Ağrılarına Veda Edin!

NAVİGASYONEklem Ağrıları Neden Olur? Nasıl Çözülebilir?Jelatin Tedavisi Nasıl Uygulanır?Neden Jelatin Tüketilmelidir?Eklem Ağrıları için Jelatin Nasıl Kullanılır?Jelatin Kürü TarifiSüt Jelatini Kürü TarifiJelatin Kompres Uygulaması Eklem yüzeylerinde kollajen sağlayabilmek ve böylece eklemlerde meydana gelen ağrıları azaltmak için oldukça eski ve etkili bir yöntem olan kollajen, tüketimi gibi uygulanmasıyla da oldukça etkili sonuçlar sağlayabiliyor. Eklemler için jelatin kullanımı hakkında merak […]

01.11.2018 - 9:00
31.10.2018 - 22:43
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Eklem yüzeylerinde kollajen sağlayabilmek ve böylece eklemlerde meydana gelen ağrıları azaltmak için oldukça eski ve etkili bir yöntem olan kollajen, tüketimi gibi uygulanmasıyla da oldukça etkili sonuçlar sağlayabiliyor. Eklemler için jelatin kullanımı hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

eklemler için jelatin

Eklem Ağrıları Neden Olur? Nasıl Çözülebilir?

Farklı nedenlerden ileri gelen ve yaşın ilerlemesiyle birlikte artış gösteren eklem ağrıları için çözüm hiç beklemediğiniz bir yerden gelebilir. Birçok kişinin muzdarip olduğu ve hayatındaki en belirgin sağlık şikayetlerinden biri olarak yakındığı eklem ağrılarına jelatin yöntemiyle son verilebilir.

Eklem ağrıları spor yaralanmalarını takiben meydana gelebilse de genetik faktörler ya da sporsuz yaşam gibi etmenler de eklemlerin ağrımasına yol açabilmektedir. Günlük yaşamı ciddi şekilde kısıtlayan bu durumun telafisi için kollajen seviyesinin dengelenmesi ve kıkırdak dokuda iyileşme sağlanmalıdır.

Tendonların, kemiklerin ve kıkırdak dokunun temelini oluşturan bir protein çeşidi olan kollajen esneklik ve darbelerin absorbasyonunu sağlamaktadır. Kollajen seviyesinde artışı sağlamak için sağlık uzmanları tarafından da onay alan doğal ve etkili bir yöntem olarak jelatin karşımıza çıkmaktadır.

Jelatin Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Jelatin, aslında pek çok kişinin mutfaklarda farklı tarifler içerisinde kullandığı, market ya da aktar gibi yerlerde gördüğümüz yaygın bir üründür. Ev yapımı maskelerin içerisinde de kıvam vermesi amacıyla tercih edildiğini sıkça gördüğümüz jelatin isimli bu malzeme hayvansal bir ürün olmakla birlikte kollajenin işlenmesiyle elde edilmektedir ve yüksek oranda protein içermektedir.

eklemler için jelatin

Eklem sağlığını desteklemek için eklem ağrıları için doğal çözüm bulmak isteyenlere bağ dokuları yenileme özelliğiyle harika bir besin olan jelatin kullanımı önerilmektedir.

Neden Jelatin Tüketilmelidir?

Hayvan kollajenlerinin özel olarak işlenmesiyle elde edilen bu jelatinler;

  • %8 su
  • %90 protein ve deri hücreleri
  • %2 mineral tuz

içeriğine sahiptir. Tüm bu bileşenler sayesinde vücudun kollajen salgılama gücü artar ve düzenli tüketim halinde yalnızca eklemlerde değil, tırnak, saç, cilt ve kemik sağlığı da gelişir.

Jelatin aynı zamanda osteoartrit gibi direkt olarak iskelet sistemini ilgilendiren hastalıklar için de tavsiye edilen ve kıkırdak yırtıklarında iyileşme sürecini hızlandırmasıyla bilinen bir gıdadır. Jelatin bu iyileştirici ve onarıcı gücünü arginin, glisin gibi güçlü proteinlerden almaktadır. Yağ ve kolesterol içermediği için kilo vermeye çalışan ya da metabolizmasının yavaşlığından şikayet edenler için de birebirdir.

Eklem Ağrıları için Jelatin Nasıl Kullanılır?

Kemik ve eklem sağlığını korumak adına kişide hali hazırda bir hastalık bulunmasa dahi farklı tarifler içerisinde günde ortalama 10 gr jelatin tüketilmesi önerilmektedir.

Kırık gibi farklı durumlarda tüketilmesi gereken miktarlar hakkında bilgi almak için Adım Adım Kırık Sonrası İyileşme Süreci yazımızı okumayı unutmayın.

Ek olarak eklem ağrılarına jelatin tedavisi uygulamak istiyorsanız bu uygulama için her gün kahvaltıdan minimum yarım saat öncesinde jelatin kürünü tüketmeniz gerekmektedir.

Jelatin Kürü Tarifi

Yarım yemek kaşığı jelatin

Yarımşar su bardağı sıcak ve soğuk su

Jelatini soğuk su içerisinde çözdürüp bir gece boyunca dinlendirin. Ertesi gün içerisine sıcak suyu ekleyip ocakta ısıtın ve hafif ısınan karışımı tamamen çözüldüğünde tüketin.

eklemler için jelatin

Süt Jelatini Kürü Tarifi

Doğal bir diğer ürün olan süt jelatini de farklı tatlar arayanlar için çözüm olabilir. Bu kür için 2 yemek kaşığı jelatini 3/4 bardak soğuk süt içerisinde çözdürün ve bir gece boyunca dinlendirin. Kaynamasına izin vermeden ısıtın ve tadını beğenmiyorsanız balla tatlandırın. Sonrasında soğutup bu karışımı için. Bu kürü etkilerini görebilmek adına hafta içinde ardı ardına minimum 3 kez uygulamanız gerekmektedir.

Jelatin Kompres Uygulaması

Eklemlere içten besin desteği sağlamasa da artan ağrılar ve yangı dönemlerinde iltihaplanmayı azaltmak ve şikayetleri dindirmek adına jelatin kompres etkili bir uygulama olarak denenmelidir.

1 litre su içerisinde 1 yemek kaşığı sade jelatini çözdürün ve uzun bir sargı bandajını bu karışıma daldırın. Ağrı şikayeti yaratan eklemin üzerini bandajla sarıp bu bandajı da streç filmle sarın. 20 dakika beklemenizi gerektiren bu uygulamayı her gün tekrar etmeyi unutmayın.

Fazla jelatin kullanımı karaciğer, mide ve damar problemlerine yol açacağından dozajı aşmamaya özen gösterin.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim