1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırları Nelerdir?
Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırları Nelerdir?

Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırları Nelerdir?

A+A-

Uzak Doğulu ülkelerin en dikkat çeken özelliklerinin başında uzun ömür ortalaması gelmekte, özellikle Japon halkı uzun ve mutlu yaşam sırları ile merak uyandırmaktadır. Beslenmeden hareketlere kadar Japonların uzun yaşam sırları hakkında siz de bilgi sahibi olmak ve hayatınıza yepyeni bir bakış açısı kazandırmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Asya halkının dünya genelinde uzun yaşam rekorunu tekrar tekrar kırdığını görmekteyiz. Ancak hiçbirimiz bu harika tablonun karşısında Japonların mutluluk sırrı ve uzun yaşam formülünü merak etmekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Siz de Japon öğretileri ile hayatınıza sağlık ve uzunluk katmaya hazırlanabilirsiniz.

Japonların Ortalama Ömür Süresi

Kadınların erkeklerden daha uzun ömür ortalamasına sahip olduğunu biliyoruz. Ancak Japonlar bu konuda daha da avantajlı durumdalar. Öyle ki dünyanın en yaşlı kadınları Japonya'da bulunan Okinawa Adası'nda yaşamaktalar. ABD'nin dünyada 8. sırada geldiği obezite ve buna bağlı kalp hastalıkları konusunda Japonlar listenin en altlarında kalıyorlar.

Japonların ortalama yaşı 92 olmakla birlikte nüfusun büyük çoğunluğunun bir asrı devirdiğini söylemek mümkün. Ancak uzun ömür kadar bir diğer önemli kriter olan mutlu yaşam da Japonların hayranlık uyandıran özelliklerinden biri. İncelendiği zaman Japonların mutluluk sırrı için tek bir öğretiyi izlemediği, bunu yaşamındaki alışkanlıklarına yaydığını söylenebilir.

Japonlar Nasıl Daha Uzun Yaşıyorlar?

Japonlar genel olarak herhangi bir şikayeti ya da kronik hastalığı bulunmasa da ayda bir defaya mahsus olmak üzere genel doktor muayenesinden geçiyorlar. Bu da Japon halkının sağlığını ne denli önemsediğini ve hastalıklar oluşmadan önlem almaya verdikleri özeni gösteriyor.

Japonların Beslenmesi

Beslenme bilindiği gibi sağlığın ve ömrün uzunluğunun temelini oluşturuyor. Köyde yaşayan halk şehirde yaşayanlara nispeten daha da sağlıklı beslenmekle birlikte nüfusun genelinde vegan yeme alışkanlıkları görülüyor. Yalnızca özel günlerde kırmızı et tüketen Japon halkı balık ya da balık yerine tüketilebilen yiyecekleri beslenme programında sıkça kullanıyor.

Tofu peyniri, sote sebzeler, soya sosu ve fasulyesi Japon mutfak kültürünün sağlık ve lezzet sırları olarak biliniyor. Soyanın faydaları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Soya Tüketmenin Faydaları Nelerdir? Soya Neye İyi Gelir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Japonlar batının aksine süt ürünlerini fazla tüketmediği gibi yiyeceklerde işlenmiş pirinç yerine önemli bir protein kaynağı olan esmer pirinç kullanmayı tercih ediyor ve yemeklere tat katmak amacıyla deniz yosunu ekliyorlar.

Yeşil çayın faydaları artık hepimizin aşina olduğu mucizeleri çağrıştırsa da Japonlar yüzyıllardır ileri gelen yeşil çay tüketme geleneğinden vazgeçmiyor ve diğer ülkelerin kahve tüketimine karşılık olarak gün içinde yüksek antioksidan içeriğiyle bildiğimiz yeşil çayı sıklıkla tüketiyorlar.

Japonların Yürüyüş Alışkanlığı

Hem şehir merkezinde hem de kırsalda yaşayan halkın yürümeyi ya da bisiklet kullanmayı tercih ettiği Japonya'da araba lüks olarak görülmekte, uzun mesafeler içinse ne denli yoğun olursa olsun metro ve tren kullanılmaktadır.

Doktor ya da okul gibi gidilmesi zorunlu kurumlara yürüyerek gitme adeti bulunan Japonların düzenli yürüme alışkanlığı sayesinde kalp krizi riskinin oldukça düşük bir toplum olduğu biliniyor.

Japonların Temiz Havası

Uzun yaşamın sırrı doğru havayı solumaktan geçiyor olabilir. Bu durumun farkında olan Japonlar da bahçe işleriyle ilgilenmeye, geni park alanları yaratmaya ve bu alanlarda vakit geçirmeye oldukça özen gösteriyorlar. Balkonlarında sebze ve meyve yetiştirenlerden egzersiz için ormanlara koşanlara kadar Japonların havadar ve yeşil yerleri ne derece sevdiğini görmek mümkün.

Japonların Aile Gelenekleri

Japon öğretileri çerçevesinde uzun yaşamanın bir diğer sırrı da mutluluktan, mutluluk ise aileyle geçirilen vakitten ileri geliyor. Ailenin sorumluluğunu yaşı en büyük olanın aldığı aile anlayışında yaş ne denli büyükse kişiye o denli bilge ve üstün gözüyle bakılmakta ve aile içinde öğretilenler sayesinde en yaşlı insanların bile yaşamda bir görev edindiği hissi edinmesi sağlanmaktadır.

Japonların Yaşam Anlayışı

İçimizdeki şiddeti dengelemede ve sakinleşme konusunda Uzak Doğu spor ve meditasyon teknikleri oldukça ünlüdür. Tai Chi gibi popüler spor teknikleri sayesinde en yaşlı kişiler bile dans edebilecek kadar enerjik ve esnek olurken, aynı zamanda şehirde yaşayanlar bile tempodan uzaklaşıp zihnini dinlendirme imkanı buluyor. Mutlu yaşamın sırları arasında hareketliliğin de yer aldığını ancak kaliteli hareketliliğin zihinsel dinginlikle mümkün olabildiğini gören Japonlar için doğru tekniklerle stresi yenmek oldukça kolay.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.