Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Japon Geleneksel Kıyafeti Kimono Nedir?

Japonların geçmişten günümüze kadar gelen geleneksel bir kıyafeti olan kimono, bulunduğumuz zamanda tüm dünya üzerinde oldukça tercih edilmektedir.
Eklenme:
 Japon Geleneksel Kıyafeti Kimono Nedir?

Geleneksel Japon kıyafetleri arasında yer alan kimono, son zamanlarda araştırılan konuların en başında gelmekte. Ayak bileğinin ucuna kadar uzanan ve sadece Japon halkına özgü bir kıyafet olarak bilinen kimono, günlük yaşamda sık sık karşımıza çıkan ve zamanın modasına ayak uydurularak tercih edilen bir giysidir. Peki nedir bu kimono?

Kimono Nedir?

Japonca dilinde giyilen bir eşya yani elbise anlamına da gelen kimono, Japonya’nın ulusal kıyafetleri arasında yer alır ve oldukça tanınmaktadır. Tüm giysilerde kullanılan kimonoyu kadınlar başta olmak üzere erkekler ve çocuklarda kullanmaktadır.

Kimononun Özellikleri

Ayak bileğinin son kısmına kadar uzanarak T şeklinde düz bir hat ile hem yakalı hem de uzun kollu bir kıyafet olan kimonoda kol kısımları bileklere kadar genişleyerek bu boyut yarım metreye kadar uzanır. Kimonoları evlenmemiş henüz bekar kadınlar özel günlerde tercih ederler. Bu kıyafet gövdenin etrafına sarılarak, her zaman mutlaka sol taraf sağ bölümün üzerine gelecek şekilde hizalanır. Bununla beraber obi adını alan bir kuşak ile birbirine bağlanır. Geta ya da zori adında geleneksel olan tahta sandallar ile birlikte tabi adındaki çoraplarla birlikte giyilmesi makul görülür.

Erkek ve kadın kimonolarında en belirgin özellik kol kısmındadır. Erkeklerde bu uzunluk en fazla 8 cm olurken kadınlarda bu yarım metreyi bulur. Kadınlardaki kimonoların kol kısımları dikili olmadığından obi için bir sorun teşkil etmemektedir.

Kimono Modası ve Tarihçesi

Kimonolar oldukça derin bir geçmişe sahiptir. Geleneksel bir kıyafet olan kimononun Japonya için önemi çok büyüktür. Çin ile Japonya arasında ticaretin artmasına olanak sağlayan kimono Japon kültürünün en önemli mirasları arasındadır.

Kimonolar genellikle dini tapınaklar, bayramlar ve yeni kutlamalarında tercih edilmektedir. Cenazelerde ise kimonolar siyah olarak kabul görür. Japonya’nın dışına kadar taşan kimono oldukça popüler bir kıyafet olmakla birlikte kutsal bir anlamı da bulunmamaktadır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap