Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

İzmir’in Kurtuluşu ve sonrasında ele geçirilen diğer bölgeler

Son Güncelleme:
 İzmir’in Kurtuluşu ve sonrasında ele geçirilen diğer bölgeler

Bu süreçte arka arkaya kazanılan Birinci İnönü, İkinci İnönü, Aslıhanlar-Dumlupınar ve Sakarya Meydan Muharebeleri ile ülkenin işgallerden kurtarılması adına çok önemli adımlar atıldı. 26 Ağustos 1922 sabahı dikkat ve büyük titizlik ile hazırlanan taarruz planı yürürlüğe koyuldu. 26-30 Ağustos 1922 senesinde gerçekleşen Büyük Taarruz, Türk İstiklal Harbi‘nin son safhasıdır. 30 Ağustos “Başkomutan Meydan Muharebesi”nde çok kısa bir süre olan bir gün içinde Yunanlıların temel bölümü etkisiz hale getirildi. Böylece kesin sonuç 5 gün içinde elde edilmiş oldu.

İzmir’in Kurtuluşu Yunan Başkomutanı’nın esir alınması ile güçlendi

31 Ağustos günü Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak, Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü, ordu komutanları Yakup Şevki ve Nurettin Paşa’ları kaçmaya çalışan Yunan kuvvetlerini İzmir bölgesinde takip etmeleri için gönderdi. Başlayan takip neticesinde Türk kuvvetleri 2 Eylül’de yakılıp yıkılmış olan Uşak’a girdiği sırada yakalanan Yunan Ordusu Başkomutanı General Trikopis esir alındı.

Bunun üzerine Mustafa Kemal Paşa ordulara bir bildiride bulunarak Anadolu’da bu meydan muharebelerine devam edileceğini belirtip herkes tarafından bilinen “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” emrini vererek akıbeti belirlenen düşman birliklerini görmek amacıyla Akdeniz’e doğru harekete geçildi.

Ve 9 Eylül günü İzmir halkı rahat bir nefes aldı. Sonrasında Başkomutan, İzmir’de erişilen başarı dolayısıyla ordulara tarihi konuşmasını yaptı:

İlk verdiğim Akdeniz hedefine gitmekte orduların sergilediği gayret ve fedakarlığı takdirle anarım. Ulaşılan büyük muzafferiyetin parçası olan kıymetli arkadaşlarıma en içten tebriklerimi ederim. Orduya bundan sonraki hedeflerin alınması konusunda da inancım tamdır.”

3 yıl içinde ülkedeki tüm işgalciler temizlendi

9 Eylül günü 3’üncü Kolordumuz Bursa’da direnen Yunan güçlerini geri püskürterek şehri işgalcilerin elinden kurtardı. Böylelikle Türk ordusu İzmir’in ardından Bursayı’da ele geçirmeyi başarmış oldu. Sonrasında Türk birlikleri inanılmaz bir hızla tüm köyleri ve diğer şehirleri kurtarmaya devam etti. Nihayet 18 Eylül 1922 yılında tek bir er kalmamak suretiyle ülkemizin Ege ve Akdeniz bölgelerinden tüm işgalciler temizlenmiş oldu. 18 Eylül 1922 tarihine kadar sürdürülen Takip Harekatı ile de Anadolu’daki bütün Yunan güçleri ülkeden kovulmuş oldu.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Mucize Doktor Dizisi Neden Bu Kadar Tuttu
6 11 2019 - 12:39
Müge Anlı Nazife Demirel Videosu Hakkında Açıklama Yaptı
4 10 2019 - 13:37
Volkswagen Türkiye’yi Tercih Edince Bulgarlar Çılgına Döndü
4 10 2019 - 12:56
Fatih Terim Devre Arasında Kadar Yeni Bir Onyekuru İstiyor
4 10 2019 - 10:56
Chloe’den Geçtiğimiz Aylarda Boşanan Serdar Ortaç Gizemli Bir Kadınla Yakalandı
4 10 2019 - 10:27
Sosyal Medyada Türkiye’nin Milli Değerlerine Ve Şehitlere Küfürler Yağdıran Çocuk Gözaltına Alındı
3 10 2019 - 21:01
Yorum Yap