Ekonomi

İzmir’de Sebze Meyve Fiyatları Dibe Vurdu, Vatandaşlar Fiyatlardan Memnun

İzmir’de sebze meyve fiyatları dibe vurduğunu söyleyen İZKOMDER Başkanı Orhan Doğan, hem üreticinin hem de esnafın kazanması için tüketimin artması gerektiğine dikkat çekti.

Sebze meyve fiyatları geçtiğiniz ayların en çok konuşulan konularından biri olmuştu. Özellikle tüketiciler sebze meyve fiyatlarının ateş pahası olmasından dolayı şikayet ediyordu. Domatesin üreticiden 1 liraya alınması ve büyük şehirlere ulaşana kadar 12 liraya kadar yükselmesi hem tüketicilerin hem de üreticilerin tepki gösterdiği konulardan biriydi. Geçtiğimiz aylarda tezgahlarda biberin kilosu 25, patlıcanın kilosu ise 23 liraya kadar yükselmişti.

Üretici ve esnaf bu durumdan en zararlı çıkan taraflar olurken vatandaşlar ise sadece zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak kadar alışveriş yapıyordu. Yaz aylarının gelmesi ve üretimin artması ile birlikte fiyatlar düşmeye başladı.

Domatesin Kilosu Dibe Vurdu

İzmir’de sebze ve meyve fiyatlarının dibe bulduğunu söyleyen İZKOMDER Başkanı Orhan Doğan, artık hem üretici hem de esnafın kazanmaya başladığını dile getirdi. Soğan ve patatesin kış aylarında yüksek fiyatları nedeniyle uzun süre konuşulduğunu belirten Doğan, soğanın bugün hal fiyatının 1 lira 50 kuruşa kadar düştüğünü dile getirdi. Domatesin fiyatının ise halde 70 kuruş ile 1 lira 50 kuruş arasında değiştiğini belirten Doğan, yaz mevsiminin en önemli meyvelerinden olan karpuzun fiyatının da giderek düşmeye devam ettiğini ifade etti.

Üretim Azalınca Talep Karşılanamadı

Antalya’da bu yıl hava koşullarının çok olumsuz geçtiğini belirten Doğan, kış aylarında örtü altı sebzelerin bulunduğunu bu nedenle de üretim az olunca talebin karşılamadığını ve fiyatların yükseldiğini söyledi. Havaların ısınmasıyla birlikte üretimin arttığını ve fiyatların düşmeye başladığını söyleyen Doğan, tüketim arttıkça hem esnafın hem de üreticinin kazanacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu