Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

İyi Karpuz Nasıl Anlaşılır?

Son Güncelleme:
 İyi Karpuz Nasıl Anlaşılır?

Yaz ayları gelince en sevdiğimiz meyvelerin başında gelen karpuzu yiyeceksek şöyle en sulusu, en kırmızısı, en lezzetlisi olsun istiyoruz. Genel olarak karpuzun üstüne birer çatlak olarak anlamaya çalışsak da aslında iyisini seçmek her yiğidin harcı değil.

İsterseniz bugün sizlere karpuzun iyisini bir görüşte anlayacağınız püf noktalarını anlatalım. Amacımız yaz aylarında en sevilen meyvenin en güzelini herkes yesin. Hadi şimdi size söyleyecekleri bizi bir köşeye not alın çünkü yazının sonuna kadar bu notlar size çok yardımcı olacak. İşte İyi Karpuz Nasıl Anlaşılır, ve karpuz nasıl seçilir gibi sorularınızın yanıtları…

Üzerindeki Çatlaklara Bakın

Çoğu zaman karpuzun üzerinde çatlakları olduğunu gördüğünüzde almayız.  Ama aslında o örümcek ağına benzeyen çatlaklar karpuzun iyi olduğunu gösteriyor. Çünkü bu çatlaklar karpuzun büyüdüğü süre içerisinde Arılar tarafından çok ziyaret edildi anlamına geliyor. Arıların karpuzu çok ziyaret etmesi demek onun olgunlaştıkça daha lezzetli olduğu demek oluyor. Yani bu çatlaklar karpuzun kötü olduğu anlamına gelmiyor Tam aksine ağzınıza layık olduğunu gösteriyor.

Alt Bölgesindeki Sarılık

Karpuzun iyi olduğunu anlayabileceğiniz diğer bir püf noktası ise büyürken yere değen bölgenin yani alt kısmının ne kadar sarı olduğu. Eğer bir karpuz tam anlamıyla olgunlaşmış saat bu sarı renk daha yoğundur. O karpuzu hemen alın Çünkü tadına doyamayacaksınız.

Boyutuna Göre Ağır Olmalı

Bir karpuzun ne kadar büyük olduğu onun ne kadar olgun olduğunu aslında göstermiyor.  Yani büyük aldınız diye o karpuzu niye çıkacağının hiçbir garantisi yok.  Fakat dikkat etmeniz gereken en önemli nokta karpuzun boyutuna göre ağırlığı olması.

Karpuzun Cinsiyeti Var

Birçok kişi bunu bilmese de çiftçiler bilir. Karpuzları da bir cinsiyeti vardır ve çiftçiler buna göre ayırt ederler.  Yuvarlak karpuzlar dişi olarak bilinirken uzun ve oval karpuzları ise erkek olarak bilinirler.  Dişi karpuzların daha tatlı oldu erkek karpuzların ise daha sulu olduğu söylenmektedir.

Sapına da Bakın

Karpuz seçerken dikkat etmeniz gereken son püf noktası ise karpuzun sapı. Sapı kurumuş Bir karpuz Her zaman olduğu karpuzdur. Fakat karpuzun sustu kurumamış ve yeşil renkte görünüyorsa onun hala Olgunlaşmadığını aklınızdan çıkarmayın.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Kavurma nasıl yapılır? Kurban kavurması yapılışı ve tarifi
31 07 2020 - 11:26
Hacamat ne zaman yaptırılır? Temmuz ayı hacamat takvimi 2020
19 07 2020 - 10:44
Yılan burcu özellikleri nelerdir? Yılan burcu hangi tarihler arasında?
16 07 2020 - 16:29
Burçlar değişti mi? NASA burç tarihlerinin değiştiğini doğruladı
16 07 2020 - 15:09
Haftalık Burç Yorumları 29 Haziran-5 Temmuz 2020 Haftalık Burç Yorumları
29 06 2020 - 11:57
22-28 Haziran 2020 Haftalık Burç Yorumları! Bu Hafta Burcunuz Ne Söylüyor?
22 06 2020 - 12:16
Yorum Yap