İsveç Diyeti Hakkında Merak Edilenler

NAVİGASYONİsveç Diyeti Nedir?İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?İsveç Diyeti Boyunca Tüketilmemesi Gereken Besinler Nelerdir?İsveç Diyetinin Faydaları Nelerdir?İsveç Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? İsveç diyeti, 13 gün şeklinde uygulanan Dünyaca ünlü bir uygulamadır. Zor bir diyet olarak bilinen bu zayıflama uygulaması, etkili sonuçlar vermektedir. 13 gün içerisinde, bünyeden bünyeye değişebilen kilo verme miktarı 20 kiloya kadar çıkmaktadır. Aslında […]

19.12.2018 - 21:38
19.12.2018 - 21:38
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

İsveç diyeti, 13 gün şeklinde uygulanan Dünyaca ünlü bir uygulamadır. Zor bir diyet olarak bilinen bu zayıflama uygulaması, etkili sonuçlar vermektedir. 13 gün içerisinde, bünyeden bünyeye değişebilen kilo verme miktarı 20 kiloya kadar çıkmaktadır. Aslında bu uygulamanın popüler olmasındaki bir diğer neden, diyet sonrasında kişinin 2 yıl boyunca kilosunda bir artış görülmemesidir. Kiloda artış görülmemesinin nedeni ise, diyetin metabolizmanın işleyişini tamamen değiştirmesinden kaynaklanmaktadır. Bu yazımızda, İsveç diyeti hakkında merak edilen tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

İsveç Diyeti Nedir?

Yanlış beslenmeden ötürü, kilo artışı ile birlikte hem obezite durumu hem de kalp-damar hastalıkları gittikçe artmaktadır. Bu nedenle, diyet uygulamaları oldukça sık tercih edilmektedir. Dünyada da oldukça popüler bir diyet olan İsveç diyeti, 13 gün süreli bir diyet uygulaması olup, ortalama 7-20 kilo arasında zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Ancak, 35 yaş üzeri ve rahatsızlığı olan kişilerin İsveç diyetini uygulaması, uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

İsveç diyeti, çoğu diyet uygulamalarına göre farklı bir zayıflama yöntemidir. Bu yöntemde, özellikle ilk 7 gün vücudun alışması açısından zorlayıcı olabilmektedir. Ancak sonrasında, açlık hissinde azalmalar görülmektedir. İsveç diyeti uygulamasında amaç, karbonhidrat alım miktarını azaltıp, protein ağırlıklı beslenmektedir. Bu sayede, metabolizmanın çalışma sistemi değiştirilmektedir. Diğer uygulamalarda kişi kendini gün boyu aç tutup, protein alımını düşürmektedir. Bu da metabolizmanın çalışma sistemini olumsuz etkileyerek, sağlığın bozulmasına yol açmaktadır. 13 gün boyu az karbonhidrat, bol protein şeklinde uygulanan bu diyette, uyulması gereken belli başlı kurallar bulunmaktadır. Bu sayede, sağlıklı bir şekilde, vücut yeni beslenme şekline alıştırılmaktadır.

Diyet listesinde belirtilen miktarda çay ve kahve tüketilmesi gerekmektedir.

Diyet listesinde belirtilen miktarda çay ve kahve tüketilmesi gerekmektedir.

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

İsveç diyeti boyunca uygulanması gereken belli başlı adımlar bulunmaktadır. Bunlar aşağıda sıralanmaktadır:

 1. Diyet listesinde belirtilen miktarda çay ve kahve tüketilmesi gerekmektedir.
 2. Tuz tüketimi bırakılmalıdır.
 3. Menü dışında ekstra şeker tüketilmemelidir.
 4. Diyet uygulanma süresi 13 gündür. Bu günün tamamlanması sonrası, diyet uygulamasına devam edilmemelidir.
 5. Diyete alışamayanlar, 6. günde diyeti sonlandırabilir.
 6. Diyet uygulamasında kullanılan menünün içeriği değiştirilmemektedir. Ancak, öğle ve akşam menülerinde yer değiştirmeler yapılabilir.
 7. Diyet sonlandırıldıktan sonra tekrardan uygulamak için, en az 3 ay beklenmelidir.
İsveç diyet listesi 13 günlük

13 günlük İsveç diyet listesi

İsveç Diyeti Boyunca Tüketilmemesi Gereken Besinler Nelerdir?

İsveç diyeti uygulamasında ve uygulama sonrasında, kişinin beslenme düzenine dikkat etmesi gerekmektedir. Bu diyet boyunca tüketilmemesi gereken besinler aşağıda belirtilmektedir:

 • Yağlı besinler,
 • Margarin ve zararlı yağlar,
 • Hamur işleri,
 • Çikolata ve şekerli ürünler,
 • Şekerli süt ürünleri,
 • Hazır gıdalar,
 • Alkollü içecekler,
 • Gazlı ve şekerli içecekler,
 • Yüksek karbonhidrat içeren yiyecekler ( ekmek, makarna, yulaf, baklagil gibi)
Karbonhidrat yerine protein ağırlıklı beslenme sayesinde, vücuttaki fazla yağın enerji üretimi için yakılması sağlanmaktadır.

Karbonhidrat yerine protein ağırlıklı beslenme sayesinde, vücuttaki fazla yağın enerji üretimi için yakılması sağlanmaktadır.

İsveç Diyetinin Faydaları Nelerdir?

İsveç diyeti, özellikle kilodan ötürü sağlık sorunları yaşayan kişilerin uygulaması gereken bir yöntemdir. Ancak bu diyete doktor önerisinde başlanması gerekmektedir. Diyet süresi 13 gün olduğu için, bu sürenin aşılmaması önem taşımaktadır. Bu diyetin faydaları aşağıda sıralanmaktadır:

 • Tuz tüketimi azaltılarak, vücudun ödem tutması engellenmektedir.
 • Aşırı karbonhidrat alımı yavaşlatılarak, kilo alımı azaltılmaktadır.
 • Karbonhidrat yerine protein ağırlıklı beslenme sayesinde, vücuttaki fazla yağın enerji üretimi için yakılması sağlanmaktadır.
 • Metabolizmanın çalışma sistemi değiştirildiği için, 2 yıl boyunca kilo alımı görülmemektedir.
İsveç diyeti nasıl uygulanır

İsveç diyeti nasıl uygulanır

İsveç Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İsveç diyeti uygulamasında, sabah kahvaltısında yeterli miktarda beslenme yoktur. Yalnızca kahve, çay, meyve ve ekmek şeklinde besinler tüketilmektedir. Bu nedenle her bünye için uygun bir diyet uygulaması olmadığının bilinmesi gerekmektedir.

 • Şeker hastalığı olan kişilerin bu diyeti uygulaması sağlık açısından zararlıdır.
 • Kalp hastalıkları olanların bu diyeti uygulamaları önerilmemektedir. Ancak hastalıklar kilo problemleri yüzünden oluşuyorsa, konusunda uzman diyetisyenden yardım alınarak, kişiye özel diyet listesi hazırlanabilmektedir.
 • Metabolizması düzgün çalışan bireylerin, daha zayıf olması için uygun egzersiz programlarını tercih etmeleri gerekmektedir.
 • Bu diyet 13 günden sonra uygulanmamaktadır. Yalnızca kısa süreli uygulanıp, metabolizmanın çalışma sisteminin değiştirilmesi amaçlanmaktadır. Uzun süre yapıldığında, yağ-kas dengesinde bozulmalar görülebilmektedir. Bu da çeşitli sağlık sorunlarını meydana getirmektedir.
 • İlaç kullanan kişilerin mide sağlığı için, aç karnına ilaç içmeleri önerilmemektedir. Bu nedenle düzenli ilaç alanlara İsveç diyeti uygulaması önerilmemektedir.

Diyet uygulamalarında daha çok bol sebze-meyve ve az protein şeklinde beslenmek isteyenler, pegan diyeti uygulaması hakkında bilgi edinebilirler.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.gidatarim.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim