Haber

İstenmeyen Tüylerden Kurtaran Hamam Otu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Çok uzun yıllardan beri kullanılan, ama bazılarımın hala bilmediği hamam otu, iddiaya göre istenmeyen tüylere çözüm oluyor. Hamam otunun faydaları sıralanıp gidiyor, ama yan etkileri de yok değil. Kadınların çok sık kullandığı bu hamam otu olur da bir gün sizin de karşınıza çıkarsa diye size onun hakkında çok mühim bilgiler vermeye geldik.

Hamam otu nedir, yan etkileri var mıdır, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır gibi merak ettiğiniz bütün sorulara bu yazımızla yanıt olmak istiyoruz. İşte tüm yönleri ile hamam otu hakkında merak edilenler…

Hamam Otu Nedir?

Kadınlar arasında çok uzun yıllardan beri kullanılan, diğer adı ile zırnık otu olarak bilinen, hatta halk arasında Hürrem otu olarak da anılan bu otu özellikle Osmanlı döneminde kadınlar çok sık kullanılıyordu. Ot olarak değil de genellikle toz haline getirilmiş hali çok kullanılan hamam otu, başta Kahramanmaraş ve çevresi olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde yetişiyor. Faydaları bakımından çok rağbet gören bu ot, kimyasal da içerdiği için insan sağlığına zararlı bitkiler sınıfına da giriyor.

Hamam Otunun Faydaları

Kısaca hamam otunu tanıdığımıza göre Hamam otu ne işe yarıyor sorusunun yanıtına gelebiliriz. Hamam otunun faydaları da burada sizlere ulaşacak.

Aslında onun en önemli özelliğinden bahsetsek yeterli olacak, çünkü genel olarak bu özelliği yüzünden kullanılıyor. Hamam otu, Osmanlı döneminden beri hem ekonomik, hem de pratik bir tüy dökücü olarak tercih ediliyor. Onu toz ve yağ şeklinde istenmeyen tüylerle mücadele için kullanmak mümkün. Satın aldığımız kimyasal tüy dökücü kremlerle aynı etkiyi gösteren hamam otu, aynı zamanda dökülen tüylerin çıkma sürecini de geciktiriyor. Hem yağ hem de toz olarak satın almak isteyenler bu otu aktarlarda kolaylıkla satın alabilirsiniz.

İstenmeyen Tüylerden Kurtaran Hamam Otu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hamam Otu Nasıl Kullanılır?

Hamam otu tozu kullanımı bakımından da oldukça rahat. Eğer karar verdiyseniz, kullanacağınız bölgeye yeteceğini düşündüğünüz hamam oyunu başka bir kaseye aktararak içine yavaş yavaş su ekleyin ve krem kıvamında bir karışım elde edin. İstenmeyen tüylerin olduğu bölgeye bu kremi uygulayın ve sadece 3 – 4 dakika bekleterek hemen temizleyin.

Çok bastırmadan lifle bu bölgeyi temizleyebilir, su ile güzelce yıkayabilirsiniz. O bölgeyi yıkadığınızda tüylerin tamamen döküldüğünü göreceksiniz. Ancak aynı tüy dökücü kremlerde olduğu gibi hamam otu kullandıktan sonra da tüyleriniz 2 hafta sonra yeniden çıkacaktır. Uyarmamız gereken başka bir konu ise bu toz kimyasal bileşenler içerir ve kokusu da oldukça kötü ve tehlikelidir. Hem hazırlık hem de kullanım aşamasında, kokuyu mümkün olduğunca az solumaya dikkat etmenizde yarar var.

Gelelim Hamam otu yağı kullanımına. Yağ, toz gibi tüylerin dökülmesi için değil, çıkışlarının gecikmesi ve daha az çıkması için kullanılmaktadır. Tüylerinizin dökülmesinin ardından o bölgeye hamam otu yağı ile 5-7 dakika arasında masaj yapın. Uygulamayı 10 günde bir tekrar edebilirsiniz.

Hamam Otunun Zararları

Yararlarından ve kullanım şeklinden bahsettiğimize göre o halde Hamam Otunun Zararları ve yan etkileri neler onu da öğrenelim. As2S3 olarak bilinen bir tür kimyasal olan hamam otu, oldukça tehlikeli zehirlenmelere ve hatta ölümlere neden olabilir. Bu konuda kayıtlara geçmiş vakalar da vardır. Bu nedenle kokusunun fazla solunmaması gerekir.

Hem yağının hem de tozunun ciltte uzun süre bekletilmesi vücudun alerjik reaksiyonlar göstermesine ve ciddi tahrişlere, hatta yanıklara neden olabilir. Kullanmadan önce mutlaka vücudunuzun bir kısmına küçük şekilde uygulayın ve 24 saat gözlemleyin. Vücudunuzda herhangi bir reaksiyon olulması durumunda asla hamam otu kullanmayın.

Uzun süre boyunca hamam otu kokusuna maruz kalmayın, deneme sırasında alerjik reaksiyon göstermeseniz bile havasız ortamlarda kesinlikle uygulama yapmayın. Aksi halde zehirlenme gibi çok ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Göz, yüz gibi hassas bölgelerinizde ise kesinlikle bu otu ve yağı kullanmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu