İşte lise kayıtlarının başladığı tarih ve nereden nasıl yapılacağına dair MEB açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı kılavuza göre LGS sonrası yerleştirme işlemi sonucuna göre öğrencilerin diledikleri okullara kayıtları resmi sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. 

27.07.2019 - 17:20
28.07.2019 - 11:35
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Liseye Geçiş Sistemi doğrultusunda tercihler 1-12 Temmuz tarihleri arasında öğrencilerden alınmıştı. LGS sınavından ulaşmak istediği puana ulaşamayan adaylar yerel yerleştirmeler ile evlerine yakın olan liselere kayıt yaptıracaklar. Nakil başvurularının ve boş kontenjan, yerleşemeyen öğrenci durumları gibi konuların çözüm tarihleri ise şu şekilde;

  • Bu yıl birinci nakil tercihleri 29 Temmuz-2 Ağustos yapılacak. Sonuçlar 5 Ağustos’ta açıklanacak.
  • İkinci nakil başvuruları 5-8 Ağustos yapılacak, sonuçlar 10 Ağustos’ta belli olacak.
  • Yerleşemeyen öğrenciler il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, 19-23 Ağustos’ta alınacak.
  • Boş kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, 19-23 Ağustos’ta alınacak.
  • Yatılılık başvuruları, 26-29 Ağustos’ta yapılacak.
  • Nakil komisyonlarının yerleştirmeleri 6 Eylül itibarıyla tamamlanacak ve yeni eğitim öğretim yılı 9 Eylül’de başlayacak.

Adrese dayalı kayıtlar nasıl yapılacak?

Geçen yıl TEOG’un yerine getirilen “Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” ile lise tercihi yapabilmeniz için ikamet ettiğiniz bölgenin yakınlarında hangi okulların olduğunu bilmeniz ve ona göre bir sıralamaya koymanız gerekiyordu. Daha sonra bu sistemin yerine sınavsız öğrenci alan liselere “Veli Tercihli Serbest Kayıt Sistemi” üzerinden tercih yapma imkanı getirildi. Bu tercih sisteminde en fazla 5 okul tercih edilebilecek.

 

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim