İşte ByLock listesindeki sahte programlar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ortaya çıkarılan yeni ByLock tezgahı listesindeki programlar açığa çıktı.

28.12.2017 - 12:24
28.12.2017 - 12:24
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ortaya çıkarılan yeni ByLock tezgahı listesinde kullanılan programlar ortaya çıkarıldı. 11 bin 480 cep telefonu numarası üzerinden kişilerin iradeleri dışında ByLock IP’lerine yönlendirildiği ve bunun için tuzak programların kullanıldığı ifade edildi.

FETÖ terör örgütü mensuplarının deşifre edilmesinde kullanılan gizli haberleşme ağı ByLock’un server’larının ortaya çıkması önemli aşamaları da beraberinde getirmişti. Yargıtay ise ByLock’un örgüt üyeliği delili olarak kabul edileceğine karar vermiş ve bu şekilde şahıslara verilen cezalar onanmıştı. ByLock programını indirdiği halde tek bir yazışma dahi yapmayan şahıslara rastlanması ise kısa zamanda bazı gerçeklerin ortaya çıkmasına neden oldu. FETÖ üyeliğine dair başkaca delil bulunamayınca kişilerin yaşadığı bu hukuksuz durumlar hükümeti derhal harekete geçirmeye davet etti.

Bazı bilişim avukatları ile beraber yapılan ikili görüşmelerde MİT’ê sunulan raporlar doğrultusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinasyonunda başlatılan çalışmalar da ilginç detaylar ortaya çıktı. ByLock’un deşifre olma ihtimali çerçevesinde namaz vaktini hatırlatan, kıble gösteren, şarkı arama ve müzik dinlemeye olanak veren bazı programları indirenlerin aynı zamanda ByLock programına kadar yönlendirildikleri gözlemlendi.

Görevleri Geri Verilecek

11 bin 480 kişi bu araştırma sonrasında ByLock kullanıcısı kapsamından da çıkarılmış oldu. 1 bin 480 kişi arasında, meslekten ihraç edilen memurlar ve halen tutuklu olan 1250 dolayında kişinin olduğu ve bu zanlılar hakkında iade ve tahliye işlemlerinin başlatılması için çalışmalar yürütüldüğü ifade edildi. İhraç edilenler ise kısa bir zaman dilimi içerisinde OHAL Komisyonu ya da KHK’larla görevlerine geri iade edilecek.

Tuzak programlardan bazıları şöyle:

* Best Free Music,
* Freezy Müzik,
* Bul Dinle,
* Freezy Play Free Music Online,
* Mor German Engslish Dictionary,
* En ucuz Fiyat Mor,
* Almanca-Türkçe Sözlük,
* Araba2.com.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim