İstanbul’dan göç edenlerin sayısı 21 yılda 150 bin kadar

1996 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde start alan tersine dön ile 21 yılda 150 binden vatandaş bundan yararlandı.

22.12.2017 - 20:38
22.12.2017 - 20:38
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Tersine göç programı çerçevesinde İstanbul’dan istediğini elde edemeyen ve bulamayan yaklaşık 150 bin kadar kişinin geri döndüğü kaydedildi. Kendi istekleri üzerine memleketlerine geri dönen bazı kişiler İBB’nin tersine göç programından da yararlanmış oldu.

İstanbul’da ikamet eden ancak tutunamayan bazı vatandaşların İBB tarafından başlatılan tersine göç projesi sayesinde memleketlerine geri dönmeye hazırlanıyorlar. 21 yıl içerisinde toplamda 150 binden fazla vatandaş memleketlerine geri dönerken son 3 yıl içerisinde ise bu rakam 15 bine kadar yaklaştı. Tersine göç programı ile bu rakamın ilerleyen yıllarda daha da artması bekleniyor.

Daha öncesinde 1996 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde start alan proje sayesinde zaman içerisinde orantılı olarak rakamlarda artış gözlemlendi. Bu sistemin takibini 2015 senesine kadar Zabıta Destek Hizmetleri Müdürlüğü yürütürken, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü buna destek olmaya başladı.

Tersine Göç Projesi

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü şu ana kadar sadece eşyaları ile birlikte göç edecek olanlarla ilgilenirken tersine göç programı ile yeni ihale kapıları da 12 Ocak 2018 tarihinde açılacak. Gerçekleştirilen ilk ihaleyi yaklaşık 10 milyon lira bedelle Yeka Turizm İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şirketi almıştı.

İBB’den alınan son bilgilere göre ise tersine göç programından şu ana kadar yaklaşık olarak 150 binden fazla vatandaşın yaralandığı ve bu rakamın son 3 yıl içerisinde 15 bine yaklaştığı gözlemlendi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim