Haber

İstanbul’daki Millet Bahçeleri Nerede?

Yapımı tamamlanan Başakşehir, Çırpıcı, Baruthane, Kayaşehir ve Hoşdere Millet Bahçeleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımları ile resmen vatandaşların hizmetine açıldı.

İstanbul’da yapımı sona eren Başakşehir, Çırpıcı, Baruthane, Kayaşehir ve Hoşdere Millet Bahçeleri sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımları doğrultusunda düzenlenen tören ile resmen açıldı. 5 millet bahçesi ile İstanbul’da yeşil alan miktarının 1,5 milyon m2 daha fazla olacağı belirtildi.

Emlak Konu tarafından yapımı tamamlanan Başakşehir Millet Bahçesi‘nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle Çırpıcı Millet Bahçesi, Baruthane Millet Bahçesi, Kayaşehir Millet Bahçesi ve Hoşdere Millet Bahçesi vatandaşların hizmetine resmen açıldı. 5 millet bahçesi ile İstanbul’a 1 milyon 400 bin m2 yeşil alan daha kazandırılacağı ifade edildi.

Başakşehir Millet Bahçesi

37 bin metrekare civarındaki meydanın hemen yan tarafında 360 bin metrekare alan üzerine kurulan Başakşehir Millet Bahçesi, bitki çeşitliliği, özel filtre sistemi sayesinde kendi kendini temizleyen 15 bin 600 metrekarelik biyolojik göleti sayesinde ilginin odağı haline gelecek.

24 ayrı türde toplamda 5 bin 570 ağaç, 160 bin çalı, 42 bin metrekarelik etkinlik çayırının yer alacağı Başakşehir Millet Bahçesi’nde gölet yanına ahşap malzemeden inşa edilen Millet Kıraathanesi de bulunuyor.

Hoşdere Millet Bahçesi

Bahçeşehir Hoşdere mevkiinde yaklaşık 150 bin metrekare toplam alana inşa edilen ve tam ortasında 7 bin metrekarelik biyolojik gölet bulunan Hayatpark’a 128 tür bitki ekilirken, çeşitli türde toplam bin 600 adet ağaç dikildiği belirtildi.

İçinde park aydınlatmasını destekleyen güneş enerji panelleri yer alırken ayrıca elektrikli araçların çoğalmaya başlaması nedeni ile elektrikli şarj istasyonunun bulunması da dikkatlerden kaçmadı.

4 tane elektrikli araç şarj ünitesinin yer aldığı istasyon üzerindeki güneş enerji panelleri ile Türkiye’de ilk defa uygulanan mimari yapı sayesinde 2 bin 500 kişilik caminin üç tarafı sularla çevrildi. 7 bin metrekare büyüklüğündeki biyolojik göletten gelen suların transfer edildiği havuz Hayatpark Camii’ne de ayrı bir hava katacak. Yanına inşa edilen ve eski Osmanlı evlerini andıran kurs binası ise kafeterya hizmeti sunacak.

İstanbul'daki Millet Bahçeleri Nerede?

Kayaşehir Millet Bahçesi

Toplamda 5,5 kilometre uzunluğunda olan Kayaşehir Millet Bahçesi, 4 etaptan oluşmaktadır. Kayapark, 1 milyon 267 bin metrekare yeşil alanı ile İstanbul’un en büyük korusundan biri olan Emirgan’dan 3 katı daha fazla büyüklüğündedir. Koru alanları, parklar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları, seyir terasları, konser, sergi ve festivallerin düzenleneceği Kayapark’ta 3 biyolojik göletin yanı sıra vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal tesislerdir.

Baruthane Millet Bahçesi

59 bin 719 metrekare alanda hizmet verecek olan Baruthane Millet Bahçesi‘nde 47 meyve bahçesi yer alacak.

Çırpıcı Millet Bahçesi

465 bin metrekarelik alandan oluşacak olan Çırpıcı Millet Bahçesi, 6 etaptan meydana gelmektedir. 4 etabı tamamlanan bahçenin 5. etabında ise halen çalışmalar devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu