Haber

İstanbul’da Turistleri Dolandıran ve Tacizde Bulunan Taksicilere Son Durak Operasyonu

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik Ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri tarafından turistleri dolandıran ve kötü muamelede bulunan taksicilere yönelik Beyoğlu ve Beyazıt’ta operasyon gerçekleştirildi. İstanbul’a gelen yabancı turistlere hedef alan bu taksicilerin belirlenmesi için Beyoğlu’nda özel bir ekip oluşturuldu. 4 ay boyunca sivil ekip taksicileri adım adım takip ederken yaptıkları çalışmalar sonucunda 63 taksi şoförünü tespit etti.

25 Kişi Gözaltına Alındı

Polise yakalanmak istemeyen taksicilerin işe çıkmadan önce özel olarak gözlü tuttukları ve operasyonlara karşı önlem oldukları tespit edildi. Turistlere yönelik suça karıştığı tespit edilen 25 taksici operasyon kapsamında yakalanarak gözaltına alınırken, yakalanan taksicilerin parada sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık, taciz, hakaret, polise mukavemet gibi suçlardan aradıkları öğrenildi. Ayrıca bir taksicinin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaretten hakkında yakalama kararı olduğu tespit edildi. 25 taksici düzenlenen son durak operasyonu ile gözaltına alınırken 38 taksici de ifadeleri alınmak üzere emniyete davet edildi.

Turistlere Lakap Takmışlar

Operasyon öncesinde taksicilere yönelik olarak yapılan teknik takip sırasında taksi şoförlerinin turistlere kendi aralarında lakap taktıkları tespit edildi. Polis dinlemesine takılan taksiciler kendi aralarındaki telefon konuşmalarında dolandırdıkları turistler için, mal, keriz ve kuş gibi kelimeler kullandıkları öğrenildi. Ayrıca yapılan teknik takip sırasında kendi aralarında konuşan taksicilerin turistleri nasıl dolandırıldıklarını telefonda anlattıkları daha ortaya çıktı. Özellikle bir taksici turisti dolandırdıktan sonra başka bir arkadaşını arayarak, “1000 dolar kazıkladım hadi Fatih’e gel yiyelim” demesi dikkatlerden kaçmadı.

Beşiktaşlı Futbolcuyu da Dolandırdılar

Polis ekiplerinin taksicileri takip ettiği sırada Beşiktaş’ın futbolcusu Pablo Enzo Roco Roco’da takip edilen taksilerden birine bindi. Beşiktaş’tan Taksim’e bina futbolcu Sultanahmet’te indikten sonra polisler yanına giderek taksiciye ne kadar ödediğini sordu. 5.4 kilometre yol giden futbolcu taksiciye bin lira ödediğini söyledi. Futbolcu taksiciden şikayetçi olmadı fakat futbolcuyu dolandıran taksici de bu operasyonda gözaltına alındı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu