Haber

İstanbul – İzmir ulaşımını 3,5 saate düşürecek yolun 192 kilometresi daha 4 Ağustos’ta hizmete açılacak

İstanbul ve İzmir arasında 8 buçuk saat süren seyahat süresini 3,5 saate düşürmesi planlanan İstanbul – İzmir otoyolunun 192 kilometrelik kesimi başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle 4 Ağustos tarihinde  hizmete açılacak.

2010 yılında başlamıştı

Otoyolun hizmete açılması hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul-İzmir Otoyolu’nun sadece İzmir ve İstanbul arasındaki yolu kısaltmakla kalmadığını aynı zamanda Marmara Bölgesi’ni Ege bölgesine, Batı Akdeniz ve Batı Anadolu bölgesine bağlayan önemli ulaşım akslarından biri olacağını belirtti. Otoyolun yapım çalışmalarının 2010 yılında başladığını hatırlatan Turhan, 2016 yılında ise en büyük ayağını oluşturan Osmangazi köprüsünün hizmete açıldığını ifade etti. Osmangazi köprüsünün İstanbul İzmir arasındaki mesafeyi 78 kilometre yani bir buçuk saat kısalttığını belirten Turhan, 4 Ağustos pazar günü saat 15.00’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yolun 183 kilometrelik ana gövdesi ve 9 kilometresinde bağlantı yolu olmak üzere toplam 192 kilometrelik bölümünün açılacağını duyurdu.

3,5 saate düşecek

Turhan açıklamasının devamında İzmir İstanbul arasının şu anda 8 buçuk saat sürdüğünü fakat yeni yapılan 404 kilometrelik İstanbul İzmir yolu ile birlikte normal şartlar altında üç buçuk saatte İstanbul’dan İzmir’e ulaşma imkanı olacağını belirtti. Yol kullanıcılarına bu durumun önemli bir ekonomik katkı sağlayacağını söyleyen Ulaştırma Bakanı Turhan, hem zamandan hem de akaryakıttan tasarruf sağlanacağını dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu