İsrail’in F-35 krizinde ABD’ye yaptığı baskı ortaya çıktı: Bölgede tek güç olmak istiyor

ABD'nin Türkiye'ye F-35 satışını durdurmasının perde arkasında İsrail olduğu ortaya çıktı. İddiaya göre İsrail bölgede askeri üstünlüğünü korumak için ABD'nin Türkiye'ye F35 savaş uçağı satmasını engelledi.

01.08.2019 - 22:22
02.08.2019 - 11:23
Yorum Yap
30 sn okuma süresi

Türkiye ve ABD arasında yaşanan F-35 krizinin perde arkasında İsrail olduğu iddia edildi. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi aldığına dikkat çekilen haberde İsrail’in, Türkiye’nin Rusya’dan hava savunma sistemi satın almasını fırsat bildiği ve Washington’a gelişmiş uçakların Türkiye’ye satışını iptal etmek için baskı yaptığı öne sürüldü.

Son 2 yılda 16 savaş uçağı teslim ettiler

ABD son 2 yıl içerisinde 16 savaş uçağını İsrail’e teslim etti. Bu savaş uçakları sayesinde İsrail bölgede bu tip savaş uçaklarına sahip tek ülke haline geldi. ABD’nin yardım fonlarını kullanan İsrail hükümeti en az 50 adet F 35 savaş uçağı satın almak için ABD’deki Lockheed Martin şirketiyle anlaşmaya vardı ve 2024 yılına kadar bu uçakların tamamını teslim almayı planlıyor.

Bölgede tek güç kalmak istiyor

Haberdeki iddiaya göre İsrail’in ABD’yi Türkiye’ye savaş uçağı satması konusunda baskı yapmasının en önemli nedeni bölgede F-35 savaş uçaklarına sahip tek güç olarak kalmak istemesi.

Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim