Ispanağın Faydaları Nelerdir? Ispanak Nasıl Tüketilmeli?

NAVİGASYONIspanak Nedir?Ispanağın Faydaları Nelerdir?Ispanak Tüketimi Nasıl Olmalı? Ispanağın faydaları denildiği zaman özellikle vitamin bakımından zenginliği akla gelmektedir. Bunun yanı sıra aslında ıspanak, antioksidan bakımından da oldukça zengin bir sebzedir. Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte elbette sofraların vazgeçilmezi olmaktadır. Sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesinin önem taşımasının yanı sıra, doğru tüketilmesi de sağlık açısından oldukça mühimdir. Bu […]

25.12.2018 - 23:54
26.12.2018 - 0:07
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Ispanağın faydaları denildiği zaman özellikle vitamin bakımından zenginliği akla gelmektedir. Bunun yanı sıra aslında ıspanak, antioksidan bakımından da oldukça zengin bir sebzedir. Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte elbette sofraların vazgeçilmezi olmaktadır. Sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesinin önem taşımasının yanı sıra, doğru tüketilmesi de sağlık açısından oldukça mühimdir. Bu yazımızda Ispanağın faydaları ve ıspanak nasıl tüketilmeli? hakkında detaylı bahsedeceğiz.

Ispanak Nedir?

Kış sebzesi olan ıspanak, kazık köke sahip otsu bir bitki türüdür. Ispanakgiller ailesinin bir üyesi olan bu sebze soğuk havada yetişen bir bitki olmasına rağmen, dayanabileceği maksimum ısı -5 derecedir. Dikenli ve dikensiz olmak üzere 2 çeşide sahiptir. Dikensiz olan türü oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Dikenli ıspanak, nadiren de olsa görülen bir bitkidir ve -5 derecenin altında yetiştirilebilmektedir.

Ispanağın dikenli ve dikensiz olmak üzere 2 türü bulunmaktadır.

Ispanağın dikenli ve dikensiz olmak üzere 2 türü bulunmaktadır.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Ispanağın faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Aşağıda ıspanağın faydaları maddeler halinde belirtilmektedir.

 1. Özellikle fosfor minerali ve demir ihtiyacının sağlanması için tüketilmesi gereken bir sebzedir.
 2. Hafıza zayıflığı yaşayan kişiler için, zihni kuvvetlendirmektedir.
 3. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu vücudun hastalıklara karşı savunması da düşmektedir. Bu nedenle ıspanak tüketimine önem verilmesi gerekmektedir.
 4. Antioksidan içeren bir sebze olduğundan kanser hastalığını önleyicidir.
 5. Kabızlık sonucu sık görülen hemoroid rahatsızlığını iyileştirmektedir.
 6. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde, Kalp-damar rahatsızlıklarını engellemektedir.
 7. Kandaki kötü kolesterol miktarının düşürülmesine yardımcı olmaktadır.
 8. Yüksek tansiyon hastaları, tansiyon seviyelerini dengede tutabilmek için Ispanak suyu tüketebilirler.
 9. Demir minerali açısından zengin bir sebze olduğundan özellikle yeni doğum yapmış annelerin tüketmesi gerekmektedir.
 10. İçerdiği magnezyum minerali sayesinde, sindirim sistemini düzene sokarak kabızlık durumunu önlemektedir.
 11. Ciltte oluşan alerji kaynaklı yaraların iyileşmesini sağlamaktadır.
 12. Diş ve Kemik gelişimi için takviye bir besin kaynağıdır.
 13. Kronik yorgunluk sendromu sonucu oluşan halsizlik durumunu düzene sokmaktadır.
 14. İçerdiği lutein sayesinde, göz sağlığına iyi gelmektedir.
 15. Yüksek oranda lif içerdiği için, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

Yukarıda sıralanan Ispanağın faydaları dışında, bu sebze kilo sorunu yaşayan kişilerin sağlıklı bir şekilde zayıflamasını sağlamaktadır. Ispanak, haftada en az 2 kere tüketilmesi gereken, kış sebzelerinden en besleyici olanlardan birisidir.

Ispanak, hafıza zayıflığı yaşayan kişiler için zihni kuvvetlendirmektedir.

Ispanak, hafıza zayıflığı yaşayan kişiler için zihni kuvvetlendirmektedir.

Ispanak Tüketimi Nasıl Olmalı?

Ispanak tatlılardan çorbaya kadar birçok tarifin yapımında tercih edilen bir sebzedir. Gıda olarak tüketilmesinin yanı sıra, hem içecek olarak hem de cilt için maske halinde de kullanılmaktadır. Antioksidan, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan Ispanak, doğru tüketilmediği zaman, içeriğinde bulunan yararlı maddelerde azalmalar görülmektedir. Özellikle son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucunda, ıspanağın çiğ olarak salatalarda ya da Smoothie şeklinde tüketilmesinin, sağlık açısından daha yararlı olduğu görülmektedir. Eskiden ıspanağın yoğurt ile birlikte tüketilmesinin,ıspanağın faydaları için doğru bir yöntem olmadığı olarak bilinmekteydi. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte farklılaşan gıda testleri sonucunda bunun doğru olmadığı görülmektedir.

 • Ispanağın faydaları konusunda bir diğer noktada, vitamin ve mineral kaybı yaşanmaması için sebzenin bıçakla değilde el ile bölünmesidir.
 • Ispanak geniş yapraklı ve kazık kök bir bitki olduğu için, tüketmeden evvel öncelikle çok iyi yıkanması gerekmektedir. Aksi halde, bitkinin yapraklarının içlerinde kalan çamur, insan sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.
 • Özellikle büyüme çağında olan çocukların, haftada en az 1 kere ıspanak yemesi gerekmektedir. Yemek olarak tüketilme aşamasında ıspanağın az pişirilmesi, tavsiye edilen pişirilme yöntemidir. Bu sayede, sebzenin vitaminleri ve mineralleri tamamen kaybolmamaktadır.
Ispanağın Faydaları

Özellikle son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucunda, ıspanağın çiğ olarak salatalarda tüketilmesinin, sağlık açısından daha yararlı olduğu görülmektedir.

 • Yemek olarak tüketmenin yanı sıra zayıflamak isteyen kişiler, ıspanağı çay şeklinde de tüketebilmektedir.
 • Cilt üzerinde oluşan sivilce ve akne tedavisi için ıspanak maskesi kullanılabilmektedir.
 • Ispanak, vücutta oluşan yara izlerini de iyileştirmektedir.

Elbette herhangi bir sağlık sorunu olan kişilerin, öncelikle konusunda uzman bir doktora gitmeleri ve muayene olmaları gerekmektedir. Sağlık için uygulanan doğal yöntemler, yalnızca destekleyici olarak tercih edilmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim