Sağlık

Ispanağın Faydaları Nelerdir? Ispanak Nasıl Tüketilmeli?

Ispanağın faydaları denildiği zaman özellikle vitamin bakımından zenginliği akla gelmektedir. Bunun yanı sıra aslında ıspanak, antioksidan bakımından da oldukça zengin bir sebzedir. Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte elbette sofraların vazgeçilmezi olmaktadır. Sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesinin önem taşımasının yanı sıra, doğru tüketilmesi de sağlık açısından oldukça mühimdir. Bu yazımızda Ispanağın faydaları ve ıspanak nasıl tüketilmeli? hakkında detaylı bahsedeceğiz.

Ispanak Nedir?

Kış sebzesi olan ıspanak, kazık köke sahip otsu bir bitki türüdür. Ispanakgiller ailesinin bir üyesi olan bu sebze soğuk havada yetişen bir bitki olmasına rağmen, dayanabileceği maksimum ısı -5 derecedir. Dikenli ve dikensiz olmak üzere 2 çeşide sahiptir. Dikensiz olan türü oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Dikenli ıspanak, nadiren de olsa görülen bir bitkidir ve -5 derecenin altında yetiştirilebilmektedir.

  • Yemek olarak tüketmenin yanı sıra zayıflamak isteyen kişiler, ıspanağı çay şeklinde de tüketebilmektedir.
  • Cilt üzerinde oluşan sivilce ve akne tedavisi için ıspanak maskesi kullanılabilmektedir.
  • Ispanak, vücutta oluşan yara izlerini de iyileştirmektedir.

Elbette herhangi bir sağlık sorunu olan kişilerin, öncelikle konusunda uzman bir doktora gitmeleri ve muayene olmaları gerekmektedir. Sağlık için uygulanan doğal yöntemler, yalnızca destekleyici olarak tercih edilmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]
  • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu