1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. İşletim Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır ve Ne İşe Yarar?
İşletim Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır ve Ne İşe Yarar?

İşletim Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır ve Ne İşe Yarar?

A+A-

İşletim sistemi, sadece

bilgisayarlarda

olmayan, aynı zamanda

cep telefonları

, beyaz eşyalar, oyun konsolları ve sayamadığımız birçok cihazın içinde bulunur. İletim sistemleri, içinde bulunduğu cihazların sahip olduğunu tüm donanımları yönetmek ve çalıştırmak ile yükümlüdür.

İşletim sistemleri, cihazdaki yazılımların kaynaklarını çalıştıran, içerisinde bulunan bütün veri ve programları tutan bir çeşit yazılımdır. Microsoft Windows, ilk işletim sistemi olan DOS, Linux, Mac OS X, iOS ve Android günümüzde en yaygın biçimde kullanılan işletim sistemleridir.

İşletim Sistemi Nedir?

İşletim sistemlerinin temel amacı aslında bilgisayarda çalışması için programlanmış ve temel fonksiyonlarının yardımıyla bu uygulamaları çalıştırmaya çalışır. Böylelikle bilgisayarı daha kolay kullanırız. İşletim sistemleri yönetim ve denetimden sorumlu olan bazı sistem yazılımıdır.

İşletim sistemleri, bilgisayara yüklenerek kullanılır ve istenildiği zaman silinebilir. İşletim sistemi olmadan bilgisayar veri alışverişi ve işlemesi yapamaz, bir donanım haline gelir.

Windows günümüzde en yaygın kullanılan işletim sistemidir. Herkes tarafından rahatça kullanabilir. UNIX işletim sistemi ise genellikle akademik amaçlarla kullanılmaktadır. Windows’un pazardaki payı %90 ile %98 arasında değişmektedir.

İşletim sistemleri kendi arasında iki farklı gruba ayrılır. Birincisi açık kaynak, ikincisi ise kapalı kaynak. Açık kaynak koda sahip işletim sistemlerinde sistem dışarıdan gelecek herhangi bir müdahaleye açıktır ve bu nedenle kolayca geliştirilebilir. Kaynak koda sahip işletim sistemleri ise geliştirilemez ve müdahale edilemez.

İşletim Sistemi Türleri Nelerdir?

Windows, Amiga, Pardus, Linux, Chromium, Mac OS ve Android gibi farklı çeşitte işletim sistemi bulunmaktadır.

  • Windows: Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Kişisel bilgisayarlarda dünya genelinde bakıldığında en çok kullanılan sistemdir. 1985 tarihinde çıkmıştır.
  • Amiga: Amiga özellikle kişisel bilgisayarlar için kullanılmaktadır. Donanımlı, yüksek performanslı ve esnek bir işletim sistemidir.
  • Pardus: Pardus TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve milli işletim sistemi olarak anılan bir sistemdir. 2003 tarihinde piyasaya sürülmüştür.
  • Chromium: Chronomium, Google Chrome tarafından Linux benzeri tasarlanmış bir sistemdir. Farklı bir arayüzü bulunur, kullanışlı ve güvenlidir.
  • Android: Android, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Açık kod kaynağı bulunmaktadır.

İşletim Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır ve Ne İşe Yarar?

İşletim Sistemi Nasıl Çalışır?

İşletim sistemi siz bilgisayarınızın açma tuşuna bastığınız anda çalışmaya başlar. Çoğunlukla üzerinde çalıştığınız proje yazılımı ile ilgilenir. İşletim sistemleri daimî olarak bir düzen içerisinde çalışırlar.

İşletim Sistemi Ne İşe Yarar?

İşletim sistemi, bellek atma, I/O (girdi – çıktı) ve bunun gibi donanımsal fonksiyonlar için ihtiyaç duyulan programlar ve bilgisayar arasında köprü görevi yapar. Bunun yanında birden fazla program çalıştırırken bu programların çakışmamasını sağlamak da görevleri arasındadır.

Buna da bakabilirsiniz:

[su_button url="https://www.aktuelbilgiler.com/windows-10u-hizlandirma-yollari/" target="blank" style="bubbles" background="#bd0909" color="#ffffff" wide="yes" icon="icon: feed" icon_color="#000000" title="Windows 10'u Hızlandırma Yolları"]Windows 10'u Hızlandırma Yolları[/su_button]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.