1. HABERLER

  2. EMLAK

  3. İskan Nedir? Nasıl Alınır?
İskan Nedir? Nasıl Alınır?

İskan Nedir? Nasıl Alınır?

A+A-

İskan yapı kullanma izni olarak bilinmektedir ve iskan ruhsatı söz konusu yapının ruhsata uygun olarak yapıldığını göstermektedir. İskan belgesi bulunmayan yapılar gerekli adımlara göre yapılmamış demektir ve iskan belgesi bulunmayan yapılar hukuksal olarak ayıplı sayılmaktadır.

İskan belgesi nasıl alınır sorusu özellikle merak edilmektedir. İskan belgesi belediyeler tarafından verilmektedir. İskan belgesi almak için gerekli dilekçe ile yapının kayıtlı olduğu belediyeye başvuru yapılması gerekmektedir. Başvurunun yapılmasının ardından iskan ruhsatı İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimleri tarafından düzenlenmekte ve müracaatlar en geç 30 gün içinde değerlendirilerek sonuçlanmaktadır. İskan ruhsatı için başvuru yapılmasının arından 30 günlük süre geçmişse yapının tamamının ya da biten kısmının kullanılmasına izin verilmiş sayılmaktadır.

Ülkemizde gayrimenkullerin bir çoğunun iskan izni bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise yapının projeye aykırı olarak yapılmış olması ya da kanuni prosedürlere uyulmamış olmasıdır. Yapıyla alakalı harçların yatırılmaması ya da sigorta primlerinin ödenmemesi hukuki açıdan iskan izni alınmamasına neden olur. İskan ruhsatı bulunmayan yapılar yukarıda da bahsettiğimiz gibi ayıplı sayılmakta ve beraberinde banka kredisi, elektrik, su, doğalgaz gibi üyeliklere olumsuz anlamda etki etmektedir.

İskan Nedir? Nasıl Alınır?

İskan Belgesi Nasıl Alınır?

İskan belgesi almak için öncelikle yapıyla alakalı onaylanmış şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Projeye uygun olarak yapılmamış olan ya da gerekli bölümleri tamamlanmamış olan yapıların iskan izni alması mümkün değildir. Diğer yandan eğer yapıyla alakalı belediyeye yatırılması gereken harçlar yatırılmamışsa ve sigorta primleri ödenmemişse yine iskan ruhsatı alınamaz.

İskan belgesi almak için öncelikle dilekçe ile belediyeye başvuru yapılması gerekmektedir. bu süreçte yapının projeye uygun olarak tamamlanmış olması gerekmektedir. Başvurunun ardından bir ay içinde belediye yetkilileri projenin iskana uygunluk durumunu kontrol etmektedir. Proje onay aldıktan sonra ise teknik raporların hazırlanması amacıyla ilgili bölgenin elektrik, su, telekomünikasyon ve sivil savunma müdürlüklerine başvuru yapılarak gerekli belgelerin hazırlanması istenir.

Belgelerin hazırlanmasıyla beraber belediyeye sunulmakta ve yapılacak olan incelemenin olumlu sonuçlanması sonrasında iskan belgesi verilmektedir. İskan belgesi alınırken gerekli harçlar, emlak vergisi ve katılım payı ödenmelidir.

İskan belgesi gayrimenkul satın alırken tüketicilerin dikkat etmesi gereken bir belgedir. İskan belgesi bulunmayan yapılardan alınacak daireler için kredi kullanmak mümkün değildir. Tüketicilerin bir konut almadan önce mutlaka iskan belgesi olup olmadığını öğrenmesi gerekmektedir. Bunun için tapu bilgilerinden yararlanmak veya bir danışmandan yardım almak mümkündür.Unutulmamalıdır ki iskan belgesi bulunmayan bir yapı yasal olarak tamamlanmamış anlamına gelir ve 3194 Sayılı İmar Kanunu'na göre inşaatın 5 yıl içinde bitirilerek iskan belgesi alınması zorunludur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.