Sağlık

Isırgan Otunun Faydaları Nedir, Nasıl Kullanılır?

Küçüklüğümüzden beri onu gördüğümüzde korkarız. Ama aslında ısırgan otu tam bir şifa deposu. Özellikle geçerken toplanırsa çok daha etkili oluyor. İnsan vücudu için ısırgan otunun faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle çorbasının kullanılması durumunda böbrekler solunum sistemi ve kemik sağlığı için çok önemli. Isırgan otu nasıl kullanılır diyenler içinde birçok formül var. İsterseniz güzel bir ısırgan otu çorbası yapabilir isterseniz onu çay olarak tüketebilirsiniz. İsterseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve ısırgan otu faydaları nelerdir nasıl kullanılır hemen anlatalım.

Isırgan Otunun Faydaları

İnsan vücudu için oldukça etkiler gösteren ısırgan otunun faydaları şu şekilde;

Vücuttaki toksinleri temizler

Isırgan otu idrar söktürücü özelliğe sahiptir bu nedenle de vücutta etkisiz hale gelen toksinler hızlı bir şekilde vücuttan atılır. Toksinlerden kurtulan vücutta bağırsakların besin alımı artar ve sindirim süreci hızlanır. Bu süreç hızlandıkça tehlikeli toksinlerin vücutta birikmesi engellenir.

Böbrek taşı oluşumunu önler

Isırgan otunun içerisinde bulunan etkin maddeler sayesinde safra kesesi böbrek ve mesane de oluşan taş ile kum kolayca atılır. Aynı zamanda ısırgan otu taş ve kum oluşumunu da engeller.

Dolaşımı arttırır ve kanın temizlenmesine yardımcı olur

Bol miktarda c vitamini ve demir bileşimi içeren ısırgan otu vücutta kırmızı kan hücresi üretimini arttırır. Bu sayede vücudu kan dolaşımı artar yaralar daha hızlı iyileşir ve kişinin enerji seviyesinde de bir artış görülür. Isırgan otu bu enerjiyi arttıran özelliği ile kronik yorgunluğa ve anemiye iyi gelir.

Kalp sağlığını korur

Düzenli olarak ısırgan otu çayı tüketmeniz durumunda yüksek tansiyon düşer ve dolaşım sistemindeki stres azalır.

Solunum sorunlarını giderir

Astım saman nezlesi ve diğer mevsimsel alerjilerden muzdarip olanlar dahil olmak üzere ısırgan otunun çeşitli solunum hastalıklarına iyi geldiği bilinir.

Alerjik hastalıklara iyi gelir

Yapılan araştırmalar sonucunda ısırgan otundan alınan bazı bileşiklerin alerjik reaksiyonlara iyi geldiği tespit edilmiştir. Özellikle astım sorunu olanlar düzenli olarak ısırgan otu çayı tüketebilirler.

Osteoartrit (kireçlenme), artrit ve eklem ağrısını hafifletir

Osteoartrit ve artrit hastaları yaşadıkları sağlık sorunlarını hafifletmek için ağrı yaşadıkları bölgeye ısırgan otu sürebilirler. Isırgan otunun ağız yoluyla alınması durumunda da bu şikâyetlerin rahatladığı söylenmektedir. Ayrıca uzmanlar tarafından ısırgan otu banyoları da eklem ağrıları için tavsiye edilmektedir. Isırgan otu banyosu hazırlamak için ısırgan otunu 5 dakika kaynatın ve daha sonra ağrının olduğu bölgeye masaj yapın.

Gut hastalığına iyi gelir

Anti inflamatuar özellikleri de bulunan ısırgan otunun yapılan araştırmalar sonucunda kronik kas ağrılarını yatıştırdığı ve gut hastalığının tedavisinde kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Bitkisel takviye olarak ısırgan otu alabilirsiniz.

Osteoporoz ve kemik sağlığına katkı sağlar

Isırgan otunun içeriğinde bor minerali bulunur ve bu mineral kemiklerdeki kalsiyum seviyesini korunmasında oldukça etkilidir. Düzenli olarak ısırgan otu çayı tüketilmesi durumunda osteoporozun başlaması yavaşlar.

Prostat sağlığını korur

Isırgan otu prostat kanseri başta olmak üzere prostatla ilgili birçok sorunun giderilmesinde etkilidir.

Cilde iyi gelir

Isırgan otunun sağlığı için de etkileri var. Ciltte bakteriyel enfeksiyonlara öğlen ısırgan otu sivilcenin şiddetini azaltır. Antioksidan özellikleri de bundan ısırgan otu sayesinde sivilce ve yara izleri daha hızlı iyileşir, leke gönlümü azalır. Isırgan otunun anti-aging etkisi yaparak kırışıklık görünümünü azalttığı da iddia ediliyor.

Saç sağlığını korur

Kadın ve erkek birçok kişinin ortak sorunu olan saç dökülmesi tedavisinde de ısırgan otunu kullanımı oldukça yaygındır. Özellikle son durulama suyunda ısırgan otunun yaprakları kaynatılarak kullanılması öneriliyor. Aynı zamanda ısırgan otu suyu kafa derisi sağlığını koruyor ve kepek oluşumunu önlüyor.

Emzirme dönemindeki kadınların süt verimliliğini arttırır

Isırgan otu çayı ve yemeğinin özellikle lohusalık döneminde kadınlar tarafından tüketilmesi öneriliyor. Bu ot kadınlarda önemli derecede süt yapıyor ve aynı zamanda sütün kalitesini arttırıyor. Tabii ki bu yöntemi başvurmadan önce bir uzman görüşü almakta yarar var.

Ispanaktan daha etkilidir

Yüksek miktarda demir içeren ısırgan otu ıspanaktan daha etkilidir. Özellikle demir eksikliği yaşayan kişilerin ısırgan otu kullanılması öneriliyor.

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır?

Isırgan otunu harici olarak kullanmak ya da yemeğini yapmak mümkündür. Ancak en çok kullanılan türü çay olarak tüketilmesidir. İşte size ısırgan otu çayı tarifi;

Kurutulmuş ısırgan otundan bir çay kaşığı kadar alarak kaynamış suda 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Daha sonra da afiyetle çayınızı tüketin. Diğer bitki ve otların aksine ısırgan otu kaynatıldığı ya da pişirildiği zaman vitamin değerlerini kaybetmiyor. İsterseniz ısırgan otu ile çorba yapabilir börek açabilir yemek olarak tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu