Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı
G.ALTIN
378,13
DOLAR
6,8159
EURO
7,4151
STERLİN
8,2978
BIST 100
103.024
FAİZ OR.
9,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
Gazete Oku
Gazete Oku
Foto Galeri
FOTO Galeri
Video Galeri
Video Galeri

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır? Isırgan Otunun Kanıtlanmış Şaşırtıcı 5 Faydası

Eklenme:
 Isırgan Otu Nasıl Kullanılır? Isırgan Otunun Kanıtlanmış Şaşırtıcı 5 Faydası

Hiç hafifi acı veren, kaşıntı yapan ve diken batmış gibi hissettiren bir acıya maruz kaldınız mı? Isırgan otu bitkisi ile temas etmiş olabilirsiniz. Bitkiyi geçici rahatsızlıktan dolayı sevmemiş olabilirsiniz, ısırgan otu aslında birkaç hastalığı tedavi eden yararlı bir bitkidir. Belki de en popüler kullanımı, yaprakları yaygın bir doğal alerji giderme çözümü olan ısırgan otu çayına dönüştürmektir. Aynı zamanda cilt, kemik ve idrar sağlığına da fayda sağladığı kanıtlanmıştır.

Öyleyse, ilk temastan uzak duracak bir şey gibi görünen bu bitki aslında nasıl tıbbi bir hal alabiliyor öğrenmek ister misiniz?

Isırgan Nedir?

Isırgan otu veya urtica dioica, Antik Yunanistan’a kadar uzanan, yıllarca tıbbi olarak kullanılan bir çiçeklenme bitkisidir. Bugün dünyanın her yerinde bulunabilir, ancak kökenleri Avrupa ve Asya’nın daha soğuk bölgelerindedir. Bitki genellikle iki ila dört metre arasında büyür ve haziran-eylül ayları arasında çiçek açar. Azot bakımından zengin toprakta en iyi yetişen, kalp şeklinde yaprakları olan ve sarı veya pembe çiçekler üretir.

Çoğu ısırgan otu ürünü, sap ve yapraklardan yapılır, ancak kökleri de farmakolojik özelliklere sahiptir. Bu bitki, birçok sağlık sorununun tedavisini etkileyebilecek anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Yerüstü parçaları tipik olarak alerji azaltmaya ve solunumla ilgili diğer sorunlara yardımcı olmuştur. Kökler idrar bozuklukları ve genişlemiş prostat için rahatlama sağlayabilir.

Isırgan Otu Neden Can Acıtıyor?

Isırgan otunun bazıları çok tahriş edici olabilen serotonin, histamin ve asetilkolin gibi bazı kimyasallar içerir. Bu kimyasallar ciltte acı tahrişine neden olur ve ısırgan otu üzerindeki ince tüylerin tabanında bulunur.

Temas halinde, ıslanan tüylerin kırılgan uçları kırılır. Kalan yerler küçük bir iğne haline gelir ve kimyasalları cilde iletir. Reaksiyon ağrı, kızarıklık, şişme, kaşıntı ve uyuşukluğa neden olabilir.

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Acı konusundaki itibarına rağmen, ısırgan otu, bazı hastalıklara yardımcı olmak için kullanılır. Çalışmalar antioksidan, antimikrobiyal, ülser, büzücü ve analjezik özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, bitki en çok tarih boyunca diüretik olarak ve ağrılı kas ve eklemlerin, egzama, artrit, gut ve aneminin tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde öncelikli olarak idrarla ilgili sorunların yanı sıra alerjiler ve eklem ağrıları tedavisinde de kullanılmaktadır.

Isırgan otunun faydaları şu şekildedir;

Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) ve İdrar Sorunları

BPH semptomlarına üretra üzerinde baskı yapan genişlemiş bir prostat bezi neden olur. BPH hastaları idrar yapmak için çeşitli seviyelerde artan dürtü, idrar kesesinin tamamen boşalmaması, ağrılı idrara çıkma, idrara çıkma sonrası damlama ve azalan idrar akışını yaşar. Farelerde testosteron kaynaklı bir BPH çalışması, ısırgan otunun bu durumu, BPH tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaç olan finasterid kadar etkili olabileceğini göstermiştir.

Doktorlar ısırgan otunun neden bu semptomlardan bazılarını hafiflettiğinden hala tam olarak emin değiller, ancak birçok klinik çalışma, BPH’ye neden olan hormonları etkileyen kimyasalları içerdiğini ortaya koyuyor. Alındığında, doğrudan prostat hücrelerini de etkiler. Isırgan otu kökü ekstresi de prostat kanseri hücrelerinin yayılmasını yavaşlatmak veya durdurmak için gösterilmiştir. Genellikle testere palmetto ve diğer bitkilerle birlikte kullanılır. Bitkinin kökü, öncelikle alt idrar yolu enfeksiyonları da dâhil olmak üzere idrarla ilgili konularda kullanılır.

Isırgan otu başarılı bir genel idrar söktürücü olarak kullanılır ve idrar akışını da sağlar. Ayrıca mesane enfeksiyonları için ev ilaçlarında da kullanılır.

Osteoartrit ve Eklem Ağrısı

Artrit hastaları genellikle ellerde, dizlerde, kalçalarda ve omurgada eklem ağrısı yaşar. Isırgan, hastalarının NSAID kullanımlarını azaltmalarını sağlamak için steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ile birlikte çalışır. NSAID’lerin uzun süreli kullanımı bir dizi ciddi yan etkiye neden olabileceğinden, bu ideal bir eşleşmedir.

Çalışmalar ayrıca ısırgan yaprağının topikal olarak ağrı bölgesine uygulanmasının eklem ağrısını azalttığını ve artriti tedavi edebileceğini göstermektedir. Ağızdan alındığında ısırgan otu rahatlatmaya yardımcı olur. Romatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir başka çalışma, ısırgan otunun, romatoid artrit gibi diğer otoimmün hastalıklara karşı antienflamatuar gücünü göstermektedir.

Saman Nezlesi

Vücuttaki histamin üretimi, alerji ile ilgili olumsuz reaksiyonları yaratır. Alerjiler, rahatsız edici tıkanmaya, hapşırmaya, kaşınmaya ve daha pek çok şeye neden olur.

Isırgan otunun antienflamatuar özellikleri alerjik reaksiyonlarda bir dizi kilit reseptörü ve enzimi etkiler, ilk ortaya çıktıklarında alındığında saman nezlesi semptomlarını önler. Bitkinin yaprakları, alerji tedavisinde verimsiz görünebilecek gibi görünen histamin içerir, ancak ciddi alerjik reaksiyonları tedavi etmek için histaminleri kullanma öyküsü vardır.

Şiddetli reaksiyonlarda, düşük plazma histamin seviyelerinin (yüksek seviyelerin aksine) mevcut olduğuna dair kanıtlar da vardır. Ulusal Naturopatik Tıp Koleji’nden yapılan bir başka küresel araştırma, 98 kişilik, randomize bir çalışmada, alerjilerde rahatlatmak için ısırgan otu kullanımının plasebo etkisinden daha yüksek olduğunu buldu.

Kanama

Isırgan otu içeren bazı ürünler, cilde uygulandığında, ameliyat sırasında kanamayı azaltabileceğini göstermiştir. Ankaferd kan durdurucu adı verilen ürün alpinia, meyan kökü, kekik, yaygın üzüm asması ve ısırgan otundan oluşur ve ayrıca diş ameliyatı sonrası kanamayı azalttığına dair kanıtlar göstermiştir.

Egzama

Egzama, acı çekenlere uzun süre dayanan kuru, kaşıntılı bir döküntüdür. Isırgan otunun antihistamin ve anti-enflamatuar niteliklerinin artmasından dolayı, Penn State Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yukarıda belirtildiği gibi, egzama için doğal bir tedavi olabilir. Sufferler, egzamayı dâhili olarak ele almak için ağızdan alınan bir ısırgan otu kombinasyonunun kaşıntı ve kızarıklıktan kurtulmak için bir etkisi olabilir. ​

Daha fazla araştırmaya yapılması gerekiyor, ancak ısırgan otu faydaları arasında şunlar da vardır:

 • Saç büyümesini teşvik
 • Diyabetli hastalarda kan şekeri kontrolüne yardımcı olur
 • Diş eti iltihabına bağlı kanamayı azaltır
 • Böbrek ve idrar yolu bozukluklarının tedavisi
 • Su tutma da rahatlama sağlar
 • İshalin önlenmesi veya tedavi edilmesi için faydalıdır
 • Adet akışını azaltır
 • Astım rahatlaması sağlar
 • Yaraları iyileştirir
 • Hemoroid tedavisinde etkili
 • Gebe kadınlarda kasılmaları azaltır
 • Böcek ısırıklarını tedavi eder
 • Tendinit tedavisinde etkili
 • Treat anemiyi azaltır

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır?

Isırgan otu hasat edilebilir veya yerel ürünler satan sağlık marketlerinden alınabilir. Bir ısırgan otu ürününü satın almadan veya yapmadan önce, hastalığınızın farklı farmakolojik özelliklere sahip olması nedeniyle hastalığınızın yerüstü yerlere mi yoksa köklere mi ihtiyaç duyduğunu belirlemek önemlidir.

Isırgan otu ürünleri kurutulmuş veya dondurularak kurutulmuş yaprak formunda, ekstrakte, kapsülde, tabletlerde ve ayrıca bir kök tentüründe (alkolde otun süspansiyonu), meyve suyunda veya çayda bulunur. Şu anda önerilen bir doz yoktur, çünkü pek çok ısırgan ürünü değişen miktarlarda aktif bileşenlere sahiptir. Doğru dozu belirlemek için doktorunuzla konuşmalısınız.

Daha yaygın ısırgan otu kullanımının bazıları şunlardır:

Isırgan otu çayı

Isırgan otu yaprakları ve çiçekleri kurutulabilir ve kurutulmuş yapraklar demlenir ve bir çay haline getirilebilir. Ahududu yaprağı, ekinezya veya goldenseal gibi diğer birçok şifalı ot içeren ısırgan otu tariflerinin birçok çeşidi vardır.

Isırgan otu, ısırgan birası dahil diğer içeceklerde de kullanılabilir.

Pişmiş Isırgan

Isırgan otunun kökleri, gövdeleri ve yaprakları yenilebilir. Yapraklar buğulama ve ıspanağa benzer şekilde pişirilebilir. Genç yaprakları kullanmak en iyisidir. Isırgan otu yemeğinde kullanılabilir veya çorba veya güveçlerde kullanılabilir. Isırgan otu ayrıca polenta, yeşil smoothie’ler, salatalar ve pesto gibi tariflerde püre haline getirilebilir ve kullanılabilir. Yaprakları çiğ yemeyin çünkü kurumuş veya pişene kadar hala acı tarafı vardır.

Pişirildiğinde ısırgan, salatalık ile karıştırılmış ıspanağa benzer bir tada sahiptir. Pişmiş ısırgan otu A, C, protein ve demir vitaminlerinin harika bir kaynağıdır.

Topikal Isırgan

Isırgan otu özleri ve kök tentürleri doğrudan eklemlere ve vücudun ağrılı bölgelerine uygulanabilir. Krem şeklinde de mevcuttur.

Isırgan Otu Kapsülleri Ve Tablet

Isırgan otu kapsülleri ve tabletleri ağız yoluyla alınabilir. Isırgan otu kapsüllerinin veya alerji azaltma amaçlı tabletlerin aç karnına yutulup alınmadığına dair kesin kanıt yoktur. Mide rahatsızlığı ve diğer yan etkiler konusunda endişeler varsa, yiyeceklerle birlikte alın.

Isırgan Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Isırgan otu bitkisi elinize veya vücudunuzun herhangi bir yerine batarsa, bölgeye dokunmamak önemlidir. Kimyasal tahriş edici cilt üzerinde kurutularak ve sabun ve su ile temizlenmelidir. Dokunmak ve kaşımak kimyasalları cildin içine daha fazla iterek tahriş süresini günlerce uzatabilir. Koli bandı veya balmumu temizleme ürünü kullanmak da kimyasalların yayılmasını durdurabilir.

[bilgikutusu text=”Not: Isırgan otu suya batırıldığında, pişirildiğinde veya kurutulduktan sonra batma tehlikesi ortadan kalkar.” tur=”info”]

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
HES kodu alma ekranı! HES kodu ile seyahat dönemi başlıyor
20 05 2020 - 20:40
25 ilde daha maske takma zorunluluğu getirildi! Maske takma zorunluluğu bulunan iller
20 05 2020 - 13:37
0-14 yaş arası çocuklar bugün 11.00 – 15.00 arası sokağa çıkacak
20 05 2020 - 11:34
Ramazan Bayramı’nda 81 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanacak
18 05 2020 - 19:49
Bilim kurulunun önerisi ile İstanbul’da seyahat yasağının kalkacağı tarih belli oldu
18 05 2020 - 14:30
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sahiplendiği sokak köpekleri Bulut ve Duman’ın fotoğraflarını paylaştı
17 05 2020 - 15:55