Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

İshalin Belirtileri Nelerdir? İshal Tedavisi

Oldukça fazla bir şekilde insanlarda sıklıkla görülebilen ishal rahatsızlığı çocuklar için 24 saati geçtiği zamanlarda tehlike arz eder.
Eklenme:
 İshalin Belirtileri Nelerdir? İshal Tedavisi

Dünya üzerinde her yıl milyonlarca insanda görülebilen ve hatta bazen ölümcül düzeyde bile olabilen ishal esasında çocuklar için oldukça büyük bir problemdir. İshal olunan zamanlarda vücudumuz çok fazla miktarda su ve mineral kaybettiğinden halsizlik tavan yapar. Vücudun yorgun düşmesi ile beraber kısa zamanda bu su ve mineral kaybı geri alınmalıdır.

Oldukça sulu bir rahatsızlık olan ishal rahatsızlığı kişinin günde üç veya daha fazla dışkı çıkarmasına neden olur. İshal bazı durumlarda akut, kalıcı ve kronikleşebilir. Akut olan ishal 1-2 gün içerisinde vücuttan ilaçlar yardımı ile dışarı atılır. Kalıcı olan ishalin süresi en fazla 4 hafta olmakla beraber kronik ishal ise kendiliğinden gidip gelebilmektedir.

İshalin Belirtileri Nelerdir?

İshalin en önemli belirtisi sulu olmasıdır. Kişi günde üç ve daha fazla dışkı yapma ihtiyacı hisseder. İshal durumunda kişi de farklı semptomlarda gözlemlenebilir. Bunlara örnek olarak; acil tuvalet kullanımı, bağırsaklarda ani hareketlilik, mide bulanması ve karın ağrısı gibi.

İshal anında farklı semptomlar arasında ise kanlı dışkı yapımı, ateş ile beraber titreme nöbeti, sersemlik ve başın dönmesi, kusma gösterilebilir.

İshalin Nedenleri Nelerdir?

İshalinin nedenleri arasında değişik sebepler gösterilebilir. Bağırsak enfeksiyonları, gıdadan zehirlenme, diş çıkarma, alerjik reaksiyonlar, ishal yapıcı gıdalar, antibiyotik kullanımı, alt ve üst solunum yolu rahatsızlıkları ve metabolik hastalıklar ishalin nedenlerindendir. İshal çoğu zamanda en fazla 4 gün içerisinde kendiliğinden geçer.

İshalin Tedavisi

İshal hastalığı genelde ilaç yöntemi ile tedavi edilmektedir. Doktorlar özellikle kanlı dışkısı ya da parazit enfeksiyonu olan hastalar için kesinlikle reçetesiz ilaç kullanımını tavsiye etmez. İshalin 1 hafta kadar sürdüğü durumlarda mutlaka bir uzman ya da doktora görünmede fayda bulunmaktadır.

Çocuklarda görülen ishal bazı durumlarda oldukça fazla tehlike arz eder. Çocuklar için reçetesiz ilaç kullanımı tavsiye edilmez. Mutlaka doktora görünmek şarttır. Özellikle 24 saati geçtiği durumlarda çok acil bir şekilde doktora başvurulmalıdır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap