İshal Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

İshal Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

İshal özellikle bozuk gıda tüketimi ve yanlık hijyen uygulamalarına bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücutta ciddi su kaybına sebep olan ishal mutlaka önüne geçilmesi gereken bir durumdur.

Yazar :

10 Mayıs 2018 2 dk okuma süresi
PUAN VERMEK İSTERMİSİN? :)
Çok KötüKötüOrtaÇok İyiMükemmel Henüz Puan Verilmemiş :(
Loading...

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla özellikle çocuklarda ve yetişkinlerde yaşanan hastalıkların başında ishal geldiği görülmektedir. Ciddi dehidrasyona(sıvı kaybına)yol açmaktadır. Kaybedilen sıvı miktarı ishalin ciddiyetine göre değişmeyle birlikte erken dönemde müdahale edilmesi ciddi sağlık sorunlarının ortadan kalkması için önem arz etmektedir.

İshal Nedir?

İshal, bağırsak hareketlerine ve bağırsak villuslarına bağlı olarak emilimin yeterli şekilde gerçekleştirilememesine bağlı olarak görülen yumuşak kıvamdan sulu kıvama kadar değişen yoğunluklarda görülen dışkılama durumudur. 24 saat içerisinde üç kez ve daha fazla dışkılama ishal olarak adlandırılmaktadır.

İshal Belirtileri nelerdir?

İshal belirtileri, karın ağrısı, susuzluk, kusma, tuvaletini tutamama, yoğun gaz, düşük tansiyon, ateş yükselmesi ve halsizlik olarak karşımıza çıkmaktadır. İshal, durumun şiddetine göre 24 saatte 14-15 litre sıvı atılmasına yol açmaktadır.

İshal nedenleri?

İshale yol açan çok sayıda enfeksiyon kaynağı olduğu gibi çeşitli bağırsak hastalıkları da ishale neden olabilmektedir.  İshal görülmesine sebep olan ishal kaynakları ise şunlardır:

 1. Mikroorganizma kaynaklı,
 2. Gıda intoleransı kaynaklı,
 3. Paraziter kaynaklı
 4. Müshil kullanımı kaynaklı,
 5. İnflamatuar bağırsak hastalığı kaynaklı,
 6. İrritable bağırsak hastalığı,
 7. Viral kaynaklı,
 8. Fazla tüketime bağlı ishal yapabilen besinlerden kaynaklı.

İshal Tedavisi Nasıl Olur?

İshal durumunda en acil olan nokta hastanın kaybettiği elektrolitleri ve sıvıyı yerine koyabilmesidir. Bu nedenle de ishal durumunda olan hastaya ılık şekerli tuzlu su içirmek suretiyle kaybettiği su ve elektrolitler yerine konmaya çalışılmalıdır. Ardından da hızlı bir şekilde uzman doktora başvurulması gerekmektedir.

Hafif dereceli ishallerde:

Sürekli kusma ve yüksek ateş görülmeyen ishal durumlarında bol miktarda su tüketilmesi gerekmektedir. Eğer ki ishal olan yetişkin değilde bebek ise o zaman anne sütü verilmelidir. Susuzluk durumu sürekli kontrol edilmelidir

Orta dereceli ishallerde:

Susuzluk ve halsizlik durumunun ortaya çıktığı bu orta dereceli ishal durumunda yine bol sıvı alımına dikkat edilmeli ve beslenme diyeti yağsız olmalıdır. Eğer ki ishal durumu 6 aydan daha büyük bir çocukta görülüyorsa ishal desteği alınabilmektedir.

İleri dereceli ishallerde:

Sürekli artan ve azalış göstermeyen ishal ve kusma durumunun yanı sıra ateş ve halsizlikle seyreden ishal durumunda vakit kaybedilmeden doktora görünülmesi gerekmektedir.

İshalden korunmak için neler yapılmalıdır?

 • Özellikle yaz aylarında dışarıda yemek tüketilecek ise sirkülasyonu en fazla olan gıdalar tercih edilmelidir.
 • Açıkta ve sıcakta beklemiş besinler tercih edilmemelidir.
 • Umumi tuvaletlerde temizliği çok dikkat edilmelidir.
 • Soğuk içecek tüketimine dikkat edilmelidir.
 • İshale sebep olabilecek besin maddelerinin tüketiminden uzak durulmalıdır.

Bu İçeriği Aktif Kaynak Göstermek Koşulu İle Paylaşabilirsiniz. Hiçbir İçerik Aktif URL Verilmeden Kopyalanamaz! Lütfen Dikkate Alınız.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"