İşçiler yüzde 30 zam isteyince şirket lokavt kararı aldı

Türkiye ve dünyada ürettiği trafolar ile adından söz ettiren BEST A.Ş bugünler de bir zam olayı ile gündeme geldi. Yırcalı ailesine ait şirket ile çalışanlar arasında bir süredir zam konusunda anlaşmazlık yaşanıyordu. Gelinen noktada Şirket yönetiminin yapmış olduğu %25’lik zam teklifine soğuk bakan çalışanlar %30 zam isteğinde bulundu ve bundan da geri adım atmadı. Anlaşmazlığın […]

19.06.2019 - 15:21
20.06.2019 - 12:01
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Türkiye ve dünyada ürettiği trafolar ile adından söz ettiren BEST A.Ş bugünler de bir zam olayı ile gündeme geldi. Yırcalı ailesine ait şirket ile çalışanlar arasında bir süredir zam konusunda anlaşmazlık yaşanıyordu.

Gelinen noktada Şirket yönetiminin yapmış olduğu %25’lik zam teklifine soğuk bakan çalışanlar %30 zam isteğinde bulundu ve bundan da geri adım atmadı. Anlaşmazlığın devam etmesi işçilerinde %30 zam önerisinden vazgeçmemesi üzerine şirket yönetimi lokavt kararı aldığını duyurdu.

ŞİRKET LOKAVT KARARI ALDI

Türk Metal Sendikasının aldığı 1 Temmuz 2019 tarihinde uygulanacak grev kararı üzerine BEST A.Ş’de aynı tarihte uygulanmak üzere 6356 sayılı yasanın 60. maddesine istinaden lokavt kararı aldı.

BEST A.Ş ile Türk Metal Sendikası arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri 2018 Aralık ayında başladı. Bu süreçte yapılan görüşmeler de BEST A.Ş tarafından yapılan teklif ilk yıl kıdem farkı düzeltmeleri ve enflasyon farklarıyla beraber yüzde 25 artış şekilde oldu. Bunun üzerine 3 yıllık dönemi kapsayacak sosyal yardımlar hariç toplam %70’iş aşan ücret artışına sendika yönetimi daha yüksek bir zaman olması yönünde talepte bulundu.

Bunun üzerine şirket yönetimi ile sendika temsilcileri arasında zam görüşmeleri devam ederken, BEST A.Ş yasal hakkı olan lokavt kararını uygulamaya soktu.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim