1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşçiler yüzde 30 zam isteyince şirket lokavt kararı aldı
İşçiler yüzde 30 zam isteyince şirket lokavt kararı aldı

İşçiler yüzde 30 zam isteyince şirket lokavt kararı aldı

A+A-

Türkiye ve dünyada ürettiği trafolar ile adından söz ettiren BEST A.Ş bugünler de bir zam olayı ile gündeme geldi. Yırcalı ailesine ait şirket ile çalışanlar arasında bir süredir zam konusunda anlaşmazlık yaşanıyordu.

Gelinen noktada Şirket yönetiminin yapmış olduğu %25'lik zam teklifine soğuk bakan çalışanlar %30 zam isteğinde bulundu ve bundan da geri adım atmadı. Anlaşmazlığın devam etmesi işçilerinde %30 zam önerisinden vazgeçmemesi üzerine şirket yönetimi lokavt kararı aldığını duyurdu.

ŞİRKET LOKAVT KARARI ALDI

Türk Metal Sendikasının aldığı 1 Temmuz 2019 tarihinde uygulanacak grev kararı üzerine BEST A.Ş'de aynı tarihte uygulanmak üzere 6356 sayılı yasanın 60. maddesine istinaden lokavt kararı aldı.

BEST A.Ş ile Türk Metal Sendikası arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri 2018 Aralık ayında başladı. Bu süreçte yapılan görüşmeler de BEST A.Ş tarafından yapılan teklif ilk yıl kıdem farkı düzeltmeleri ve enflasyon farklarıyla beraber yüzde 25 artış şekilde oldu. Bunun üzerine 3 yıllık dönemi kapsayacak sosyal yardımlar hariç toplam %70'iş aşan ücret artışına sendika yönetimi daha yüksek bir zaman olması yönünde talepte bulundu.

Bunun üzerine şirket yönetimi ile sendika temsilcileri arasında zam görüşmeleri devam ederken, BEST A.Ş yasal hakkı olan lokavt kararını uygulamaya soktu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.