1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İş Kuran Genç Girişimcilere 50 Bin TL İle 150 Bin TL Arası Devlet Desteği
İş Kuran Genç Girişimcilere 50 Bin TL İle 150 Bin TL Arası Devlet Desteği

İş Kuran Genç Girişimcilere 50 Bin TL İle 150 Bin TL Arası Devlet Desteği

A+A-

Genç Girişimcilere Devlet Desteği 

Herhangi bir alanda iş fikri olan ancak gereken yatırım bulunamadığı için fikrini hayata geçiremeyen özellikle genç yaştaki girişimci adaylarına devletin verdiği destek artarak devam ediyor. Genç girişimciler için hazırlanan programlardan beklenenden fazla olan ilgi ve yanı sıra başarı oranına kayıtsız kalmayan devletimiz, KOSGEB aracılığıyla hem destek miktarını arttırdı ve hem de verilecek destek sayısında artış oluşturdu. Daha önce genç girişimcilere devlet desteği olarak 50 Bin TL destek veren KOSGEB artık 150 Bin TL’ ye kadar bu desteği veriyor. 

İş Kuran Genç Girişimcilere 50 Bin TL İle 150 Bin TL Arası Devlet Desteği

150 Bin TL genç girişimcilerin küçük ve orta ölçekteki iş fikirlerini yaşama geçirmek için ideal bir rakam. 150 Bin TL olarak belirlenmiş olan üst limit de verilen destek, 100 Bin geri ödemeli, 50 Bin Hibe olarak ön görülmüş. Bununla birlikte hazırladığınız proje ile başvurduğunuzda verilecek destek miktarına elbette KOSGEB karar veriyor. Yani herkes 150 Bin olarak almıyor bu desteği.

Kurmak istediğiniz iş fikri ile başvurduğunuz KOSGEB, gerekli ön araştırmadan sonra ihtiyacınız olan miktarı belirliyor ve 150 Bin TL’ ye kadar destek veriyor. Aslında sadece Genç girişimcilere devlet desteği olmayan bu destek, gaziler, şehit yakınları, kadın girişimcilere de veriliyor.Kurmak istediğiniz işi nerede kuracağınıza göre de daha yüksek kabul görme şansına sahip. Teşvik bölgelerinde gerçekleşecek bir yatırıma öncelik verildiği gibi, aynı zamanda bu bölgede ki vergi indirimleri, teşvik primleri gibi çeşitli avantajlardan da yararlanabiliyorsunuz.  

Girişimciler Nasıl Başvuracak? 

18 ile 29 yaş aralığında iş yeri kurmak isteyen, herhangi bir iş fikri bulunanlar E-Devlet aracılığıyla ilk başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Başvurunun ardından KOSGEB’ in resmi web sitesi olan http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/1231/girisimcilik-destek-programi, linki aracılığıyla izlemeniz gereken prosedürü öğrenebilirsiniz. Ekonomimizin kalkınabilmesi ve yeni istihdam alanlarının oluşturulması için, son yıllarda genç girişimciliğe verilen önem giderek artıyor. Teknolojinin gelişme hızına paralel olarak hızlı bir şekilde değişen dünya ve buna paralel olarak değişen yeni iş olanakları, özellikle genç girişimciler tarafından başarıyla takip ediliyor. Bu noktada Genç girişimcilere devlet desteği gibi uygulamalar da son derece etkin bir başarıya ulaşıyor. 

Yeni üretim olanakları ve yeni fikirler, çoğunlukla yatırım için gereken ekonomik altyapının sağlanamaması nedeniyle yapılamıyor. Bu durumun farkındalığında oluşturulan yeni planlamalarla verilen, tamamı hibe, belli bir oranı hibe ve geri ödemeleri uzun vadeye yayılmış, yanı sıra vergi ödemelerinden belirli bir süre muaf olan destekler, pek çok yeni işletmenin kurulmasını sağladı.

İş Kuran Genç Girişimcilere 50 Bin TL İle 150 Bin TL Arası Devlet Desteği

Kurulan bu işletmelerin ekonomimize kattığı değer oranları giderek artarken, oluşturduğu istihdam oranı da giderek artmaya başladı. Ayrıca istatistiklere göre, geri ödemelerde ki başarı, diğer tür tüm kredilerden 10 kat daha fazla oldu. Yakalanan bu başarılı grafik nedeniyle de farklı şekillerde yeni destek programları oluşturulmaya, Genç girişimcilere devlet desteği için gerekli yeni kaynaklar oluşturulmaya devam ediliyor. Özellikle ihracata yönelik iş fikirleri öncelikli olarak destek görüyor. Kadın girişimciler, şehit yakınları, gaziler ve engelli vatandaşlarımız da öncelikli olarak destekten yararlanabiliyorlar. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.