Haber

İş Görüşmesinde Heyecanı Yenmek İçin Yapılabilecekler

İş görüşmelerinde kendinizi doğru ifade edebilmek, emin bir duruş sergileyebilmek, güven vermek ve sorulara doğru cevaplar vermek ve özellikle de bütün bunları heyecanlanmadan yapabilmek, mülakatın olumlu geçmesini sağlayacaktır. Peki, bir iş görüşmesi öncesi ve iş görüşmesi esnasında heyecanlanmamak için neler yapılabilir?

İş mülakatının zamanı yaklaştıkça heyecanınız artıyor ve eliniz ayağınıza karışıyorsa, içinizi bir karamsarlık alıyorsa eğer bu aşamada mutlaka bir müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu aşamada yapılabilecekler,

Kendinize güven duymak için neler yapabilirsiniz?

Öncelikle öz güven kaybının nedeni ya da nedenlerini keşfetmek sonuç odaklı bir çözüm yöntemi olacaktır. Burada öz güveninizi neyin aşağıya çektiği sorusunu kendinize sormanız ve kendinize dürüst bir şekilde cevap vermeniz gerekecektir. Kendinize karşı dürüst olmanız konunun çözüme kavuşturulabilmesi için çok önemlidir. Eğer ki özgüven sorununuz yalnızca daha önce olumsuz sonuçlanan mülakatlardan kaynaklı ise mülakatı yeni bir kişiyle gerçekleştireceğinizi düşünebilir ayrıca daha önceki yanlışlarınızın size olumlu birer tecrübe olacağının farkına varmanız gerekmektedir. Bir diğer yapılabilecek konu ise kendi değerinizin farkına varmak olacaktır.

iş mülakatında özgüven eksikliğine sebep olabilecek bir diğer durum ise başvurulan pozisyon hakkında yeterince tecrübe sahibi olmamak ya da alakasız bir pozisyon için mülakata girecek olmaktan geçmektedir. Eğer ki böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, o iş için kendinize bir şeyler katmak, o pozisyonda olan tanıdıklarınız varsa konu hakkında detaylı bilgi almak sizi daha rahat ettirecektir.

İş Görüşmesinde Heyecanı Yenmek İçin Yapılabilecekler

Eğer ki kronik yani uzun süredir bir öz güven sorunuyla mücadele ediyorsanız eğer öncelikle bu konuda bir ilerleme sağlamanız ve durumu düzeltmeniz gerekmektedir. Bu durum yalnızca iş hayatı değil sosyal hayatınızı da olumsuz yönde etkileyecektir. Böyle bir durum içerisine olan bir kişinin işin uzmanı olan kişi ya da kişilerden gerekli tedaviyi alması gerekmektedir. Bu aşamada yaşam koçları, psikologlar ve birden farklı alanda konuyla ilişkili çözüm aranmalıdır.

Rahatlama yöntemlerini deneyin.

Stres yönetiminde uygulanabilecek olan iyi ve en doğru yöntem nefes kontrolünü sağlamaktır. Burundan alınan uzun bir nefes ağızdan yavaş bir şekilde verilmelidir. Bu çok hızı olmayacak ve kalp atışının yavaşladığını fark edene kadar devam etmelidir.

Yoga yapmanın sağlık üzerindeki etkilerinden biri de sakinlik ve dinginlik sağlamasıdır. Yoga ve meditasyon benzeri teknikler bu tip korkuların üzerinde olumlu gelişmeler sağlamaktadır.

Görüşme öncesinde hazırlıklı olun.

Görüşme öncesinde çeşitli araştırmalar yapmak, şirket hakkında bilgi edinmek, bilgileri güncel tutmak gerekmektedir.

Hazırlık yapmak kişinin hem kendisine olan güvenini hem de işe olan kararlılığını ifade etmektedir.

Kontrolü ele almaya özen gösterin ve kendinizi doğru ifade ettiğinizden emin olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu