1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İş Görüşmesi için Dikkat Edilmesi Gerekenler
İş Görüşmesi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş Görüşmesi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

A+A-

Yaşamın farklı anlarında mutlaka hepimiz bir iş görüşmesinden geçiyoruz. Mülakatlar ister kurumsal firmalarla olsun ister küçük işletmelerle, hepimiz için büyük bir stres kaynağına dönüşebiliyor. İşveren için oldukça standart olan bu görüşmeler çalışan adayları için kaderini etkileyecek kadar büyük öneme sahip olabiliyor. İş görüşmesi teknikleri ve ipuçları hakkında bilgi almak için siz de aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

İş Görüşmesi Kıyafet Seçimi

Kadın ya da erkek fark etmeden iş görüşmesi esnasında takılacak olan aksesuarlarda olabildiğince minimal davranılmalıdır. Abartılı ya da dikkat çekici takılar kişinin konuşurken ilgisini dağıtabilir ya da şirketin konseptine uygun olmayabilir.

İş görüşmesini hangi mevsimde gerçekleştirirseniz gerçekleştirin, havanın nasıl olacağını dışarı çıkmadan önce kestirmek güçtür. Ancak spor tarza dönüştürmeden giyiminizi hem klasik hem de rahat tarzda tamamlamak mümkündür. Bunun için tüm ihtiyacınız bir ceket olup, her mevsime uygun ince ceketlerle ve bunların tek bir düğmesini bağlayarak ideal görünüm sağlanabilir.

Söz konusu ceket seçimine geldiğindeyse kol uzunluğu önemli bir ölçüt olmaktadır. Fazla uzun kol görüşme yapılacak olan kişiyle el sıkışırken sorun yaratabilir ancak fazla kısa kol da ellerinizi kullanarak konuştuğunuzda kötü bir görüntü yaratabilir. İş görüşmesi konuşma metni kadar giysi seçiminin de önemli olduğunu unutmamak gereklidir. Çünkü giyim ve görünüm ilk intiba demektir.

Ceketin görünümünü ideal kılan bir diğer yanı da omuzlarıdır. Görünüme genel olarak bakıldığında bol görünen omuz yapısı, ceketin sarkmasına ve özensiz görünmesine yol açacağından ölçülü giysiler tercih edilmelidir.

İş görüşmesi soruları ve cevapları için hazırlamış olduğunuz hali hazırdaki evrakları kullanmanız gerekebilir. Bu evraklar için çanta seçerken iş arkadaşlarınızın arasında dikkat çekmenize yol açacak desenli  ya da motifli modeller yerine sade ve iş hayatına uygun ciddi çantalar kullanın. Tarz farkından doğacak ön yargıları ortadan kaldırın.

İş Görüşmesinde Nasıl Konuşulur?

İlk olarak iş görüşmesinde nasıl konuşulması gerektiğinden önce dakikliğin önemini hatırlatmak gereklidir. Çalışma esnasında ne kadar disiplinli olacağınızı iş görüşmesine giderken gösterdiğiniz dakiklik ve bahane bulma çabasından uzak durmanız gösterecektir. iş verenin kafasında soru işaretleri oluşturmaması açısından mutlaka görüşme saatine özen gösterin.

Görüşmeye başladığınız zaman seviyeli ve resmi bir tutum sergilemek önemlidir. Küçük espriler yer yer herkesin rahatlaması için iyi bir fikir olsa da iş görüşmesinde nasıl konuşulur  sorusunun yanıtı biraz da ciddiyette gizlidir. Konuştuğunuz kişi kimse onunla kurduğunuz göz temasını kesmemeli, başka yönlere bakmamalı ve fiziksel temastan el sıkışmak haricinde kesinlikle kaçınmalısınız.

Konuşma esnasında sadelik içeren imajı bozmamak adına ellerin daima masanın altında olmasına özen göstermek gereklidir. Kalemle ya da saçlarla oynamak, alnı ya da burnu kaşımak beden dilinde gergin ve öz güvensiz olduğunuzu düşündürür. Kolları bağlamaksa iletişim kurmaya kapalı biri olduğunuz izlenimi vermektedir. Bu nedenle en ideal pozisyon konuşma anında elleri masa altında tutarak olacaktır.

Konuşmanın kendisi kadar kapanış cümleleri de en az sizin tecrübeleriniz ya da kendinizi tanıtmanız kadar önemlidir. Ne zaman dönersiniz, gibi sorular sizi sabırsız ya da çaresiz gösterebilir ve iş verenlerin gözünde tüm görüşme iyi geçmiş olsa dahi son anlar nedeniyle kötü hatırlanabilirsiniz. Bunun yerine sakin kalarak size söylenen talimatları dinlemeli ve el sıkışarak odadan ayrılmanız gereklidir.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.