Haber

İş Görüşmesi Aşamasında Bu Durumlara Dikkat Edin

İş görüşmesinde belli başlı birkaç duruma dikkat etmek iş alım sürecinde şansınızı arttırabilir. Fakat yapacağınız bazı ufak hatalar başvurduğunuz işe alım sürecine engeller koyabilir.  Bu konuda size yardımcı olabilecek önemli noktalar şu şekildedir.

 • Mülakatı gerçekleştireceğiniz Şirket hakkında detaylı bilgi sahibi olun. Mülakatı yapan kişi size, başvurduğunuz şirket hakkında size sorular sorabilir. Bu durum çalışma isteğinizi ve işe olan isteğinizi ölçme konusunda çok önemli bir noktadır. Bu nedenle de detaylı bir araştırma yararınıza olacaktır.
 • Mülakatı gerçekleştireceğiniz kişinin konuşma esnasında gözlerine bakmaya özen gösterin. Konuşma esnasında kurulan göz kontağı karşı taraf için güven ve kendinden emin olma ifadesi sayılmaktadır.
 • Mülakat yerine vaktinden önce gitmeye özen gösterin. Fakat bu saat ne çok erken ne çok yakın olmamalıdır. Çünkü çok erken mülakat yerine gitmek zaman planlaması konusunda sizi başarısız gösterecektir.
 • Mülakatı gerçekleştirdiğiniz kişinin elini güven verici bir şekilde kendinizden emin bir şekilde sıkmaya özen gösterin. Bu aşamada el sıkıştığınız kişinin elini çok sıkı bir şekilde sıkmamaya da dikkat edin.

İş Görüşmesi Aşamasında Bu Durumlara Dikkat Edin

 • Mülakat esnasında yanınızda güncel bir özgeçmiş götürmeyi unutmayın. mülakatı gerçekleştireceğiniz kişi sizden özgeçmiş isteyebilir.
 • Mülakat günü kıyafetinizin resmi olmasına, makyajınızın çok doğal olmasına özen gösterin. Bir gün öncesinde riskli gıdalar tüketmemeye ve sarımsak- soğan benzeri ağız kokusuna sebep olabilecek gıdaları tüketmemeye dikkat edin. Bu husus sizin görüşmeyi ve kendinize verdiğiniz önemi ifade edecektir.
 • Size sorulan sorulara konunun dışına çıkmadan kendinizden emin bir şekilde orta uzunlukta cevap vermeniz çok önemlidir.
 • Size sorulan bir soruya nereden başlayıp cevap vereceğinize emin olamazsanız sorunun biraz daha daraltılmasını isteyebilirsiniz.

İş Görüşmesi Aşamasında Bu Durumlara Dikkat Edin

 • Mülakatı gerçekleştiren kişi size sorunuz olup olmadığını sorması sizin ilginizi ve yaratıcılığınızı ölçmek için olabileceği için önceden bir kaç soru belirlemeniz ve anlatılmayan bir tanesini sormanız yerinde olacaktır.
 • Mülakatta sorulabilecek sorular hakkında iyi bir araştırma yapmak mülakat sırasında o sorularla karşılaştığınız zaman akıcı bir şekilde cevap verebilmenizi sağlayacaktır.
 • Mülakat esnasında her türlü ikramı geri çevirmeye ve bu şekilde iyi olduğunuzu ifade etmeye dikkat edin. Mülakat sırasında sigara içmek, sakız çiğnemek saygısızlık olarak anlaşılabilmektedir. Diğer bir durum ise içilecek herhangi bir içeceğin konuşma esnasında dökülebileceği riskini göze almamak için içecek ikramını kibarca geri çevirmek olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu