İran’daki protestolarda 2 ölü çok sayıda gözaltı

İran'da hükümete karşı başlatılan eylemlerde 2 kişinin ölümünden sonra beklenen açıklama geldi.

31.12.2017 - 12:04
31.12.2017 - 12:04
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

İran’da hükümete karşı başlatılan eylemlerde 2 kişinin ölümünden sonra ilk açıklama geldi .Protestolarla ilgili yapılan ilk açıklamada bir yetkilinin açıklamasında kişilerin polis tarafından değil yabancı ajanlar tarafından bunun gerçekleştirildiğini söyledi.

İran’da Perşembe günü hayat pahalılığına tepki olarak Meşhed kentinde başlayan gösteriler diğer bölgelere de sıçramaya devam ediyor. İki kişinin hayatını kaybettiği gösterilerde yeni açıklamalarda geldi. Devlet televizyonuna konuşan İranlı bir yetkili ise hayatını kaybedenlerin İran polisi tarafından değil başka ajanlar tarafından öldürüldüğünü ifade etti. İran İçişleri Bakanı Abdülrahman Rahmani Fazli ise açıklamasında göstericilerin eylemlerine devam ettiği sürece sert karşılık verileceğini resmen iletti. Gösterilerin son olarak 2009 senesinden sonra ülkede gerçekleşen en büyük protestolardan biri olduğu belirlendi.

Olaylar Daha Da Büyüdü

Eylemlerin ilk başladığı günden bu yana hedefteki kişiler arasında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin ekonomik politikaları yer aldı. Ancak daha sonrasında protestocular tarafından alınan karar doğrultusunda İran rejimine ve İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney aleyhine de sloganlar atılmaya başlayınca olaylar daha da büyüdü.

Sosyal medyada yayılan görüntüler sonrasında polislerin eylemcileri dağıtmak için sık sık göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandığı ve şu ana kadar yaşanan hadiselerde de yaklaşık olarak 50 kadar civarında kişinin gözaltına alındığı vurgulandı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim