İran’da hükümet karşıtı gösterilere tutuklama ve gözaltı

Yorum Yap
1 dk okuma süresi
30 Aralık 2017

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

İran’da olaylar gitgide büyümeye devam ediyor. Hükümet karşıtı düzenlenen gösterilerde ülke genelinde yayılan olaylar neticesinde gözaltına alınanların sayısında büyük bir artış yaşandı. Trump olaylar hakkında görüşlerini belirtirken ABD Dışişleri Bakanlığı ise yaşanan tutuklamaları kınayarak göstericilere tam destek verdi.

İran’da ekonomik taleplerle başlayan ve hükümet karşıtı protestolara kadar dönüşen gösteriler sonrasında dün geceden bu yana hareketli saatler yaşanıyor. Bölgedeki muhabirlerden alınan son bilgilere göre 2009 yılından bu yana yaşanan hadiseler neticesinde bu eylemlerin en büyük protestoya kadar dönüştüğü kaydedildi. Gösterilerin ardından açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, olanları çok yakından takip ettiklerini ve yaşananlar sonrasında tutuklamaları kınadıklarını iletti.

İran’da Olayların Önüne Geçilemiyor

Kuzeyde Raşt, kuzeydoğuda Meşhed, batıda Kirmanşah, İsfahan ile Hamadan’da halk sokaklara kadar taşarken İranlı yetkililerden alınan son bilgiler ışığında Meşhed kentinde 52 kişinin gözaltına alındığı ve 50 kişinin toplandığı başkent Tahran’da da gözaltına alınanların olduğu kaydedildi. Meşhed Devrim Konseyi’nin başında bulunan Hüseyin Haydari, göz altıların nedeni olarak ise olayların daha da büyüdüğünü gösterdi.

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangir ise açıklamasında bu olayların arkasında başka sebepler olduğunu ve olayları yakından takip etmeye devam edeceklerini kaydetti. Ülkenin çeşitli bölgelerinde yaşanan olaylarında eylemleri bu seviyeye getiren sebeplerin en başında yükselen enflasyon, işsizlik ve yolsuzluğun geldiği belirtiliyor.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com