İran’da hükümet karşıtı gösterilere tutuklama ve gözaltı

Hükümet karşıtı düzenlenen gösterilerde ülke genelinde yayılan olaylar neticesinde gözaltına alınanların sayısında artış yaşandı.

30.12.2017 - 11:55
30.12.2017 - 11:55
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

İran’da olaylar gitgide büyümeye devam ediyor. Hükümet karşıtı düzenlenen gösterilerde ülke genelinde yayılan olaylar neticesinde gözaltına alınanların sayısında büyük bir artış yaşandı. Trump olaylar hakkında görüşlerini belirtirken ABD Dışişleri Bakanlığı ise yaşanan tutuklamaları kınayarak göstericilere tam destek verdi.

İran’da ekonomik taleplerle başlayan ve hükümet karşıtı protestolara kadar dönüşen gösteriler sonrasında dün geceden bu yana hareketli saatler yaşanıyor. Bölgedeki muhabirlerden alınan son bilgilere göre 2009 yılından bu yana yaşanan hadiseler neticesinde bu eylemlerin en büyük protestoya kadar dönüştüğü kaydedildi. Gösterilerin ardından açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, olanları çok yakından takip ettiklerini ve yaşananlar sonrasında tutuklamaları kınadıklarını iletti.

İran’da Olayların Önüne Geçilemiyor

Kuzeyde Raşt, kuzeydoğuda Meşhed, batıda Kirmanşah, İsfahan ile Hamadan’da halk sokaklara kadar taşarken İranlı yetkililerden alınan son bilgiler ışığında Meşhed kentinde 52 kişinin gözaltına alındığı ve 50 kişinin toplandığı başkent Tahran’da da gözaltına alınanların olduğu kaydedildi. Meşhed Devrim Konseyi’nin başında bulunan Hüseyin Haydari, göz altıların nedeni olarak ise olayların daha da büyüdüğünü gösterdi.

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangir ise açıklamasında bu olayların arkasında başka sebepler olduğunu ve olayları yakından takip etmeye devam edeceklerini kaydetti. Ülkenin çeşitli bölgelerinde yaşanan olaylarında eylemleri bu seviyeye getiren sebeplerin en başında yükselen enflasyon, işsizlik ve yolsuzluğun geldiği belirtiliyor.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim