İran tekneleri Körfez yakınlarında bir İngiliz tankerini durdurmaya çalıştı

İngiltere Savunma Bakanlığı, İran teknelerinin Körfez yakınlarında bir İngiliz petrol tankerini engellemeye çalıştığını duyurdu.

11.07.2019 - 14:47
11.07.2019 - 14:47
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

BP’nin sahip olduğu tankerin yanında yer alan İngiliz fırkateyn HMS Montrose, üç sözcü ile tanker arasında hareket etmek zorunda kaldığını söyledi. İranlıların eylemlerini “uluslararası hukuka aykırı” olarak nitelendirdi. İran, kendi tankerlerinden birinin ele geçirilmesine misilleme tehdidinde bulundu, ancak herhangi bir el koyma teşebbüsünü kabul etmedi. İran’ın İslam Devrimi Muhafız Kolordusu’na (IRGC) ait olduğuna düşünülen tekneler, İngiliz tankerini Körfez’den Hürmüz Boğazı’na doğru ilerlerken durdurmak istedi.

Uluslararası hukuka aykırı

ABD medyasına göre, İranlılar tankerde bulunanları silah ile tehdit ederek geri çekilmelerini istedi. BBC tarafından yapılan haberde İran tekneleri yaklaştığı sırada İngiliz tankerinin Abu Musa adasının yakınında olduğu belirtildi. İngiltere hükümeti sözcüsü yaptığı açıklamada; “Uluslararası hukuka aykırı olarak, üç İran gemisi, ticari gemi olan İngiliz tankerinin Hürmüz Boğazı’ndan geçişine engel olmaya çalıştı.” ifadelerini kullandı. Sözcü açıklamasının devamında; “Bu eylemle ilgileniyoruz ve İran makamlarını bölgedeki durumu azaltmaya teşvik ediyoruz.” dedi. Başbakan Theresa May’ın resmi sözcüsü ise “Körfez’de uzun süredir devam eden denizcilik varlığımız var. Orada güvenlik durumunu sürekli izliyoruz ve uluslararası hukuka uygun navigasyon özgürlüğünü korumaya kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

İran ne diyor?

İran haber ajansları, İran İslam Devrimi Muhafızları Birliği’nin donanmasının tankeri ele geçirmeye çalıştığı iddialarını kabul etmedi. Haberde, son 24 saat içinde hiçbir yabancı gemiyle çatışma yaşanmadığı da belirtildi. İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif ise, İngiltere’nin “gerginlik yaratma” çabalarıyla bu iddiaları gündeme getirdiğini söyledi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim