İran Dediğini Yaptı, Uranyum Zenginleştirme Oranı ve Miktarını Aştı

İran Dışişleri Bakanı yardımcısı Abbas Arakçi bir açıklama yaparak, daha önce nükleer anlaşma sırasında taahhüt ettikleri zenginleştirme oranı ve miktarına bundan sonra riayet etmeyeceklerini ilan ettiklerini duyurdu.

08.07.2019 - 9:16
08.07.2019 - 9:16
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, Başkent Tarhan’da bulunan Cumhurbaşkanlığı binasında dün bir basın toplantısı düzenledi. Nükleer anlaşma konusunda isteklerinin yerine getirilmediğini belirten Bakan yardımcısı, İkinci adımı uygulamaya koyduklarını ve 2’nci Adım’da taahhüt ettikleri zenginleştirme oranı ve miktarına uymayacaklarını ilan etti. Arakçi açıklamasının devamında, bundan sonra atacakları adımların nükleer anlaşmayı ortadan kaldırmaya yönelik değil korumak için olduğunu belirterek, 3’üncü adımı değerlendirmeye başladıklarını ve 60 gün sonra açıklayacaklarını ifade etti.

Uranyum Zenginleştirme Limitini Aştık

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii de söz konusu toplantıda önemli açıklamalar yaparak, dün itibariyle nükleer anlaşma kapsamında yüzde 3.67 uranyum zenginleştirme oranını arttırmaya başladıklarını belirtti. Twitter hesabından bir açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de, ABD’nin ekonomik terörizmine karşı ülke çıkarlarına korumak için yasal yollara başvurmaya devam edeceklerini söyledi. İran’ın nükleer başlık üretebilmesi için en az yüzde 90 zenginleştirmeye çıkması gerekiyor.

Trump’tan İlk Tepki

İran’ın meydan okumasının ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump ise dikkatli olmaları uyarısında bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İran’ın attığı bu son adımın daha fazla tecrit ve yaptırıma neden olacağını dile getirdi. Diğer yandan İsrail başbakanı Netanyahu bu kararı çok tehlikeli bir adım olarak nitelendirirken, Fransa Cumhurbaşkanlığı da İran’ın bu kararını kınadı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim