İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ABD ile müzakerelere kapılarının sonuna kadar açık olduğunu söyledi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani son dönemlerde ABD ile aralarında tırmanan gerginlik hakkında önemli açıklamalar yaptı. ABD'ye karşı bu defa olumlu yaklaşan Ruhani diplomasi ve müzakere için kapılarının sonuna kadar açık olduğunu dile getirdi.

10.07.2019 - 22:54
11.07.2019 - 11:27
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

İran Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un üst düzey danışmanı Emmanuel Bonne ile görüştüğü ifade edildi. Görüşme sırasında Ruhani’nin zenginleştirilmiş uranyum ve diğer konularda nükleer anlaşmadaki taahhütlerini askıya alması hakkında, Tarhan yönetiminin özellikleri ve diplomasiye kapılarının sonuna kadar açık olduğunu söylediği belirtildi. Bu fırsattan nükleer anlaşmaya taraf ülkelerin en iyi şekilde yararlanmasını ümit ettiklerini belirten Ruhani, bu sayede arzu edilen noktaya ulaşılabileceğini ve nükleer anlaşmanın tam olarak uygulanmasının sağlanabileceğini ifade etti.

Macron’un yazılı mesajını iletti

Nükleer anlaşmada belirlenen taahhütlere anlaşmanın bütün taraflarının bağlı kalmasını İran’ın temel hedefi olduğunu belirten Ruhani, vaatlerin uygulanmasını istediklerini belirterek, tarafların bu duruma uyuması durumunda İran’ın da tam olarak taahhütlerini uygulayacağını dile getirdi. Görüşme sırasında Bonne ise Ruhani’ye Macron’un yazılı mesajını ilettiği belirtti.

İran ve ABD arasında ilişkiler gergin

İran ve ABD arasında son dönemlerde yaşanan gerginlikler bütün dünyanın diken üstünde durmasına neden oluyor. ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinin ardından İran’da geçtiğimiz aylarda anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmeyeceğini duyurmuş hemen ardından Uranyum zenginleştirme limitini aşmıştı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim