Irak Yumurtadan Sonra Makarna ve Tuzun da Türkiye’den İthalatını Yasakladı

Türkiye’nin Irak’ın ithal ettiği 944 kalem üründen bu ülkeye ihracat gerçekleştirmek için ticari engellerin kaldırılmasına yönelik çalışmalarına devam ediyor. Fakat bu sırada Irak yönetimi Türkiye'den sofralık tuz, şehriye ve makarna çeşitleri ne ihracat yasağı getirdi. Irak daha önce de Türkiye’den yumurta alımına ambargo koymuştu.

02.07.2019 - 10:03
02.07.2019 - 10:03
Yorum Yap
30 sn okuma süresi

Türkiye, sınır komşusu olan Irak ile arasındaki ticari engelleri kaldırmaya yönelik harekete geçerken Irak’tan şok eden bir haber geldi. Mayıs ayında Türkiye’den yumurta, Haziran ayında ise içecek ve dondurma ithalatını yasaklayan Irak bu defa da sofralık tuz, makarna ve şehriye türlerinin ihracatını yasaklandığına dair tebliğ yayınladı.

Gergin Siyasi İlişkiler Nedeniyle Bu Karar Alındı

Irak Bakanlar Kurulu’nun aldığı bu karar 60 gün sonra yürürlüğe girecek ve 1 yıl yürürlükte kalacak. Türkiye makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Kadir Küllahçıoğlu, Irak yönetimi tarafından alınan bu kararla birlikte Türkiye’den makarna ihracatını tamamen durduğunu belirterek Türkiye – Irak arasında devam eden gergin siyasi ilişkiler nedeniyle bu kararın alınmış olabileceğini ve aynı zamanda Irak’ta kurulan makarna fabrikaları ile yerli üretimi yaygınlaştırma çabalarının olduğunu ifade etti.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim