Teknoloji

iPhone XS Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Özellikleri

Apple’ın yeni telefonunun iPhone XS olacağı söylenirken, henüz resmi olmasa da ilk ekran görüntüleri de sızmaya başladı. İddialara göre yeni Apple telefonu bu sene iPhone XS ve iPhone XS Plus olmak üzere iki farklı boyutta gelecek ve birisi 5.8 inç, diğeri 6.5 inç boyutlarında olacak.

Peki şimdiye kadar iPhone XS hakkında ne öğrendik? İPhone XS çıkış tarihi ne zaman?

iPhone XS Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Özellikleri

iPhone XS Hakkında Her Şey

iPhone XS Çıkış Tarihi

iPhone XS modellerinin tamamının Eylül ayı içinde duyurulmasını ve satışa çıkmasını bekliyoruz. Muhtemelen 12 Eylül 2018’de düzenleyeceği özel etkinlikle Apple iPhone XS’in tanıtımını bir canlı yayınla gerçekleştirecek.

Konum olarak Kaliforniya’daki Apple Park’taki Steve Jobs Theater’ın seçileceğini tahmin eidyoruz çünkü geçen yılki iPhone X de aynı tarih ve aynı yerde karşımıza çıkmıştı. iPhone XS’in gerçek çıkış tarihi ise muhtemelen 21 Eylül 2018 ya da 28 Eylül 2018 olacaktır. Apple tipik olarak telefonlarını duyurudan bir iki hafta içinde Cuma günleri satışa sunuyor.

iPhone XS Fiyatı

iPhone XS’in fiyatı iPhone X’te olduğu gibi muhtemelen 999 dolar düzeyinde olacaktır fakat iPhone XS Plus’ın daha pahalı olacağına şüphe yok. Apple fiyatı 100’er dolar üzerinden hesaplamayı severken, iPhone XS Plus’ın da 1.199 dolar olacağını düşünüyoruz.

Yeni iPhone XS Rengi: Gold

Şimdiye kadar çıkan sızıntı iPhone XS fotoğraflarında birdezn fazla kez gold – altın sarısı rengini gördük. Yeni iPhone telefonlarda üç farklı renk seçeneği olmasını bekliyoruz: siyah, beyaz ve gold.

iPhone XS Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Özellikleri

iPhone XS Tasarım ve Boyut

iPhone telefonunuzu yeniden iki elle kullanmaya hazırlanın çünkü iPhone XS Plus 6.5 inçlik devasa bir ekrana sahip olacak! Buna rağmen Apple gereksiz çerçeveleri alt ve üst kısımlardan kaldırırken, iPhone X’in daha gelişmiş halini sunacak.

Aslına bakarsanız büyük ekranına rağmen iPhone XS’in boyutları 5.5 inç ekranlı iPhone 8 Plus’la denk seviyede. Bir şemaya göre ise 157.2 x 77.1mm olacağı söyleniyor.

iPhone XS Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Özellikleri

iPhone XS Teknik Özellikleri

Bu sene çıkacak olan tüm üç yeni iPhone modelinde de A12 çipset olacak ve geçen yılın A11 Bionic çipli cihazlarına göre daha iyi performans gösterecekler. Apple analisti Ming-Chi Kuo da iPhone XS’in bu sene daha yüksek mobil veri hızlarına erişeceğini, çift SIM kart slotu ve 4GB RAM ile geleceğini iddia ediyor.

Çift SIM kart söylentileri daha önceki iOS 12 yazılım güncellemesi kodları incelendikten sonra da ortaya çıkmıştı ve nihayet Apple artık telefonlarında çift SIM karta geçebilir. Ming-Chi Kuo’ya göre Apple özel Intel modemler kullanacak ve bu sefer Qualcomm’u tercih etmeyecek.

Apple aynı zamanda yeni telefonlarında hafıza alanı seçeneklerini de genişletebilir. Bu sefer 64GB ve 256GB seçeneklerinin yanı sıra 512GB hafızalı bir iPhone XS de yer alabilir.

iPhone XS Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Özellikleri

iPhone XS Kamerası

iPhone XS kamerası bu sene epey ses getirebilir fakat ayrıntıları şu anda pek de bilmiyoruz. Analist Kuo’ya göre çift lensli arka kamera yer alacak. Çift lensli kameranın 12MP olması beklenirken, bir telefoto lens ve bir de normal lens olacak. Her iki lenste de optik görüntü sabitleyici bulunacak.

Asıl fark ise destekleyici yazılımda yaşanabilir. Samsung, Google ve diğer Android telefon üreticileri fotoğraflarını geliştirmek için makine öğrenme yazılımları kullanırken, Apple’ın iPhone X kamerası ise testlerde onların gerisinde kalmıştı. Özellikle düşük ışıklı yerlerde fotoğraflar pek de başarılı değildi.

iPhone XS ve iOS 12

Bu ay, muhtemelen 12 Eylül’de yeni iPhone XS ile iPhone XS Plus duyurulduğunda iOS 12’nin çıkış tarihini de öğreneceğiz çünkü her iki telefon da bu işletim sistemiyle çalışacak.

WWDC 2018 sayesinde iOS 12 hakkında çok şey öğrendik fakat Apple her zaman sürprizler yapmayı seven bir ifrma oldu. Dolayısıyla yeni iOS özellikleri de görebliriz.

iPhone XS Bataryası

Özellikle 6.5 inçlik iPhone XS Plus’ta çok daha uzun bir batarya ömrü olacağı söyleniyor. Analist Ming-Chi Kuo’ya göre yeni iPhone bataryası iPhone X’e göre yğzde 25 daha büyük olacak.

iPhone XS Plus’ın 3300mAh ya da 3400mAh dolaylarında olması beklenirken, 5.8 inçlik iPhone XS’te ise yüzde 10 artış tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu