Teknoloji

iPhone 9 Hakkında Her Şey

2018 yılında Apple daha uygun fiyatlı bir iPhone 9 satışa çıkaracak ve net ismini açıkçası tam olarak bilmesek de bu cihaz iPhone X’e göre daha ucuz olacak, iPhone 8’in devamı şeklinde kullanıcılara sunulacak. Elbette yine önümüzdeki Eylül ayında iPhone 11 ya da iPhone XI adıyla yeni bir amiral gemisi daha bekliyoruz fakat fiyat konusunda aşırıya kaçmak istemeyenlerin tercihi iPhone 9 olabilir.

Apple daha öncesinde bu yıl 3 yeni telefon çıkaracağının ipuçlarını vermişti. Söylentilere göre bunlar iPhone X’in daha büyük sürümü (belki de iPhone 11 Plus ismiyle), iPhone XI ve daha ucuz olan iPhone 9 olacak. Peki iPhone 9 çıkış tarihi ne zaman? iPhone 9 fiyatı ve özellikleri nasıl olacak? Elimize şimdiye kadar geçen tüm bilgileri topladık.

iPhone 9 Hakkında Her Şey

iPhone 9 Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Yeni nesil iPhone’ların Eylül 2018 tarihinde geleceğine neredeyse kesin gözüyle bakabiliriz. Apple tipik olarak telefonlarını bu dönemlerde çıkarıyor fakat kesin olmayan şey cihazın fiyatı.

Söylentilere göre ve analist Ming-Chi Kuo’nun ifadelerine göre iPhone 9’un orijinal ABD çıkış fiyatı 600-700 dolar aralığında olacak. Bu da iPhone 8’den daha ucuz olması anlamına geliyor. Daha önce fiyatın 700-800 dolar civarında olacağı söylenmişti fakat yeni ortaya çıkan bilgiler gerçekse, iPhone 9 iPhone 8’e göre daha ucuz olacak diyebiliriz.

iPhone 9 Özellikleri (Sızıntılar)

Yeni Apple telefonuna dair şimdiye kadar pek çok sızıntı ve tahmin gerçekleşti. iPhone 8’in devamı olacak olan telefonun 9 numarası yerine doğrudan iPhone olarak isimlendirilme ihtimali de bulunuyor.

Bir süre önce render videoları internete düşmüştü ve telefonun görünüşü hakkında ipuçları vermişti. Aşağıdaki videodan da görebileceğiniz üzere daha çok iPhone X’e benziyor fakat onun aksine tek lensli bir kamerası var. Kaynaklara göre aynı zamanda 6.1 inç boyutunda OLED ekran da bulunacak.

Aynı zamanda analist Ming-Chi Kuo da telefonun 6.1 inç bir ekranla çıkacağını söyleniyor. Muhtemelen cihaz paslanmaz çelik yerine alüminyum çerçeveye sahip olacak fakat bu çerçevelerin 0.5mm’den büyük olmayacağı belirtiliyor.

Yine Kuo’ya göre 6.1 inçlik iPhone 9 modelinin çözünürlüğünün düşük olacak ve 320-330 ppi renk derinliği yer alacak. iPhone XI’in ise 458ppi olacağı ifade ediliyor. İPhone 9’da büyük ihtimalle 3GB RAM bulunacak.

Ming-Chi Kuo şaşırtıcı bir şekilde iPhone 9’da 3D Touch özelliğinin olmayacağını da belirti. Üstelik bu özellik iPhone SE modelinden bu yana bütün iPhone telefonlarda bulunuyordu. Ek olarak telefonda beyaz, gri, kırmızı, mavi ve turuncu renk seçenekleri sunulacak. Daha pahalı olan iPhone XI modelinde ise beyaz, siyah ve altın renkleri olacak.

Boyutlarının 147.12 x 71.52mm şeklinde olacağı söylenen yeni iPhone 9’da bazı kaynakların iddialarına göre Face ID özelliği de bulunacak. Ayrıca yine bu kaynaklar telefonun OLED ekranla da çıkabileceğini iddia ediyorlar. Fakat büyük ihtimalle Apple bu sene üç telefon çıkaracak ve bunlardan pahalı olan iki modelde OLED ekran, diğerinde ise LCD ekran bulunacak.

iPhone 9 Hakkında Her Şey

iPhone 9’dan Ne Bekliyoruz?

Açıkçası kullanıcıların istekleri değişiyor ve herkesin bir akıllı telefondan farklı beklentileri var. Fakat Apple cephesine baktığımızda pek çok müşterinin iPhone 9’dan beklediği özellikler şu şekilde:

  • Son bir kez Home tuşu!
  • Touch ID
  • Kutu içinde AirPod
  • Kablosuz – wireless şarj
  • AMOLED ekran
  • Çift arka kamera

Sonuç olarak iPhone 9 neredeyse kesin olarak önümüzdeki ay, Eylül’de çıkış yapacak ve Apple tarafından net bilgiler açıklanacak. Bakalım bu telefon beklendiği iPhone 8’den hem daha iyi, hem de daha ucuz olacak mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu