Eğitim

İpek Yolu Nerededir?  Önemi ve Tarihçesi Hakkında Bilgiler

Tarihin birçok farklı döneminde ticaret ve kültür yayılımının ana damarlarından biri olarak görülen İpek Yolu, Türkiye’yi de içine alan, Uzak Doğu’yu Avrupa’ya bağlayan bir ticaret kanalıdır. Tarihin en önemli noktalarından biri olan İpek Yolu hakkında detaylı bilgileri aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sağladığı uluslar arası etkileşimin izlerini günümüzde dahi gördüğümüz bu yolun din, dil ve ırklar üzerinde de etkisi olmuştur. Gidiş ve geliş yollarının birçoğu günümüz ulaşım ve ticaret yollarını belirlerken tasarım örneği oluşturmuştur.

İpek Yolu üzerinden taşınan malların yanı sıra, hikayeler, efsaneler, dini inançlar ve bilimsel bilgiler de yeni buluşların önünü açmaya yardımcı olmuştur. Bu görüş ve kültür değişiklikleri sayesinde kağıt, matbaa gibi önemli buluşlar yayılma ve gelişme imkanı bulmuştur.

İpek Yolu’nun Tarihçesi

Hz. Muhammed’in M.S 632 yılında gerçekleşen ölümünün ardından İslam inancı yayılmaya başlamış ve etkisini Suriye, Mısır ile Kuzey Afrika ülkelerinde göstermiştir. Böylece Müslümanların yükselişiyle ticarette onların eline geçmiştir. Yalnızca İslam değil, Zerdüştlük gibi İran kökenli birtakım dinler de bu yollarda yayılma imkanı bulmuştur.

Pek çok gelişmeye ön ayak olmasının yanında olumsuzlukları da beraberinde taşıyan İpek Yolu ticaretleri, veba salgınında da rol oynamıştır. Döneminde Avrupa’yı baştan sona etkileyen bu hastalık William Shakespeare gibi tarihi ünlülerin de hayatını etkilemiştir. Özellikle ticari amaçlı taşınan kürkler bu hastalığı bir salgına dönüştürürken yine pire gibi parazitler de Uzak Doğu’dan Avrupa’ya kadar ulaşmıştır. Avrupa’nın o yıllardaki nüfusunun üçte birinin ölümüne neden olan vebanın yayılması ticaret yollarının olumsuz getirilerinden olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu