INTERPOL Salih Müslim ve PKK’lı sözde yöneticiler hakkında kırmızı bülten kararını kaldırdı

Ankara'da Güven parkta meydana gelen patlama nedeniyle hakkında dava açılan ve aralarında terör örgütü PYD’nin eski lideri Salih Müslüm ve bazı PKK yöneticilerinin de bulunduğu 144 kişi hakkında İnterpol tarafından çıkarılan kırmızı bültenler iptal edildi.

22.07.2019 - 17:56
23.07.2019 - 11:19
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Ankara Güvenpark’ta meydana gelen patlama nedeniyle haklarında dava açılan ve aralarında terör örgütü PYD’nin eski lideri Salih Müslüm ile bazı PKK yöneticilerinin de bulunduğu 144 kişi hakkında tarafından çıkarılan kırmızı bültenle iptal edildi. İnterpol daha sonra gönderilen 352 talebi de kabul etmedi.

156 kişi yargılanıyor

13 Mart 2016 tarihinde Ankara Kızılay’da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıya ilişkin aralarında Suriye’deki terör örgütü PYD’nin eski lideri Salih Müslüm ile bazı PKK’lı yöneticilerin bulunduğu 156 kişi hakkında dava açılmıştı. Ankara’da 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanıklar hakkında “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “nitelikli olarak kasten adam öldürmek”, “349 kişiyi öldürmeye teşebbüs”, “nitelikli mala zarar vermek”, “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak” açılan davada yargılamalar başladı.

Kırmızı bülten çıkarılmıştı

Yargılama devam ettiği sırada mahkeme tarafından 144 kişinin dosyası ayrıldı ve kırmızı bülten talebi ile INTERPOL’e gönderdi. İnterpol önce talepleri kabul etti ancak bir süre sonra kırmızı bülten taleplerini iptal etti. Bu sırada INTERPOL’e yapılan 352 kişi hakkındaki başvuruda işleme konulmadan reddedildi. Interpol’ün bu kararı Adalet Bakanlığı tarafından mahkemeye yazı yazılarak bildirildi.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim