Intel Çalışanı Tarafından Sızdırılan Rapor Tartışma Yarattı

AMD ile Intel arasındaki rekabet birçok teknoloji meraklısı tarafından bilinen bir gerçek. Reddit platformunda açılan başlıkta Intel çalışanı tarafından sızdırıldığı iddia edilen rapora göre Intel firması rekabette geriye düşmüş durumda.

27.06.2019 - 16:30
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Intel şirketinden sızan bir rapor işlemci ve teknoloji dünyasında yeni bir tartışma başlattı. İddiaya göre bir Intel çalışanı en büyük rakipleri olan AMD’nin politikalarını içeren bir araştırma raporunu sızdırdı. Dünyaca ünlü sosyal medya platformu olan Reddit’te ortaya çıkan bu rapor birçok tartışmayı başlattı. Raporun doğru olup olmadığı tartışılırken, raporda yer alan ifadeler Intel’in sorunlar yaşadığını gözler önüne koyuyor.

SIZDIRILAN RAPORDAKİ BİRÇOK İFADE DOĞRU

Raporu detaylıca incelediğimizde, Intel’in AMD’nin son zamanlardaki yüksek performansının gerisinde kaldığı ve yeni işlemcilerde sorunlar olduğu açıkça görülebiliyor. AMD’nin son zamanlardaki hisse senedi performansı Intel’in üzerinde ve raporda bu detayın yanı sıra AMD’nin Matisse mimarisine karşılık Intel’in herhangi bir projesinin olmadığı da yer alıyor. Intel’in orta segment kullanıcılar için çıkardığı Xeon işlemcilerin AMD’nin benzer projesi olan Athlon’a karşı başarısız olduğu da rapordaki önemli detaylar arasında.

Bu raporun AMD tarafından ortaya çıkarıldığı fikrini de savunan birçok Reddit kullanıcısı var. Kullanıcılara hak vermek gerekiyor çünkü geçmişte de yakın rekabette bulunan şirketler benzer yollara başvurmuştu. Diğer yandan, rapordaki detayların birçoğu teknoloji meraklılarının kabul ettiği gerçekler. AMD firması orta segment kullanıcılar için yenilediği Athlon işlemcileriyle büyük bir performans yakalamıştı. Intel şirketi ise bu hamleye karşılık Pentium G serisi işlemcileri piyasaya sürmüş fakat yeterli performansı sağlayamamıştı.

ABD ile Çin arasındaki ekonomik savaşın da rekabetteki önemi büyük. Google ve Apple gibi büyük teknoloji şirketleri bu savaşlardan dolayı maliyetlerini düşürmeye çalışıyor. Intel ile AMD firmalarının vermiş olduğu teklifler arasında da büyük farklar mevcut çünkü AMD her zaman düşük fiyat ve yüksek performans ilkesiyle hareket eden bir firma. Reddit platformunda konu tartışılmaya devam ederken, Intel veya AMD firmalarından herhangi bir açıklama gelmedi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim