1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Instagram'da Konu Etiketleri Nasıl Kullanılır? Instagram Hashtag Stratejisi
Instagram'da Konu Etiketleri Nasıl Kullanılır? Instagram Hashtag Stratejisi

Instagram'da Konu Etiketleri Nasıl Kullanılır? Instagram Hashtag Stratejisi

A+A-

Hashtag'ler, sosyal medyada daha fazla etkileşim yaratmada güçlü bir araçtır. Konu etiketi kullanımı başlangıçta Twitter'da artmış olsa da, kullanıcıları Instagram'da birbirine bağlamakta eşit derecede yararlıdır. Hashtag'ler, takipçi ağınız dışındaki kullanıcılar arasında bir iletişim türüdür. Bir yayında konu etiketi kullanırsanız, herhangi bir bağlantıya sahip olmadığınız kişilerden beğeniler alabilirsiniz.

Hashtag'leri olan yayınınıza dikkat çekerek, diğer kullanıcıların sizi takip etmesi veya resimleriniz ve videolarınız hakkında yorum yapması daha olasıdır. Bu popülaritenizi arttırır ve hatta sizi popüler olma yoluna bile sokabilir. Hashtag'lar ayrıca trend konularını takip etmenize ve daha geniş bir tartışmaya kendi girdilerinizi vermenize izin verir. Hashtag'lerin sosyal medya varlığınıza nasıl fayda sağlayabileceklerini ve sonuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Instagram'da Konu Etiketleri Nasıl Kullanılır? Instagram Hashtag Stratejisi

Instagram'da Hashtagler Nasıl Çalışır?

Hashtag'ler, gönderiminizde bulunan bilgiler için içerik sağladıkları anlamına gelen açıklayıcı bir meta veri türüdür. Instagram’da görüntülerin veritabanı, bu aranabilir yolu sağlanan bilgilere bağlıdır. Açıklamasız, etiketli kişiler veya hashtagler içeren bir resim yayınlarsanız, esasen onu bulmak için küçük bir yolla (özellikle ne aradığınızı bilmediğiniz sürece) veri tabanı içine atılmış olacaktır.

Hashtag'ler, resimlerinizi diğer ilgili resimlere bağlamanın bir yoludur. Ayrıca görüntünün trendlerle ve aramalarla ilişkilendirilmesine izin verir. Instagram'ın karmaşık algoritmaları, hesap etkinliğinizde her zaman meta verileri depolar. Görselleri, alakalı anahtar kelimelerle görürseniz, beğenirseniz veya paylaşırsanız, bu tür görüntüleri Instagram'ın keşif bölümünde görmeniz daha olasıdır. Bu, sadece takip ettiğiniz kişilere değil, her türlü mesaja açık olan kısımdır. Örneğin, dövmeli birçok kişiyi takip ederseniz ve #tattoos etiketinde yayınlarınız mevcutsa, bu görüntülerin keşfedilmesi daha olasıdır.

[ilgiliicerik icerik_id="38320"]

Diğer insanların resimlerinizi görmesini istiyorsanız, o zaman aynı şeyi yapabilirsiniz. Yayınlarınıza karma etiketler ekleyerek, diğer kişilerin resimlerinizi keşfedilmesi için daha fazla fırsat yaratacaksınız. Bu, gönderinizle ilgili anahtar kelimeleri düşünerek ve ardından önlerindeki # işaretiyle resim açıklamasına ekleyerek yapılır. Etiketiniz için bir cümle kullanıyorsanız, kelimeler arasında boşluk bırakmazsınız. Örneğin'# sunny day' değil '# sunnyday' şeklide yazarsınız.

Hashtag'ler, oluşturduğunuz gönderiyle alakalı olmalıdır. Hashtag'ler tüm sosyal medya platformlarında aynı şekilde çalışmaz. Örneğin, Twitter'da hashtag'lar genel bir tartışma ile ilgilidir, ancak Instagram'da olanlar görüntünün içeriğiyle daha ilgilidir. Bu anahtar kelimeleri veya hashtagleri seçmek yaratıcı olmakla kalmayıp aynı zamanda alakalı olmayı da içerir.

Instagram'da Konu Etiketleri Nasıl Kullanılır? Instagram Hashtag Stratejisi

Popüler Konu Etiketleri Gönderinizi Daha Popüler Hale Getirir Mi?

Yazımız için konu etiketi oluşturacaksak, alakalı ve yaratıcı arasındaki dengeyi bulmalıyız. Popüler etiketler, trend konularına bağlanacağınız anlamına gelir. Örneğin, Miley Cyrus sadece haber değeri taşıyan bir şey yaptıysa, #MileyCyrus etiketini eklemek sizi devam eden çok dilli Instagram konuşmasına bağlayabilir. Bununla birlikte, bu etiketi içeren bir resmi paylaşıyorsanız, ancak Miley Cyrus ile ilgisi yoktur, o zaman Instagram muhtemelen beslemeyi yukarı çekerek sizi ödüllendirmez.

Bir etiket popülerse, gönderinize eklemek, bu etiketle diğer tüm gönderilere karşı rekabet ettiğiniz anlamına gelir. Çok fazla takipçiniz yoksa birçok insan tarafından görülme olasılığı zayıftır. Arkadaşınızın ve eşinizin bir resmi #love etiketini alabilir. Ancak, bu çok rekabetçi bir hashtag olacaktır. Belki de #lovethesetwo adlı benzer bir etiket size biraz daha fazla erişim sağlayacaktır (ikinci örnek bile çok popüler ve yerleştirilmesi zor olsa da).

[ilgiliicerik icerik_id="38316"]

Instagram'da Hashtag Nasıl Aranır?

Instagram'da hashtag'leri aramanın iki yolu vardır. Bir yayında bir etiket yayınlandığında mavi renkte görünür. Bu, tıklanabilir bir bağlantı olduğu anlamına gelir. Tıkladığınızda, sizi bu etiket ile diğer tüm postalara götürür. Eğer belirsiz bir hashtag yarattıysanız, o zaman başka küçük yazılar olacaktır. Popüler bir tane seçtiyseniz, oluşturduğu yayın sayısına göre ne kadar popüler olduğunu görebilirsiniz.

Bir hashtag aramanın diğer yolu, basitçe Instagram'ın keşif bölümünün arama çubuğundaki kelimeleri yazmanızdır (hem tarayıcı hem de uygulama sürümlerinde). Bu arama çubuğu, hem etiket hem de kullanıcıları aynı anda arayacaktır. Ancak, sadece aradığınız etiketse, metinden önce # işaretini koyun.

Instagram'daki Hashtag'ler hem resme eşlik eden yazdığınız genel metne, hem de yorumlara dahil edilebilir. Yine de küçük bir ayrım var: kendi fotoğraflarınızın yorumlarına eklediğiniz etiketler, bu etiket için yapılan aramalarda görüntüyü getirir. Ancak, diğer kullanıcıların fotoğraflarıyla ilgili yorumlara hashtag eklerseniz aynı etkiye sahip olmaz.

Yaratıcılığın girdiği yer burasıdır. Eğlenceli fakat aynı zamanda resimle de ilgili Hashtag'ler oluşturabilirsiniz. Eğer bir markaysanız, markanızı bir karma etiket olarak koymak zorunda değilsiniz. Kullanıcı adınız zaten bunu aranabilir hale getirecek. Bunun yerine, markanıza uygun, ancak yeni bir şey yaratan bir etiket kullanmalısınız. Bir kokteyl içeceği şirketi olabilirsiniz, ancak marka adınızı kullanmak yerine #masterofmixes gibi bir şey ekleyebilirsiniz.

Instagram'da Konu Etiketleri Nasıl Kullanılır? Instagram Hashtag Stratejisi

Ayrıca İlginizi Çekebilir: Telefondan Instagram Uygulamasını Silince Instagram Hesabı Silinir Mi?

Instagram’da Hashtaglerinizi Nasıl Seçersiniz?

Söylediğimiz gibi, hem yaratıcı hem de alakalı olan hashtagleri seçmelisiniz. Ne yazık ki, bu söylenenden çok daha kolaydır. Gönderinize baktığınızda, onunla alakalı tüm anahtar kelimeleri düşünmeye çalışın. Bir göz atın ve hangi anahtar kelimelerin popüler olduğunu görün ve popüler olmayanları atın. Farklı popüler etiketlerin bir listesini oluşturabilirsiniz, ancak bunun size daha fazla çekiş gücü sağlaması olası değildir.

Bunun yerine, bu etiketlere bir göz atabilir ve hangilerini birleştirebileceğinizi görebilirsiniz. Benzer şekilde, başka bir kelimeyle birleştirmenin bir yolunu da arayabilirsiniz. Bu, oldukça popüler olmayan bir hashtag oluşturabilir, ancak yine de gönderinizle ilgili olarak aranabilir. Örneğin, yaptığınız tarifin bir resminin varsa, #food etiketini eklemek, bu etiketi kullanarak tüm diğer yazılarla rekabet etmek için mücadele edeceğiniz anlamına gelir. Ancak, yemeği hazırlamak için yavaş bir tencere kullandıysanız, açıklamada #crockpot kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak, #crockpot hala çok popüler. Bunun yerine, #crockpotmeals kullanmak isteyebilirsiniz. Bu etiket ilgili, ancak görünürlük için rekabet edemeyeceğin kadar popüler değil.

Çok uzun bir hashtag veya çok belirsiz bir şey kullanmamalısınız. Bunu yaparsanız, insanların arayacağı hiçbir şey eklemeyeceğiniz anlamına gelir.

Instagram'da Konu Etiketleri Nasıl Kullanılır? Instagram Hashtag Stratejisi

Instagram’da Kaç Tane Etiket Kullanılır?

Instagram’da gönderi başına kaç karma etiket kullanıyorsunuz, hem birçok pazarlamacı hem de birey tarafından sorulan bir soru. Ne yazık ki, cevabı bilmek her zaman kolay değildir. Tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi, algoritmaların tam detayları yaygın olarak bilinmemektedir. Bunun nedeni eğer herkes tam olarak nasıl çalıştığını bilseydi, gerçek bir rekabet olmazdı. Ayrıca bu algoritmalar nispeten akışkandır ve sürekli güncellemelere tabidir. Daha önce iyi çalışmış olan, şimdi iyi çalışmayabilir.

Instagram'daki hashtag'ler açısından, bir denge bulmanız gerekiyor. Tüm gönderilerinize çok sayıda karma etiket koyarsanız, bağlantı vermek yerine spam olarak görünürsünüz. Bu, özellikle aynı hashtagleri tekrar tekrar kullanıyorsanız geçerlidir. Instagram'da Kim Kardashian gibi büyük fenomenlere bakarsanız, yazılarına hashtag koymak zorunda kalmadıklarını görürsünüz. Onlar konu etiketi olmadan iyi konumlanabilecek kadar popülerler. Takipçiler ve gönderiler konusunda biraz çekişmeye başlarsanız, kullandığınız etiket miktarını azaltmak isteyeceksiniz. Ayrıca, her yazı için onları kullanmak zorunda değilsiniz.

İçinde çok şey olan bir resim eklediğinizde, daha fazla etiket kullanabilirsiniz. Küçük bir açıklama gerektiren düz bir resim ise, o zaman sadece bir tane kullanmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir: İnstagram Hesap Kapatma Nasıl Yapılır? Çalınan İnstagram Hesabı Geri Alma

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.