Stanford Üniversitesi’nde insanların duygularını okumayı öğrenen bilgisayar bir robota entegre edilebilecek

İnsanların psikolojisi ve duyguları üzerine uzun zamandır çalışmalar yürüten Marianne Reddan, bu duyguları tespit edebilecek bir bilgisayar üretme sürecine dahil oldu. Yıllarını bu çalışmaya adayan Reddan, makinenin tasarlanırken nasıl yollardan geçtiği ve son haline nasıl geldiği bilgisini verdi. Çalışmaların son bulması ve bilgisayarın kusursuza yakın bir başarı göstermesi halinde yapay zekanın bir robota entegre edilebileceğini de söyleyen Reddan teknoloji ve bilim takipçilerini heyecanlandırıyor.

07.08.2019 - 20:23
08.08.2019 - 12:26
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Marianne Reddan, son on yılını insan yüzlerine adadı. Özellikle şaşırma ve korku duygularını birbirine çok yakın olduğu için inceleyen Reddan, bu kadar süre bu iki duygu üzerinde çalışınca artık iki duyguyu da birbirinden ayırt edemez hale gelmeye başladı. Redda, bu nedenle Stanford Üniversitesi’nde nörobilim ile ilgilenen bir arkadaşının yardımıyla bir sistem geliştirdi. Makine öğrenimini kullanan bu sistemle iki duygu arasında başarılı bir ayrım gerçekleştirildi.

Reddan, sistemi incelediği zaman son derece şaşırdığı bir noktaya ulaştı. EmoNet isimli sistem, kişilerin nasıl bir duyguyu deneyimlediğini çözebilmek için sadece yüzlerine bakmıyor, aynı zamanda bir insandan beklendiği gibi çevresel faktörleri de hesabına dahil ediyordu. The Daily Beast’e röportaj veren Reddan, “EmoNet şaşırma duygusuyla korkuyu ayırt edebilirse yalnızca yüzler arasındaki farkı değil, aynı zamanda ortamlar arasındaki farklılıkları da başarıyla analiz etmiş demektir” açıklamalarında bulundu.

Sistemin geliştirilmesi bir yıl gibi bir süre aldı

İnsanların duygu farklılıklarını hesaplayabilecek bir sistem kurabilmek için daha önce kurulan veri setleri de dikkate alındığından dolayı bu sistemin geliştirilmesi bir yıl gibi bir süreye mal oldu. Reddan ve arkadaşları başlangıçta bilgisayarların nesnelerin dış görünüşlerini ve nerede olduklarını tespit eden AlexNet isimli bir öğrenme modelini kullanarak duyguları tespit etmeyi planladı. Ancak yalnızca nesneleri tespit edebilen AlexNet, duyguları öğrenme konusunda yetersiz olduğu için şimdilik ertelendi.

Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim