Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

İngiltere’nin Yeni Başbakanı Türk Kökenli Boris Jonhson Oldu

Son Güncelleme:
 İngiltere’nin Yeni Başbakanı Türk Kökenli Boris Jonhson Oldu

Boris Jonhson Kimdir?

Tam adı Alexander Boris de Pfeffel Jonhson olan yeni başbakan 19 Haziran 1964’de New York’da doğdu.Oxfor Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra The Times’da kariyerine başlar başlamaz ülke çapında gündeme gelmeyi başarayan Boris Jonhson editör asistanlığı yaptığı The Daily Telegraph’ın ardından The Spectator’da editör olarak çalıştı ve sonrasında 2001 Genel Seçimlerinde Avam Kamarasında kendini göstermeye hak kazandı. Daha önce Londra Belediye Bankanlığı ve Henley Milletvekilliği görevinde bulunan Johnson Avam Kamarasında ülkenin önde gelen siyasetçilerinden biri olmayı başardı.

Henley Milletvekili iken 1 Mayıs 2008 tarihinde girdiği seçimlerde Londra Belediye Başkanı olarak seçilen Johnson bu görevini 2016 yılına kadar sürdürmüştü. 13 Temmuz 2016 tarihinde ise eski Birleşik Krallık Başkanı David Cameron yerine başbakan olan Theresa May tarafından Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

Sürpriz Olmadı

İngiltere’de Muhafazakâr Partililer arasında yapılan oylama sonrasında herkesin büyük olasılık olarak Johnson’ı gördüğü sandıktan bir sürpriz çıkmadı ve Boris Jonhson İngiltere’nin yeni başkanı seçildi. Ancak daha Johnson koltuğa oturmadan hükümette tepki istifaları başladı.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının (Brexit) 31 Ekim’de gerçekleşeceği taahhüdünde bulunan Jonhson, resmi olarak başkan seçildiği henüz kamuoyuna duyurulmamasına rağmen yaptığı açıklamalar ile gündemde deprem etkisi yarattı.

Geçen hafta Anlaşmasız Brexit Teklifi oylamasında İngiltere Dijital ve Yaratıcı Endüstriler Bakanı Margot James, Muhafazakar Parti üyesi 17 parlamenterin grup kararına karşı çıkarak oy vermişti. James, sonrasında görevinden istifa ettiğini de duyurmuştu. Dün de Avrupa Bakanı Alan Duncan istifa etti. Duncan özellikle, Başbakan Theresa May’in AB ile üzerinde anlaştığı ancak İngiliz parlamenterlerden bir türlü onay alamadığı Brexit anlaşması için ‘düğmesi Brüksel’in elinde olan intihar yeleği’ nitelemesi yapan Johnson’a, “Bu, modern İngiltere siyasi tarihinin en iğrenç anlarından biri” şeklindeki tepkisiyle hatırlanıyor.

Gündem bunlarla yetinmeyip Margot James ve Alan Duncan’ın ardından bu istifa furyasına Maliye Bakanı Philip Hammond ile Adalet Bakanı David Gauke’un da katılacağını öngörüyor. Bu iki isim sonrasında ise Jonhson’ın liderlik yarışındaki rakibi Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ın da istifa edeceği söylentiler arasında. Jonhson’ın da kabinenin kalanının tamamına yakınını değiştirmesine kamuoyu tarafından neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Boris Jonhson Türk Mü?

İsmi uzun süredir Türkiye kamuoyunun gündeminde ilk sıralarda yer alan İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson, Türkiye’de siyasi kimliğinin yanısıra soy ağacı kökeniyle de dikkat çekiyor. Zira halihazırda İngiltere Başbakanı olan Boris Johnson’un dedesi Osmanlı’da bakanlık yapmış bir Türk…

Boris Johnson, öldürülen Osmanlı İmparatorluğu’nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal’in torunu Stanley Johnson’ın oğlu olduğu söyleniyor.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
“Minimum 7,3 Deprem Geliyor” Diyen Prof. Dr. Naci Görür Kimdir?
29 06 2020 - 14:32
29 Haziran 2020 Pazartesi Kabine Toplantısı Saat Kaçta? 1 Temmuz’da Yeni Yasaklar mı Geliyor?
29 06 2020 - 12:35
Haftalık Burç Yorumları 29 Haziran-5 Temmuz 2020 Haftalık Burç Yorumları
29 06 2020 - 11:57
YKS 2020’de Mabel Matiz Sürprizi
27 06 2020 - 17:01
2020 YKS Soru ve Cevap Anahtarı Açıklandı mı? 2020 YKS Ne Zaman Açıklanacak
27 06 2020 - 16:12
İran’da Şaşkınlık Veren Olay! İki Aylık Bebeği Sosyal Medyada Satışa Çıkardılar
27 06 2020 - 14:31
Yorum Yap