İngiltere’nin Yeni Başbakanı Türk Kökenli Boris Jonhson Oldu

Başbakan Theresa May'in istifasının ardından Muhafazakar Parti'nin yeni lideri, İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson oldu. Boris Jonhson, henüz koltuğa oturmadan İngiltere kamuoyunda büyük ses getirdi.

23.07.2019 - 23:13
24.07.2019 - 11:03
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Boris Jonhson Kimdir?

Tam adı Alexander Boris de Pfeffel Jonhson olan yeni başbakan 19 Haziran 1964’de New York’da doğdu.Oxfor Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra The Times’da kariyerine başlar başlamaz ülke çapında gündeme gelmeyi başarayan Boris Jonhson editör asistanlığı yaptığı The Daily Telegraph’ın ardından The Spectator’da editör olarak çalıştı ve sonrasında 2001 Genel Seçimlerinde Avam Kamarasında kendini göstermeye hak kazandı. Daha önce Londra Belediye Bankanlığı ve Henley Milletvekilliği görevinde bulunan Johnson Avam Kamarasında ülkenin önde gelen siyasetçilerinden biri olmayı başardı.

Henley Milletvekili iken 1 Mayıs 2008 tarihinde girdiği seçimlerde Londra Belediye Başkanı olarak seçilen Johnson bu görevini 2016 yılına kadar sürdürmüştü. 13 Temmuz 2016 tarihinde ise eski Birleşik Krallık Başkanı David Cameron yerine başbakan olan Theresa May tarafından Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

Sürpriz Olmadı

İngiltere’de Muhafazakâr Partililer arasında yapılan oylama sonrasında herkesin büyük olasılık olarak Johnson’ı gördüğü sandıktan bir sürpriz çıkmadı ve Boris Jonhson İngiltere’nin yeni başkanı seçildi. Ancak daha Johnson koltuğa oturmadan hükümette tepki istifaları başladı.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının (Brexit) 31 Ekim’de gerçekleşeceği taahhüdünde bulunan Jonhson, resmi olarak başkan seçildiği henüz kamuoyuna duyurulmamasına rağmen yaptığı açıklamalar ile gündemde deprem etkisi yarattı.

Geçen hafta Anlaşmasız Brexit Teklifi oylamasında İngiltere Dijital ve Yaratıcı Endüstriler Bakanı Margot James, Muhafazakar Parti üyesi 17 parlamenterin grup kararına karşı çıkarak oy vermişti. James, sonrasında görevinden istifa ettiğini de duyurmuştu. Dün de Avrupa Bakanı Alan Duncan istifa etti. Duncan özellikle, Başbakan Theresa May’in AB ile üzerinde anlaştığı ancak İngiliz parlamenterlerden bir türlü onay alamadığı Brexit anlaşması için ‘düğmesi Brüksel’in elinde olan intihar yeleği’ nitelemesi yapan Johnson’a, “Bu, modern İngiltere siyasi tarihinin en iğrenç anlarından biri” şeklindeki tepkisiyle hatırlanıyor.

Gündem bunlarla yetinmeyip Margot James ve Alan Duncan’ın ardından bu istifa furyasına Maliye Bakanı Philip Hammond ile Adalet Bakanı David Gauke’un da katılacağını öngörüyor. Bu iki isim sonrasında ise Jonhson’ın liderlik yarışındaki rakibi Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ın da istifa edeceği söylentiler arasında. Jonhson’ın da kabinenin kalanının tamamına yakınını değiştirmesine kamuoyu tarafından neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Boris Jonhson Türk Mü?

İsmi uzun süredir Türkiye kamuoyunun gündeminde ilk sıralarda yer alan İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson, Türkiye’de siyasi kimliğinin yanısıra soy ağacı kökeniyle de dikkat çekiyor. Zira halihazırda İngiltere Başbakanı olan Boris Johnson’un dedesi Osmanlı’da bakanlık yapmış bir Türk…

Boris Johnson, öldürülen Osmanlı İmparatorluğu’nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal’in torunu Stanley Johnson’ın oğlu olduğu söyleniyor.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim