İngiliz milli takımının tek siyahi kadın yüzücüsü: Klorlu su nedeniyle yüzücü olamayan siyahileri anlıyorum

Yüzme sporunun milli takımlarında siyahi bir sporcu görmek gerçekten çok zor. Klorlu suyun saçlara verdiği zarar sonucu meydana gelen acıya dayanamayan özellikle kadın yüzücüler genç yaşta sporu bırakmak zorunda kalıyorlar. 10 yaşına ulaştıklarında yavaş yavaş yüzmeden uzaklaşan genç sporcular için kurulmuş özel bir danışma ve motivasyon şirketi de var. İngiliz milli takımının tek siyahi kadın yüzücüsü Alice Dearing bu alanda ülkesini temsil eden sadece iki kadından biri.

07.08.2019 - 18:36
08.08.2019 - 12:31
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Başarıları ve dereceleriyle en iyi 20 sporcu arasında olan Alice Dearing, bir röportajda siyahilerin neden yüzme sporundan uzaklaştıklarını anlayabildiğini dile getiriyor. İki dünya şampiyonasında ülkesini temsil eden Alice, 22 yaşına kadar yüzme sporunu bırakıp bırakmamak konusunda sürekli gidip geldiğini fakat şimdi bırakmadığı için fazlasıyla mutlu ve memnun olduğunu dile getiriyor. İşte ünlü yüzücünün konuşması:

“Siyah kızların, saçları nedeniyle yüzücü olmadığını söyleyen siyah bir kızla, antreman sırasında yaptığım konuşmayı dün gibi hatırlıyorum. 12 -13 yaşlarındaydım ve saçlar neden yüzücü olmayı engeller anlayamamıştım. Ama şimdi birinin neden bu sporu, saçları için bırakabileceğini anlıyorum. Kulağa saçma gelecek belki ama klorun saçlara verdiği zarar, kişinin bedensel özgüvenine de zarar verebiliyor. Bu durum, sık saçlılar için daha büyük problem ki siyah kadınlar genellikle böyleler.”

Takımın tek siyahi yüzücüsü

Takımın tek siyahi yüzücüsü olan Alice, Gana kökenli bir İngiliz sporcu. Başarıları ile ulaştığı sporcu seviyesi kendisi gibi olan diğer siyahi yarışmacılara özgüven veriyor. Alice, aynı zamanda siyahi kızların yüzmesi ile ilgilenen bir sivil toplum kuruluşunun da üyesi. Bu toplum kuruluşunun adı Balck Kids Swim. Kurucusu olan Ebony Rosemond’un konuyla alakalı açıklamalarına göre siyahi yüzücüler 10 yaşına ulaştıklarında yavaş yavaş sporu bırakmaya başlıyorlar.

Yüzme sporu ile ilgilenen Afrika kökenlilerin saçı, diğer sporculara göre oldukça fazla zarar görüyor çünkü havuzlardaki sodyum hipoklorit maddesi saç diplerini kurutan bir etkiye sahip. Siyahilerin de saçları çok sıkı olduğu için bu konuda fazlasıyla acı çekiyorlar. Alice, yüzmeyi bırakmayı düşünen siyahi kızlara “Buraya ait olmadıkları düşüncesine kapılabilen, siyah müsabaka yüzücülerine örnek olma fikrini seviyorum. Ben de önceki yıllarda böyle düşünebiliyordum.” diyerek destek oluyor .

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim