Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı
G.ALTIN
378,72
DOLAR
6,8122
EURO
7,4463
STERLİN
8,3287
BIST 100
103.024
FAİZ OR.
9,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu
Gazete Oku
Gazete Oku
Foto Galeri
FOTO Galeri
Video Galeri
Video Galeri

Influencer Nedir? Nasıl Olunur? Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme:
 Influencer Nedir? Nasıl Olunur? Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Dijital dünyanın ön plana çıktığı ve hemen herkesin hayatını şekillendiren küçük tercihleri dijital ortam trendlerinden yola çıkarak yaptığı günümüz modern dünyasında yepyeni bir kavram olan influencer adeta bir çığ gibi büyüyor. Influencer nedir, influencer marketing nasıl yapılır sorularının yanıtını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

influencer

Influencer Marketing

Influencer Nedir?

İngilizce’de etkileyici, etkileyen anlamına gelen influencer, markaların dijital sahadaki rekabet ortamı için aracı halini almış bir gruptur. İnsanların davranışlarını ya da tercihlerini etkileten ve değiştiren kişiler için influencer tabiri kullanılır. Günümüz modern medya anlayışında ve stratejik pazarlama yöntemleri içerisinde oldukça büyük bir yeri olan influencer marketing, belirli bir popülerliğe sahip olan kişilerin kitleler üzerindeki etkisinden faydalanır.

Kişilere bu etkileyicilik derecesindeki bilirkişilik halini kendisi değil onun paylaşımlarına güvenerek hareket eden insanlar verir. İnternet fenomenleri, bloggerlar, Instagram fenomenleri, Youtube vloggerları bu alandaki kişilere örnek verilebilir. Bu kişiler kendine has bir takipçi kitlesi oluşturmuş, bu kitlenin güven ve sadakatini kazanmış, belli başlı konularda belli bir tarz içerisinde paylaşımlarda bulunmaktadırlar. Pazarlama stratejileri doğrultusunda halkın satın alma kararlarını etkileyebildikleri sürece paylaşım yapan bu kişiler influencer olma sıfatını koruyacaklardır. Bu nedenle satın alma işlemlerinin sürekliliği için markalar sektörün bütün bir kitlesine değil influencer kişiler tarafından oluşturulan potansiyel pazara yönelik aktiviteler yapmaktadırlar.

influencer

Influencer Olmak

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

1940 senesinde ortaya konan bir çalışma, iki kademeli iletişim teorisine göre, halk sosyolojik açıdan takip edildiğinde bireylerin oy kullanma ya da bir ürünü tüketme gibi davranışlarında medyada sık yer alan ünlü isimlerinin etkisi altında kaldığını göstermiştir.  Bu durum liderler için büyük bir çıkış noktası olup kitlelere istenen fikri benimsetmek için en etkili aracı bulmuş oldular. Tıpkı bu kanaat liderlerinin yaptığı gibi influencerlar da kitle hedeflerini değiştirmeye yönelik güçlere sahiptirler. Dijital pazarlama markaları için internettin yarattığı geniş imkanlardan faydalanan influencerlar sosyal ağlarda erişim, orijinal içerik ve tüketici güveni olarak üç farklı koldan güçlerini sağlarlar.

Influencer pazarlaması nasıl yapılır diye soranlar için durumun en temel dört aşamasını açıklamak gereklidir. Öncelikle influencer kişiler analiz edilir ve kendi içlerinde önem sırasına göre derecelendirilir. Pazarlama yapmak için bu kişiyi takip eden kitlenin belli bir markaya yönelik farkındalığı oluşturulur, hedef kitleye pazarlama yapmak için influencer kişinin aracılığıyla kampanyalar yapılır ve influencer kişilere başarısı örnek gösterilerek markanın sadık bir temsilcisi ve savunucusu haline gelmeleri sağlanır.

influencer

Influencer Pazarlama

Markaların aktivisti olarak belirli çerçevelerde hareket eden influencerlar pazarlama için farklı aşamalar kat etmelidirler. Nasıl influencer olunur sorusunun yanıtı bu aşamalarda gizlidir.

Nasıl Influencer Olunur?

Öncelikle markayı temsil edecek kişinin sosyal medya mecralarında doğru kanalları aktif olarak kullanması gereklidir. Kendi alanında uzman olduğunu göstermesi gereken bu kişi, hedef markayı tanımayan ya da ona güvenmeyen kişilere kendisine karşı gösterilen sadakati kullanarak tanıtımı yapar. Yani öncelikli olarak dikkat edilen kriter erişim noktalarıdır.

Markaların ikincil pazarlama yöntemi olan eylem, influencer kişinin gerçek hayat içerisinde marka ürünlerinin denenmesini, avantajlarının objektif ve abartısız şekilde sunulmasını, markanın diğer ürünlerine dair gözlemlerin dile getirilmesini kapsar. Takipçilerden yorum ve beğeni talep edilir, yorumlar aracılığıyla görüş beyanı ve tartışma ortamı sağlanarak popülerlik sağlanır.

Dönüştürme aşamasında tüketiciler arasında markanın yayılması sağlanır. Kişilerin anında geçerli indirim kodu ya da kampanyaları bir başka tüketiciye söyleyerek takibi çekici kılması, bir diğer önemli aşamadır. Böylece izleyici ve potansiyel müşteriler gerçek birer alıcıya dönüştürülür.

Müşterilerle güçlü bir iletişim kurmuş olan influencer için son aşama olan etkileşim aşaması oldukça kolay olacaktır. Çünkü influencer kişinin görevi müşterilerin ürüne ya da markaya karşı ilgisini ve sadakatini kazanmak, bunun için tecrübelerini en samimi şekilde aktarmaktır. Bunun için markaların hedef kitlesine yönelik bir tarz geliştirmeli, bu kurgusal kişiliği ön plana çıkararak hareket etmeli, tüketicilerin hayranlığını kazanmalı ve kurgu boyutunu asla belli etmemelidir.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız:

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Mafia Trilogy’nin fragmanı yayımlandı
13 05 2020 - 20:07
Android 11, 4. önizleme sürümünde sohbet bildirimlerine yeni özellikler eklendi
13 05 2020 - 16:30
Disco Elysium’a eklenecek yeni dil için anket başlatıldı (Türkçe’de yer alıyor)
13 05 2020 - 16:06
Play Store, 813 trojanlı uygulamayı mağazadan kaldırdı
13 05 2020 - 15:55
Xiaomi CEO’sundan gelen iPhone’lu paylaşım hayal kırıklığı yaşattı
13 05 2020 - 12:14
Facebook, içerik yöneticilerine 52 milyon dolar tazminat ödeyecek
13 05 2020 - 10:23