Influencer Nedir? Nasıl Olunur? Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

NAVİGASYONInfluencer Nedir?Influencer Marketing Nasıl Yapılır?Nasıl Influencer Olunur? Dijital dünyanın ön plana çıktığı ve hemen herkesin hayatını şekillendiren küçük tercihleri dijital ortam trendlerinden yola çıkarak yaptığı günümüz modern dünyasında yepyeni bir kavram olan influencer adeta bir çığ gibi büyüyor. Influencer nedir, influencer marketing nasıl yapılır sorularının yanıtını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. Influencer Nedir? İngilizce’de etkileyici, etkileyen anlamına […]

06.08.2018 - 23:12
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Dijital dünyanın ön plana çıktığı ve hemen herkesin hayatını şekillendiren küçük tercihleri dijital ortam trendlerinden yola çıkarak yaptığı günümüz modern dünyasında yepyeni bir kavram olan influencer adeta bir çığ gibi büyüyor. Influencer nedir, influencer marketing nasıl yapılır sorularının yanıtını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

influencer

Influencer Marketing

Influencer Nedir?

İngilizce’de etkileyici, etkileyen anlamına gelen influencer, markaların dijital sahadaki rekabet ortamı için aracı halini almış bir gruptur. İnsanların davranışlarını ya da tercihlerini etkileten ve değiştiren kişiler için influencer tabiri kullanılır. Günümüz modern medya anlayışında ve stratejik pazarlama yöntemleri içerisinde oldukça büyük bir yeri olan influencer marketing, belirli bir popülerliğe sahip olan kişilerin kitleler üzerindeki etkisinden faydalanır.

Kişilere bu etkileyicilik derecesindeki bilirkişilik halini kendisi değil onun paylaşımlarına güvenerek hareket eden insanlar verir. İnternet fenomenleri, bloggerlar, Instagram fenomenleri, Youtube vloggerları bu alandaki kişilere örnek verilebilir. Bu kişiler kendine has bir takipçi kitlesi oluşturmuş, bu kitlenin güven ve sadakatini kazanmış, belli başlı konularda belli bir tarz içerisinde paylaşımlarda bulunmaktadırlar. Pazarlama stratejileri doğrultusunda halkın satın alma kararlarını etkileyebildikleri sürece paylaşım yapan bu kişiler influencer olma sıfatını koruyacaklardır. Bu nedenle satın alma işlemlerinin sürekliliği için markalar sektörün bütün bir kitlesine değil influencer kişiler tarafından oluşturulan potansiyel pazara yönelik aktiviteler yapmaktadırlar.

influencer

Influencer Olmak

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

1940 senesinde ortaya konan bir çalışma, iki kademeli iletişim teorisine göre, halk sosyolojik açıdan takip edildiğinde bireylerin oy kullanma ya da bir ürünü tüketme gibi davranışlarında medyada sık yer alan ünlü isimlerinin etkisi altında kaldığını göstermiştir. Bu durum liderler için büyük bir çıkış noktası olup kitlelere istenen fikri benimsetmek için en etkili aracı bulmuş oldular. Tıpkı bu kanaat liderlerinin yaptığı gibi influencerlar da kitle hedeflerini değiştirmeye yönelik güçlere sahiptirler. Dijital pazarlama markaları için internettin yarattığı geniş imkanlardan faydalanan influencerlar sosyal ağlarda erişim, orijinal içerik ve tüketici güveni olarak üç farklı koldan güçlerini sağlarlar.

Influencer pazarlaması nasıl yapılır diye soranlar için durumun en temel dört aşamasını açıklamak gereklidir. Öncelikle influencer kişiler analiz edilir ve kendi içlerinde önem sırasına göre derecelendirilir. Pazarlama yapmak için bu kişiyi takip eden kitlenin belli bir markaya yönelik farkındalığı oluşturulur, hedef kitleye pazarlama yapmak için influencer kişinin aracılığıyla kampanyalar yapılır ve influencer kişilere başarısı örnek gösterilerek markanın sadık bir temsilcisi ve savunucusu haline gelmeleri sağlanır.

influencer

Influencer Pazarlama

Markaların aktivisti olarak belirli çerçevelerde hareket eden influencerlar pazarlama için farklı aşamalar kat etmelidirler. Nasıl influencer olunur sorusunun yanıtı bu aşamalarda gizlidir.

Nasıl Influencer Olunur?

Öncelikle markayı temsil edecek kişinin sosyal medya mecralarında doğru kanalları aktif olarak kullanması gereklidir. Kendi alanında uzman olduğunu göstermesi gereken bu kişi, hedef markayı tanımayan ya da ona güvenmeyen kişilere kendisine karşı gösterilen sadakati kullanarak tanıtımı yapar. Yani öncelikli olarak dikkat edilen kriter erişim noktalarıdır.

Markaların ikincil pazarlama yöntemi olan eylem, influencer kişinin gerçek hayat içerisinde marka ürünlerinin denenmesini, avantajlarının objektif ve abartısız şekilde sunulmasını, markanın diğer ürünlerine dair gözlemlerin dile getirilmesini kapsar. Takipçilerden yorum ve beğeni talep edilir, yorumlar aracılığıyla görüş beyanı ve tartışma ortamı sağlanarak popülerlik sağlanır.

Dönüştürme aşamasında tüketiciler arasında markanın yayılması sağlanır. Kişilerin anında geçerli indirim kodu ya da kampanyaları bir başka tüketiciye söyleyerek takibi çekici kılması, bir diğer önemli aşamadır. Böylece izleyici ve potansiyel müşteriler gerçek birer alıcıya dönüştürülür.

Müşterilerle güçlü bir iletişim kurmuş olan influencer için son aşama olan etkileşim aşaması oldukça kolay olacaktır. Çünkü influencer kişinin görevi müşterilerin ürüne ya da markaya karşı ilgisini ve sadakatini kazanmak, bunun için tecrübelerini en samimi şekilde aktarmaktır. Bunun için markaların hedef kitlesine yönelik bir tarz geliştirmeli, bu kurgusal kişiliği ön plana çıkararak hareket etmeli, tüketicilerin hayranlığını kazanmalı ve kurgu boyutunu asla belli etmemelidir.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız:

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim